Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi 2023 on valittu Tuomo Rannankari

Jaa

Laulaja, lauluntekijä, käsikirjoittaja ja juontaja Tuomo Rannankari on valittu Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi 2023. Tuomo Rannankari on valmistunut Jyväskylän yliopistosta luokanopettajaksi.

Vuoden alumnin valitsevat Jyväskylän yliopiston alumniyhdistys JYKYS ry ja Yliopistosäätiö alumniyhteisöltä saatujen ehdotusten joukosta. Tunnustuksena Vuoden alumni saa Jyväskylän yliopistosäätiön lahjoittaman, Kirsi Neuvosen tilaustyönä tekemän taideteoksen. Tunnustus luovutettiin Rannankarille uusien opiskelijoiden illassa Jyväskylän yliopiston juhlasalissa 5.9.2023.

Tuomo Rannankarin urassa kiteytyy erinomaisella tavalla Jyväskylän yliopiston 160-vuotisjuhlavuoden teesit: sivistys, empatia ja rohkeus.

Valintaraati arvosti erityisesti Rannankarin monipuolisuutta pedagogiikan ammattilaisena. Pitkään luokanopettajana toiminut Rannankari toteuttaa opettajuuttaan nykyään laulujen kautta. Lapsille suunnattujen laulujen sanoituksissa käsitellään ajankohtaisia teemoja, kuten käytöstapoja, tunnetaitoja ja ympäristön tilaa. Hän toimii myös Pikku Kakkosen juontajana ja luennoi lastenmusiikista.

Freelancerina toimivan Rannankarin ura osoittaa opettajan koulutuksen monipuolisuuden; pedagogista osaamista voi toteuttaa monissa eri ympäristöissä; koulu tai luokkahuone eivät ole ainoat.

Palkittu lastenmuusikko Rannankari oli myös perustamassa Seminaarinmäen mieslaulajia ja lauloi kuorossa yli 30 vuotta.

Lisätietoja:

Kanslianeuvos Juhani Lillberg, JYKYS ry:n puheenjohtaja, puh. 0400 690 709, juhani@lillberg.com

Alumnikoordinaattori Heli Mäki, 050 361 0979, heli.m.maki@jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Verkkokauppoihin uppoutuminen voi auttaa rentoutumaan – tutkijan vinkit auttavat välttämään epäterveet käytösmallit verkko-ostoksilla18.12.2025 08:55:00 EET | Tiedote

KTM Tiina Kaletonin väitöstutkimus tarkastelee immersiota verkkokaupassa kuluttajan näkökulmasta. Immersio eli uppoutuminen tai mukaan tempautuminen ostoksiin voi auttaa rentoutumaan ja tekemään harkittuja päätöksiä, mutta aiheuttaa myös esimerkiksi ahdistusta jatkuessaan liian pitkään. Verkkokauppojen elementit myös ruokkivat negatiivista käytöstä painostamalla nopeisiin ostopäätöksiin.

Väitös: Julkisen sektorin IT-hankkeet kaatuvat usein rakenteellisiin ongelmiin - ratkaisuna modulaariset järjestelmät ja läpinäkyvyyden lisääminen17.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote

Reetta-Kaisa Kukkonen selvitti väitöstutkimuksessaan, etteivät julkisen sektorin IT-hankkeiden ongelmat johdu teknisen osaamisen puutteesta, vaan hallinnon rakenteellisista ongelmista. Siiloutuminen, tiedonkulun katkokset ja jäykät hankintakäytännöt johtavat hankintoihin, joissa järjestelmistä tulee helposti jäykkiä, vaikeasti muokattavia ja kalliita ylläpitää. Ratkaisuksi Kukkonen esittää modulaarisempiä järjestelmiä ja hankintatiedon suurempaa läpinäkyvyyttä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye