Suomen Kennelliitto: Eläinsuojeluasiamiehen virka tulisi vakinaistaa
11.9.2023 11:45:17 EEST | Suomen Kennelliitto ry | Tiedote
Eläinsuojeluasiamiehen määräaikainen virka päättyy 31.12.2023, eikä virkaa enää jatketa. Suomen Kennelliiton näkemyksen mukaan eläinsuojelumiehen työ on tärkeää. Lakkauttamisen sijasta virka tulisi vakinaistaa.

- Vetoamme päättäjiin, että eläinsuojeluasiamiehen virkaan löytyisi rahoitus myös jatkossa. Eläinten hyvinvointia edistetään parhaiten yhteistyössä eri toimijoiden kesken. Eläinsuojeluasiamies on itsenäinen ja riippumaton viranomainen, joka luo siltoja eri toimijoiden välille, painottaa Suomen Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja Esa Kukkonen.
- Eläinten hyvinvointiin liittyvät kysymykset luovat helposti hyvin jyrkkiä jakolinjoja eri näkökantojen välillä, ja siksi on tärkeää, että Suomessa on toimija, joka rakentaa yhteisymmärrystä eläinten hyvinvoinnin edistämiseksi. Eläinsuojeluasiamies on ollut tällainen sillanrakentaja. Viran rahoitusta olisi punnittava tästä näkökulmasta.
Eläinsuojeluasiamiehen viran vakinaistamisen ja nimikkeen muuttamisen eläinsuojeluvaltuutetuksi puolesta kantaa ovat ottaneet muun muassa maa- ja metsätalousministeriön alaiset seura- ja harrastuseläinten hyvinvoinnin sekä tuotantoeläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Esa KukkonenSuomen Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja
Puh:050 548 2682esa.kukkonen@kennelliitto.fiSuomen Kennelliitto - Hyvää elämää koiran kanssa
Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry on vuonna 1889 perustettu koira-alan asiantuntijajärjestö sekä koirien kasvattajien, omistajien ja harrastajien edunvalvoja. Meillä on noin 144 000 jäsentä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kennelliitto ry
Metsästyslain mukainen koirien kiinnipitoaika alkaa sunnuntaina 1.3.26.2.2026 10:19:25 EET | Tiedote
Metsästyslain mukainen koirien kiinnipitoaika alkaa koko maassa sunnuntaina 1. maaliskuuta. Koirat tulee pitää kytkettyinä maaliskuun alusta elokuun 19. päivään asti. Kiinnipitoaika koskee taajamien ulkopuolisia alueita. Taajama-alueilla järjestyslaki velvoittaa pitämään koirat kytkettyinä vuoden ympäri.
Mopsille roturisteytysprojekti retromopsin kanssa24.2.2026 13:00:46 EET | Tiedote
Kennelliitto on hyväksynyt Suomen Mopsikerholle roturisteytysprojektin, jonka avulla mopsien terveyttä voidaan edistää risteyttämällä rotuun niin sanottuja retromopseja.
Yli 416 000 koiraharrastussuoritusta vuonna 202513.2.2026 09:56:38 EET | Tiedote
Kennelliiton alaisessa harrastustoiminnassa suosituimpia harrastuslajeja olivat viime vuonna koiranäyttelyt, agility, rally-toko ja hirvenhaukkukokeet. Erityisesti matalan kynnyksen harrastuslajien agilityn, rally-tokon ja noseworkin suosio kasvoi edelleen.
Kerttu, Sisu och Hilla – de populäraste hundnamnen år 20255.1.2026 09:34:41 EET | Pressmeddelande
Precis som med människonamn finns det olika trender även bland hundnamn. Förutom traditionella hundnamn, får hundar allt oftare namn som är populära bland människor.
Kerttu, Sisu ja Hilla suosituimmat koiran kutsumanimet vuonna 20255.1.2026 09:34:41 EET | Tiedote
Niin kuin ihmistenkin nimissä, on myös koirien kutsumanimissä erilaisia trendejä. Perinteisten koiran kutsumanimien rinnalla koirille annetaan yhä useammin ihmisten niminä suosittuja nimiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme