KUTSU | Helsingin kaupungin anonyymin rekrytoinnin kokeilun vaikutukset -julkaisutilaisuus 12.9.
Lämpimästi tervetuloa kuulemaan Helsingin kaupungin anonyymin rekrytoinnin kokeilua arvioineen Laboren ja VATT:n tutkimuksen tuloksista. Julkaisutilaisuus järjestetään tiistaina 12.9. klo 13.00–14.30 Helsingin kaupungin tapahtumatorilla. Tilaisuutta voi seurata striimattuna Helsinki-kanavalla.

Olet lämpimästi tervetullut kuulemaan Helsingin kaupungin anonyymin rekrytoinnin kokeilua arvioineen tutkimuksen tuloksista. Julkaisutilaisuus järjestetään tiistaina 12.9. klo 13.00–14.30 Helsingin kaupungin tapahtumatorilla (Pohjoisesplanadi 11-13, Sofiankatu 1, 00170 Helsinki). Tilaisuutta voi seurata striimattuna Helsinki-kanavalla.
Voit ilmoittautua seuraamaan verkkolähetystä täällä 11.9. kello 15.00 mennessä. Lähetämme kaikille ilmoittautuneille kalenterikutsun tilaisuuteen sekä linkin raporttiin, kun se on julkaistu. Helsingin kaupunki striimaa tilaisuuden eli etäosallistuminen on mahdollista kenelle tahansa myös ilmoittautumatta osoitteessa: https://www.helsinkikanava.fi/fi/web/helsinkikanava/player/event/home?eventId=242759903
Helsingin kaupunki toteutti vuonna 2020 anonyymin rekrytoinnin pilotin, jonka jälkeen anonyymi rekrytointi on vakiinnutettu osaksi kaupungin rekrytointiprosesseja. Anonyymin rekrytoinnin vaikutusta syrjintään sekä palkatun työntekijän sopivuuteen kyseiseen työtehtävään on tutkittu Laboren ja VATT:n tutkimushankkeessa, jonka aineisto koostuu Helsingin kaupungin pilotoinnista. Tilaisuudessa päästään seuraamaan tutkimustulosten esittelyä, kommenttipuheenvuoroja ja yleisön kysymyksiä.
Tilaisuuden keskusteluosuuden moderoi Mika Malirannan ja Matti Apusen talouspoliittinen M&A-podcast. Tutkimuksen tuloksia esittelevät tutkijat Ohto Kanninen (Labore) ja Tuomo Virkola (VATT) ja heidän kanssaan aiheesta ovat keskustelemassa yksikönpäällikkö Tarja Näkki Helsingin kaupungilta, ylitarkastaja Jussi Aaltonen Yhdenvertaisuusvaltuutetun toimistosta ja vt. toimitusjohtaja Nina Meincke HR Legalista.
Tilaisuuden tallenne on katsottavissa kaksi viikkoa tapahtuman jälkeen. M&A-podcast julkaistaan julkaisutilaisuuden jälkeisen viikon maanantaina ja se on jatkossa kuunneltavissa kaikilla yleisimmillä podcast-alustoilla (Spotify & Apple) sekä Laboren verkkosivuilla. Julkaistavaa tutkimusta on rahoittanut Ami-säätiö.
Lämpimästi tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ohto KanninenerikoistutkijaJulkinen talous
Puh:041 513 7175ohto.kanninen@labore.fiEssi LindbergviestintäpäällikköViestintä ja tukipalvelut
Puh:040 940 2835essi.lindberg@labore.fiTyön ja talouden tutkimus LABORE
Arkadiankatu 7
00100 Helsinki
040 940 1940
https://labore.fi
Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen taloudellinen tutkimuslaitos, jossa tehdään tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävää soveltavaa taloustieteellistä tutkimusta. Tutkimuksen painopistealueet ovat työn ja koulutuksen taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE
Koulutusalalla suuri merkitys tulojen kannalta kaikilla koulutusasteilla11.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Laboren tuoreen analyysin mukaan koulutustaso ja tulot kulkevat yhä tiiviimmin käsi kädessä 35–40-vuotiaiden suomalaisten keskuudessa. Eri koulutusaloilta valmistuneiden välillä on kuitenkin suuria tuloeroja kaikilla koulutusasteilla – jopa ammatillisen tutkinnon suorittaneet voivat ansaita enemmän kuin yliopistosta valmistuneet.
Eduskuntapuheiden poliittinen polarisaatio on kasvanut 1990-luvulta, mutta jää edelleen kauas 1970-luvun tasosta9.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Lisääntyneen polarisaation on julkisessa keskustelussa pelätty johtavan jopa demokratian rapautumiseen. Vasta julkaistu tutkimus tarkastelee Suomen eduskuntapuheita vuosina 1907–2018. Tulosten mukaan eduskunnan vasemmiston ja oikeiston välinen polarisaatio on vaihdellut huomattavasti sadan vuoden aikana. Vaikka polarisaatio on kasvanut viime vuosikymmeninä, nykytilanne ei ole poikkeuksellinen. Eniten vastakkainasettelua oli 1970-luvulla.
Meneekö meillä huonommin kuin vanhemmillamme? Mitä tuloliikkuvuuden lasku kertoo hyvinvoinnistamme4.9.2025 11:11:14 EEST | Blogi
Tuoreessa Social Sustainability in Ageing Welfare States -kirjassa käsitellään sosiaalista kestävyyttä eri näkökulmista. Laboren tutkijat Toni Juuti ja Ohto Kanninen avaavat omassa kirjaluvussaan, mitä tuloliikkuvuuden lasku kertoo hyvinvoinnistamme ja tyytyväisyydestämme elämään. Tämä Toni Juutin Labore-blogi keskustelee samasta teemasta.
Tutkimus: Tohtorit yltävät korkeisiin palkkoihin mutta aiempaa hitaammin3.9.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan tutkijakoulutettujen palkkatulot ovat edelleen korkeat suhteessa matalammin koulutettuihin. Tohtorien työmarkkinat ovat kuitenkin jäähtyneet selvästi 2000-luvun alun jälkeen, mikä näkyy muun muassa post doc -vaiheen palkkakehityksen hidastumisena ja jäämisenä jälkeen maistereiden palkkakehityksestä. Tulosten mukaan tutkijakoulutettujen työntekijöiden osuuden kasvulla voi olla myös laajempaa yhteiskunnallista ja taloudellista merkitystä yritysten tuottavuuskehityksen piristymisen kautta.
Työvoimapoliittisilla toimilla voidaan parantaa maahanmuuttajien työllisyyttä2.9.2025 15:45:01 EEST | Tiedote
Maahanmuutto nähdään usein ratkaisuna väestön ikääntymiseen ja työvoimapulaan, mutta käytännön keinot työllisyyden parantamiseksi ovat jääneet epäselviksi. Laboren laaja eurooppalainen tutkimuskatsaus tuo nyt selkeää näyttöä siitä, että kotoutumisohjelmat, kielikoulutus ja aktiivisen työvoimapolitiikan toimet toimivat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme