Tulevaisuuden tasa-arvotekoja
31.8.2023 17:35:27 EEST | Demarinaiset | Tiedote

SDP kokoontuu pitämään puoluekokousta 1.–3.9. Jyväskylään. Demarinaisilla on viisi puoluekokousaloitetta, joilla edistetään tasa-arvoa tulevaisuudessa. Demarinaisten aloitteet ottavat huomioon tasa-arvon ja hyvinvoinnin monella elämän osa-alueella: kotona, koulussa ja työpaikalla. SDP:n puoluehallitus on yhtynyt näihin kaikkiin.
Ensinäkin Demarinaiset haluaa tulevaisuudessa, että sukupuolittunutta koulutuspolkua muutetaan tasa-arvoisemmaksi. Lähitulevaisuudessa on kiinnitettävä erityistä huomiota oppisisältöihin, pedagogiikkaan ja kouluarkeen, jotta kaikille yksilöille voidaan taata mahdollisimman kattava koulutus riippumatta vanhoista toimintamalleista ja oletuksista. Toiseksi työmarkkinoilla on puututtava laajasti työelämässä esiintyvään raskaussyrjintään, jota ilmenee riippumatta työntekijän koulutustaustasta tai ammattialasta. Riski joutua syrjityksi raskauden ja perhevapaiden vuoksi on suuri erityisesti epävarmassa työmarkkinatilanteessa, kuten määräaikaisina, osa-aikaisina, vuokratyössä tai nollasopimuksilla työskentelevillä naisilla.
Kolmanneksi Demarinaiset keskittyy hyvinvoinnin ja kansanterveyden parantamiseen liikunnalla, jonka painoarvoa päätöksenteossa pitäisi lisätä. Liikunnalla ja liikkumattomuudella on merkittäviä vaikutuksia kansanterveydelle, mutta myös valtion taloudelle. Lisäksi liikunnan positiiviset tulokset mielenterveysongelmien hoidossa lääkkeiden ja terapian rinnalla on näytetty toteen.
Neljänneksi Demarinaiset vaatii, että SDP ryhtyy ajamaan lähisuhdeväkivallan jättämistä sovittelun ulkopuolelle. Lähisuhdeväkivalta on hyvin monimuotoista, piilotettua ja siihen on vaikea puuttua. Sovittelu ei takaa osapuolten tasa-arvoista kohtelua ja se luo käsityksen, että lähisuhdeväkivalta on rikoksena lievä. Näistä syistä lähisuhdeväkivalta on jätettävä sovittelun ulkopuolelle.
Viidentenä Demarinaiset haluaa lisätä tasa-arvovaikutusten arvioinnin lakialoitteisiin. Tasa-arvovaikutusten arvioinnin, joka koskee niin vähemmistöjä, sukupuolta kuin lasten asemaakin, tulee olla jatkuvaa ja saadun seurantatiedon perusteella on tehtävä aktiivisesti toimenpiteitä. Erityisesti on kiinnitettävä huomiota uuden lainsäädännön toimivuuteen. Tässä asiassa tasa-arvovaikutusten arviointi ennaltaehkäisee syrjivän lainsäädännön syntymistä.
Demarinaisten tavoitteena on tasa-arvoinen, suvaitsevainen ja moniääninen yhteiskunta. Tämä edellyttää ihmisiltä kriittistä ajattelua ja aktiivisuutta tasa-arvoa nakertavien rakenteiden murtamiseen. SDP:n puoluekokouksessa on mahdollista näyttää, että SDP ja Demarinaiset panostavat tulevaisuuden tasa-arvotekoihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenDemarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400840594tytti.tuppurainen@eduskunta.fitytti.infoTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Tekijöiden palvelut kuntoon väkivallan kitkemiseksi30.1.2026 13:41:14 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa (30.1.2026) keinoista puuttua aiempaa tehokkaammin lähisuhdeväkivaltaan. Hän esittää, että sekä lähestymiskiellon rikkomisesta että laittomasta uhkauksesta annettavia rangaistuksia tulisi koventaa. Keto-Huovisen mukaan esimerkiksi lähestymiskiellon rikkomisesta ei pitäisi enää selvitä pelkillä sakoilla. SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila pitää ehdotusta perusteltuna, mutta samalla muistuttaa, ettei pelkät rangaistuksien koventamiset riitä.
Hallitus heikentää nuorten naisten asemaa työmarkkinoilla entisestään20.1.2026 13:38:14 EET | Tiedote
Orpon hallitus ajaa ja on tehnyt tasa-arvoa heikentäviä muutoksia työelämään. Uusimpana esimerkkinä on määräaikaisten työsopimusten solmimista helpottava lakiesitys, jonka perusteluissakin todetaan yhteiskunnallisten vaikutusten koskettavan lähinnä naisia ja tuhansia synnytysikäisiä.
Tasa-arvon takapakki on pysäytettävä17.12.2025 09:40:12 EET | Tiedote
Suomen vanhin poliittinen naisjärjestö Demarinaiset juhlii tänä vuonna 125-vuotista historiaansa. Juhlavuoden aikana on muisteltu Demarinaisten historiaa ja juhlittu aikaisempia saavutuksia. Samalla Demarinaiset ovat pitäneet esillä tämän päivän epäkohtia ja tavoitteita, sillä työ tasa-arvon eteen Suomessa ei ole vielä valmis.
Vuoden 2025 Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto Oikeutta Vendille-liikkeelle16.12.2025 10:24:36 EET | Tiedote
Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto jaetaan syksyisin ajankohtaiselle ja aktiiviselle toimijalle tai taholle, joka on edistänyt tasa-arvoa yhteiskunnassa. Demarinaiset on jakaneet tasa-arvotyön palkintoa jo vuodesta 2021 alkaen ja se on aikaisemmin myönnetty Plan Internationalille, Monika-Naiset liitto ry:lle, Vailla vakinaista asuntoa ry:lle ja viime vuonna Ensi- ja turvakotien liitolle ja Riitta Särkelälle pitkästä työstään liitossa. Tänä vuonna Demarinaiset myöntävät tasa-arvotyön palkinnon Oikeutta Vendille-liikkeelle.
Tasa-arvoa työelämässä kuuluu vahvistaa, ei heikentää27.11.2025 14:51:50 EET | Tiedote
Orpon hallituksen leikkaukset heikentävät sukupuolten välistä tasa-arvoa. Irtisanomissuojan heikentäminen ja määräaikaisten työsopimusten lisääminen osuvat erityisesti naisvaltaisille aloille. Lisäksi Orpon hallituksen toimet kasvattavat raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä, sillä määräaikaisista työntekijöistä 60 % on naisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme