No Bullsh*t! 2023 etsii keinoja sosiaaliseen vastuullisuuteen

11.9.2023 08:05:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa

Konkreettisiin vastuullisuustekoihin keskittyvä, suomalaiselle yritysjohdolle suunnattu No Bullsh*t! -tapahtuma järjestetään Pikku-Finlandiassa Helsingissä 12.9.2023. Kuuden keskeisen elinkeinoelämän toimijan yhdessä järjestämässä tapahtumassa etsitään toimivia reseptejä ja uusia ajatuksia yritysten sosiaaliseen vastuullisuuteen ja kestävyyteen Suomesta ja ulkomailta.  

”Sosiaalisen vastuullisuuden ja liiketoiminnan yhdistäminen on liikkeenjohdon polttavimpia kysymyksiä ja parhaimmillaan siitä saadaan aitoa kilpailukykyä suomalaisiin yrityksiin. Työntekijöihin ja yhteiskuntaan suuntautuvat vastuullisuuskysymykset ovat nousseet pysyvästi yritysjohdon asialistalle. Vihreän siirtymän liiketoimintamahdollisuudet ovat jo monille tuttuja, mutta myös sosiaalisen vastuun innovaatiot luovat kasvua ja vaikuttavuutta”, sanoo FIBSin toimitusjohtaja Kimmo Lipponen. 
 
Järjestäjäorganisaatiot ovat Elinkeinoelämän keskusliitto EK, Perheyritysten liitto, yritysvastuuverkosto FIBS, Keskuskauppakamari, Business Finland ja Design Forum Finland. 
 
Työvoimapula on yksi suurimmista yritysten kasvun esteistä. Tapahtumassa haetaan ratkaisuja ongelmaan muun muassa kehittämisellä monimuotoisuutta ja työhyvinvointia.  
 
Ulkomaalaisina pääpuhujina tapahtumassa ovat Ritu G. Mehrish, Joseph D. Kenner ja Jeremy Schwartz.  
 
Mehrishillä on 20 vuoden kokemus työskentelystä globaaleissa yrityksissä, kuten Procter & Gamblella ja General Electric Capitalilla. Tällä hetkellä Mehrish on kansainvälinen puhuja, kirjailija ja johdon valmentaja. 
 
Kenner on New Yorkissa toimivan Greyston Bakeryn toimitusjohtaja. Yrityksen innovatiivisena rekrytointiperiaatteena on palkata työntekijöitä ilman ansioluetteloita, taustojen tarkistuksia tai edes haastatteluita. Kenner on Davosissakin maailman talousfoorumissa palkittu johtaja. 
 
Schwartz on toiminut muun muassa Body Shopin ja L’Oréal UK:n toimitusjohtajana ja Coca Colan markkinointijohtajana. Hän on johtamistapojen ja -taitojen erikoisasiantuntija. 
 
Tapahtuma syntyi järjestäjien ja niiden jäsenten halusta laittaa vauhtia suomalaisten yritysten vastuullisuussiirtymään konkreettisten esimerkkien jakamisen ja maailman parhaan asiantuntemuksen avulla. 

”Kasvu kuuluu yrityksille, jotka rakentavat liiketoimintansa kestävän kehityksen ja vastuullisuuden varaan. Sosiaalinen vastuullisuus on noussut monin paikoin yhtä tärkeäksi kuin vastuullisuus ympäristöstä”, Lipponen sanoo.  
 
 
Yhteystiedot:  
Kimmo Lipponen, FiBS, 040 758 7247, kimmo.lipponen@fibsry.fi 
 
Medialle: Tapahtumaan ei ole media-akkreditointeja, mutta puhujien haastatteluita voi kysyä tapahtumaa ennen tai sen yhteydessä. Haastattelupyynnöt : Raine Tiessalo, viestintäjohtaja, raine.tiessalo@perheyritys.fi, + 358 50 4355 898 
 
 
Tapahtuman sometiedot ja nettisivut:   
https://nobullshit.events/  
https://www.instagram.com/nobullsht.events/ 
https://twitter.com/nobullshtevents 
https://www.linkedin.com/company/no-bullsh-t/ 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Pienpakettien tullimaksu oikea ja tervetullut ratkaisu1.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin mukaan on erinomaista, että alle 150 euron arvoisista pienpaketeista on maksettava tullimaksu heinäkuun alusta alkaen. Aikaisemmin alle 150 euron arvoisista pienpaketeista ei ole tarvinnut maksaa tullimaksua. Heinäkuun alusta alkaen tullimaksu on kolme euroa lähetyksen jokaisesta tavaraerästä. Muutos korjaa Keskuskauppakamarin mukaan pitkään jatkunutta kilpailuvääristymää kiinalaisten ja eurooppalaisten verkkokauppojen välillä.

Keskuskauppakamari: EU:n veropolitiikassa kaivattu suunnanmuutos – yritysten hallinnollisen taakan keventäminen vahvistaisi kilpailukykyä29.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Euroopan komission julkaisema Tax Omnibus -paketti on Keskuskauppakamarin mukaan tervetullut merkki siitä, että EU:ssa on herätty siihen, miten verosääntely vaikuttaa yritysten kilpailukykyyn. Ehdotukset keventäisivät yritysten hallinnollista taakkaa ja yksinkertaistaisivat viime vuosina huomattavasti monimutkaistunutta sääntelyä. ”Tuuli on vihdoin kääntynyt”, toteaa Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.

KORJATTU TIEDOTE Keskuskauppakamari: Seuraavan hallituksen rakennettava maahanmuuton yhteiskuntasopimus – pisteytysmalli loisi selkeän väylän pysyvään oleskelulupaan24.6.2026 09:46:24 EEST | Tiedote

Tiedotteeseen on lisätty alkuperäisestä jakelusta puuttunut liitetiedosto Lisää kansainvälisiä osaajia. Suomen talouskasvu, yritysten kilpailukyky ja hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus ovat ratkaisevasti kiinni siitä, kuinka onnistumme houkuttelemaan ja pitämään kansainvälisiä osaajia. Keskuskauppakamari vaatii seuraavalta hallitukselta kokonaisvaltaista uudistusta, jonka keskeinen osa on pisteytysmalliin perustuva väylä pysyvään oleskeluun.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye