Tyttö joka nousi sortoa vastaan – romaani Nimeni on Oliva Denaro pohjaa italialaisen Franca Violan tositarinaan
Viola Ardonen romaanin Nimeni on Oliva Denaro esikuva Franca Viola taisteli aikanaan niin kutsuttua korjaavaa avioliittoa vastaan vastaan Italiassa. Ardone on italialainen kirjailija, joka tarkastelee romaaneissaan italialaisen lähihistorian kipupisteitä.

Viola Ardonen romaani Nimeni on Oliva Denaro kertoo 16-vuotiaasta eteläitalialaisesta tytöstä, joka taisteli vapaudesta aikana, jolloin naisten oikeuksia rajoittivat perinteet, uskonto ja ennakkoluulot. Kyseessä ei ole 1800-luku – vaan vuosi 1960.
Olivan äidillä oli tapana sanoa: ”Nainen on kuin vaasi, joka rikkoo sen, joutuu ostamaan sen.” Oliva torjui leipurin pojan lähentelyt, minkä seurauksena tämä raiskasi hänet. Vielä 1960-luvulla Italian laissa puhuttiin korjaavasta avioliitosta, ja poika sai raiskaamalla oikeutuksen mennä naimisiin Olivan kanssa. Oliva taisteli oikeudesta valita oma elämänsä ja ilmoitti pojasta poliisille, vaikka tiesi seurauksista pienessä yhteisössä.
Kirjan tapahtumat perustuvat edelleen hengissä olevan Franca Violan (s. 1948) elämään. Romaanin päähenkilön nimi on muutettu Viola Ardonen anagrammiksi. Laki korjaavasta avioliitosta kumottiin Italiassa lopulta vuonna 1981.
Viola Ardone (s. 1974) on palkittu napolilainen kirjailija. Hänen edellinen romaaninsa Lasten juna perustuu myös tositapahtumiin. Toisen maailmansodan aikaan köyhästä Etelä-Italiasta lähetettiin lapsia rikkaaseen pohjoiseen, vähän kuin Italian sotalapsista. Romaaneissa toistuu se, miten hauras ja nuori eurooppalainen arvopohjamme on.
Viola Ardonea on mahdollista haastatella. Teoksen on suomentanut Laura Lahdensuu. Äänikirjan lukee Anna-Riikka Rajanen.
Viola Ardone:
Nimeni on Oliva Denaro
Aula & Co
318 s.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedustelut: Nora Varjama, nora.varjama@aulakustannus.fi, puh. 050 547 6868
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo. Nuoren kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, Ison-Britannian tunnetuimman nykykirjailijan Matt Haigin teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja.
Aula & Co:n omistaa nykyään Storytel Books mutta on itsenäinen yhtiö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Jiri Nikkiseltä omaelämäkerta syksyllä6.5.2025 11:28:30 EEST | Tiedote
Aula & Co julkaisee Jiri Nikkisen itsensä kirjoittaman kirjan Hyvä bore – Clifters, Beatles ja elämäni musan parissa ensi syksynä. Jiri Nikkisen musiikillinen ura kattaa lähes viisi vuosikymmentä Cliftersistä Beatles-tribuutteihin. Kirjassaan hän kertoo eloisasti ja rehellisesti lapsuutensa lähtökohdista, musiikillisesta läpimurrostaan ja henkilökohtaisesta elämästään. Nikkinen täyttää 60 vuotta 10.11.2025.
Nino Haratishvilin Booker-ehdokkaanakin ollut sukuromaani on rakkaudenosoitus Kaukasukselle25.4.2025 12:49:00 EEST | Tiedote
Kahdeksas elämä on enemmän kuin sukuromaani: se on oodi, valitusvirsi ja muistomerkki - kansalle, ihmisille, historialle ja tulevaisuudelle. Georgialaisen suklaasuvun tarina kattaa kuohuvan viime vuosisadan seitsemän sukupolven ajan. Teos on Saksan merkittävimpiä nykyromaaneja – vaikka onkin rakkaudenosoitus Kaukasukselle.
Riku Siivosen rehellinen ja ravisteleva Elämän ja kuoleman huone kuvaa synnytyssalin isän silmin24.4.2025 13:23:12 EEST | Tiedote
Miltä tuntuu seurata, kun ei voi tehdä mitään ja miltä tuntuu, kun tekee kaikkensa? Elämän ja kuoleman huone kuvaa isyyttä synnytyksen keskellä, hetkellä, jolla elämän ja kuoleman välillä on vain ohuen ohut viiva. Riku Siivonen luotaa uutuuskirjassaan isyyttä ja tunteita. Teos päästää ääneen myös kätilöt.
Tämä alkuaine sai kerran ihmiskunnan kukoistamaan – nyt se tuhoaa luontoamme31.3.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Elämän ja kuoleman alkuaine fosfori sai kerran ihmiskunnan kukoistamaan. Nyt se kylvää tuhoa. Uudessa kirjassa Paholaisen alkuaine – Elämä fosforin varassa Dan Egan kertoo tämän paholaisen alkuaineen vaikutuksista maapallolle. Jälkikirjoituksessa Baltic Sea Action Groupin Saara Kankaanrinta valottaa fosforin merkitystä Itämerelle.
Vehka Kurjenmiekan Jouka Lumisalon ihastumisoppi on feministinen lukuromaani25.3.2025 13:14:00 EET | Tiedote
Jouka Lumisalon ihastumisoppi on lukuromaani uusista aluista. Tyylillisesti se on yhdistelmä Gilmoren tyttöjä ja Bridget Jonesia. Vehka Kurjenmiekka on suosittu somevaikuttaja, joka juontaa suosittua Nobel tai ei mitään -podcastia ja kirjoittaa Nörttitytöt-sivustolla. Hänen teoksensa ovat olleet ehdolla Nuori Aleksis-, Kuvastaja- ja Tähtifantasia-palkinnon saajaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme