SDP:n Nikkanen: Tulevaisuudessa panostettava merkittävästi työllistymisen tukitoimiin
1.9.2023 12:00:57 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Pääministeri Orpon hallitusohjelmassa tavoitellaan työntekijöiden irtisanomissuojan madaltamista ja työllistämisen esteiden purkamista. Tällä pyritään lisäämään niin sanottua työmarkkinoiden joustavuutta. Hallitusohjelmassa tavoitellaan vielä nykyistäkin korkeampaa 80 % työllisyysastetta, jotta hyvinvointivaltion palvelut saadaan kustannettua kaikille niitä tarvitseville tulevaisuudessakin. Tavoitteena tämä on hyvä, vaikka keinoista olemmekin osin erimieltä. Tämän takia, jos hallitusohjelman mukaisesti työntekijän irtisanomissuojaa lasketaan, on vastaavasti kunnissa jatkossa lisättävä työllistymisen tukitoimia, sanoo Saku Nikkanen.

- Pääministeri Orpon hallitusohjelman kirjaus työllistämisen esteiden purkamisesta tarkoittaa muun muassa työntekijän irtisanomisperusteen sääntelyn muuttamista niin, että irtisanomiseen riittäisi jatkossa entistä vähäisempi asiallinen syy. Tämä lisää liikehdintää työttömyyden ja työllisyyden välillä. Näin ollen uudelleen työllistymisen tukea on kasvatettava kuntien työllisyyspalveluissa sekä työllisyyspalveluita tarjoavissa yrityksissä ja kansalaisjärjestöissä. Palveluita on lisättävä kunnissa siksi, että vastuu työllisyyden hoidosta siirtyy vuoden 2024 alussa valtion TE-palveluilta kuntien työllisyyspalveluille. Työllistymisen tuen kasvattaminen voisi tarkoittaa tarjottavina palveluina uudelleen kouluttautumisen mahdollisuutta, työllisyyskoulutusta, oppisopimusta, aikuiskoulutusväylän käyttöä tai vaikka matalan kynnyksen työhön ohjaamista kansalaisjärjestön kautta, Saku Nikkanen pohtii.
Uudelleen työllistymisen tukitoimia on lisättävä myös siksi, että irtisanotuksi joutuminen voi olla työntekijälle hyvin traumaattinen kokemus. Työelämässä koetaan jo nyt merkittävästi työssäjaksamisen ongelmia. Työterveyslaitoksen mukaan suomalaisessa työelämässä 17 % työntekijöistä kokee jo nyt melko paljon tai paljon työstä johtuvia stressioireita. Samaan aikaan suomalaisten työuria on pyrittävä pidentämään matalasta syntyvyydestä ja pitenevistä eliniän odotuksista johtuvan julkisen talouden kestävyysvajeen vuoksi. Näin turvataan hyvinvointivaltion rahoituspohjaa. Tämä vaatii suomalaisten korkeaa työllisyysastetta. Matalan irtisanomissuojan aikoina, voi tämä uudistus johtaa työntekijän kohdalla siihen tilanteeseen, jossa hänet tullaan irtisanomaan työuransa aikana useita kertoja.
- Työmarkkinoita ei tulisi tässä taloustilanteessa uudistaa pelkästään työntekijöiden asemaa heikentäen. Se on väärää politiikkaa. Työmarkkinauudistuksia tulisikin hakea kolmikannassa yhdessä työmarkkinajärjestöjen ja valtion edustajien kanssa. Näin voitaisiin löytää kaikkia osapuolia tyydyttäviä ratkaisuja, jotka parantaisivat talouden tilaa myös pidemmällä aikavälillä. Työllistymisen tuen kasvattamisella päästäisiin parempaan lopputulokseen entistä epävarmemmilla työmarkkinoilla, niin yksilön itsensä kannalta kuin työnantajan ja yhteiskunnankin tasolla, sanoo Nikkanen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Hiltunen: Pohteen irtisanomiset ovat seurausta hallituksen epäonnistuneesta sote-politiikasta – En voi edes kuvitella, miltä työntekijöistä tuntuu2.9.2026 10:50:36 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on päättänyt irtisanoa 302 työntekijää. Kaikkiaan 511 ihmisen työsuhde päättyy. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen pitää tilannetta erittäin surullisena ja katsoo sen olevan suoraa seurausta hallituksen politiikasta, jossa julkisen sote-sektorin rahoitus ei pysy palvelutarpeen ja kustannusten kasvun mukana.
Kvarnström: Regeringen sviker tredje sektorn och människor i utsatt position2.9.2026 09:32:27 EEST | Pressmeddelande
Regeringen Orpo håller fast vid nedskärningar som drabbar tredje sektorn hårt. Enligt riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) från Raseborg är nedskärningarna både orättvisa och oskäligt stora.
SDP:n Kvarnström: Hallitus pettää sotejärjestöt ja heikossa asemassa olevat ihmiset2.9.2026 09:32:27 EEST | Tiedote
Orpon hallitus pitää kiinni leikkauksista, jotka kohdistuvat raskaasti sotejärjestöihin. Raaseporilaisen kansanedustaja Johan Kvarnströmin (SDP) mukaan leikkaukset ovat sekä epäoikeudenmukaisia että kohtuuttoman suuria.
SDP:n Joona Räsänen: Budjettiriihessä nähtiin todellinen kassanryöstö, kun hallituksen omat päätökset heikentävät julkista taloutta ensi vuonna1.9.2026 21:47:59 EEST | Tiedote
Hallituksen budjettiriihen todellinen yllätys näyttää olevan se, että hallituksen päätösperäiset toimet heikentävät julkista taloutta vuonna 2027.
SDP:n Werning tyrmää Suomen Yrittäjien työaikaesityksen: Näpit irti työntekijöiden vapaista1.9.2026 16:46:08 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää suomalaisten vuosityöajan pidentämistä esimerkiksi muuttamalla arkipyhiä palkattomiksi vapaiksi tai siirtämällä niitä viikonloppuihin. Vaihtoehdoksi järjestö nostaa myös julkisen sektorin pitkien vuosilomien lyhentämisen. SDP:n kansanedustaja ja entinen luottamusmies Paula Werning tyrmää esityksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme