Työmarkkinakeskusjärjestöt Orpon hallitukselle

11.9.2023 13:00:37 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote

Jaa

Hallitus on ilmoittanut valmistelevansa lakiesityksiä, jotka toteutuessaan supistavat merkittävästi Työllisyysrahaston rahoitusvastuulla olevia menoja. Tästä seuraisi paine alentaa työttömyysvakuutusmaksuja.

Työllisyysrahasto esitti 31.8.2023 valtiovallalle työttömyysvakuutusmaksujen alentamista yhteensä 1,43 prosenttiyksiköllä vuodelle 2024. Tästä alennuksesta noin 0,4 prosenttiyksikköä perustuu rahaston arvioon hallitusohjelman mukaisten muutosten välittömistä ja välillisistä vaikutuksista.  

Lehtitietojen perusteella hallitus valmistelee ratkaisua, jolla työttömyysvakuutusmaksujen alentamisvarasta seuraisi veronkorotuksia ja/tai sosiaaliturvan rahoitusvastuiden muuttamista julkisen talouden tasapainottamiseksi. 

Työmarkkinoiden keskusjärjestöt EK, KT, SAK, Akava ja STTK katsovat, että työttömyysvakuutusmaksujen vakuutusperiaatteesta tulee pitää kiinni ja vakuutusmaksuja ei ole tarkoitettu paikkaamaan muuta julkista taloutta muun muassa seuraavista syistä: 

  • Suomessa on poistettu melkein kaikki palkkaperusteiset sosiaalivakuutusmaksut, joilla rahoitetaan muuta kuin työperusteisen sosiaalivakuutuksen etuuksia. Tällä on erityisesti haluttu edistää työllisyyttä alentamalla välillisiä työvoimakustannuksia ja kohentamalla palkansaajien ostovoimaa.
  • Työttömyysvakuutusmaksuilla kuuluu rahoittaa vain tiettyjä etuuksia, pääasiassa ansiosidonnaista työttömyysturvaa. Muiden julkisten menojen kattamiseen niiden tuottoa ei pidä käyttää. Työttömyysturvan valtion rahoitusvastuiden muuttaminen tarkoittaisi asiallisesti työttömyysvakuutusmaksujen käyttöä muiden julkisen menojen rahoittamiseen. Työttömyysturvan valtion rahoitusvastuut tulee pitää ennallaan. 
  • Työttömyysvakuutusmaksujen ja niillä rahoitettavien etuuksien vastaavuutta eli niin sanottua vakuutusperiaatetta on pidetty tärkeänä ja sitä on siksi haluttu enemminkin vahvistaa kuin heikentää.   
  • Kun eduskunta on hyväksynyt sosiaalivakuutusmaksuilla rahoitettavien menojen kasvattamisia, maksujen nousua ei ole pääsääntöisesti hyvitetty millään tavalla maksujen maksajille.

Lisätietoja: 

Toimitusjohtaja Jyri Häkämies, EK, haastattelupyynnöt viestintäpäällikkö Vesa Perälammen kautta, puh. 040-5287090 

Toimitusjohtaja, Markku Jalonen, KT, puh.  040-547 7710

Puheenjohtaja Jarkko Eloranta, SAK, puh.  020-774 0100

Puheenjohtaja Maria Löfgren, Akava, puh. 040-568 2798 

Puheenjohtaja Antti Palola, STTK, puh. 040-509 6030

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

KUTSU 24.3.: Tekoäly- ja datateollisuus kasvun rakentajina – Suomen ekosysteemin mahdollisuudet ja haasteet19.3.2026 10:55:24 EET | Tiedote

Hyvä toimitus/ toimittaja, Elinkeinoelämän keskusliitto EK ja Sitra järjestävät tiistaina 24.3.2026 klo 8.00 alkaen aamiaistilaisuuden Suomen tekoälyekosysteemin nykytilasta ja tulevaisuudesta. Tilaisuudessa kuullaan AI-gigafactoryhankkeeseen liittyvän vaikutustenarviointityön tuloksia, keskustellaan suomalaisen tekoälyinfrastruktuurin mahdollisuuksista elinkeinoelämälle sekä luodaan tilannekuvaa Suomen tekoälyekosysteemin vahvuuksista ja kehitystarpeista. Aika: ti 24.3. klo 8.30–10.30, aamiaista tarjolla klo 8 alkaen Paikka: Sofia, Sonckin sali, Sofiankatu 4C Ilmoittautuminen tilaisuuteen Ohjelma klo 8.30-10.30 Tilaisuuden avaus ja tervetulosanat Jyri Häkämies, toimitusjohtaja, EK EU AI Gigafactory -hanke: vaikutustenarvioinnin keskeiset tulokset ja havainnot Juuso Soininen, Partner and Director, Tech & AI Transformation, BCG Kommenttipuheenvuorot Pasi Toivanen, SVP, Strategic Government & Industry Initiatives, Geopolitical & Government Relations, Nokia Jenny Hasu, Manager, relations

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye