SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Hallitusohjelman esitykset heikentävät kuvaa Suomesta kansainvälisten osaajien keskuudessa
Muun muassa yliopistot ja elinkeinoelämä ovat kritisoineet hallituksen esitystä kiristää työperustaisen oleskeluluvan kriteerejä. Razmyar sanoo kolmen kuukauden työllistymissäännön olevan epärealistinen esitys, joka pahimmillaan vähentää huippuosaajien määrää Suomessa.

Hallitusohjelman linjauksen mukaisesti työperustainen oleskelulupa jatkossa raukeaa, mikäli uutta työtä ei löydy kolmessa kuukaudessa. Lisäksi pysyvän oleskeluluvan saaminen edellyttää jatkossa kuuden vuoden asumista maassa, kielitasotestin läpäisyn, kahden vuoden työhistorian ilman pitkäaikaista työttömyyttä tai toimeentulotukea sekä nuhteettomuusvaatimuksen.
- Kyse ei ole saamattomuudesta tai laiskuudesta, vaan käytännön realiteeteista. Erityisesti huippuosaajien ja asiantuntijoiden kohdalla rekrytointiprosessit saattavat olla pitkiä. Pahimmillaan hallitusohjelman linjaukset antavat aivan väärän kuvan Suomesta ja karkottavat huippuosaajat pois maasta, sanoo Razmyar.
Hallituspuolueet eivät tunnu kuulevan viestiä, jonka muun muassa yliopistot, elinkeinoelämä sekä ohjelmistoala ovat perustellusti esittäneet.
- Kyse ei ole pelkästään lainsäädännöstä, vaan myös siitä, millaisena maana Suomi haluaa näyttäytyä. Yleisesti ottaen riippumatta siitä oletko erityisalan huippuosaaja vai matalapalkkainen työntekijä, valitset sen maan missä on turvallista, ja jonne voit kuvitella rakentavasi elämää. Suomen kasvu tulee inhimillisestä pääomasta, osaamisesta, innovaatioista ja teknologisesta kehityksestä – siksi hallitus tuntuu sahaavan omaa oksaansa, korostaa Razmyar.
Hallituksen epäselvä linja aiheuttaa hämmennystä. Työministeri Arto Satonen (kok.) ilmoitti kesällä, että erityisasiantuntijoita voisi mahdollisesti koskea erilainen menettely, jonka jälkeen perussuomalaisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä ilmoitti vastustavansa asiaa. Sen jälkeen talousvaliokunnan puheenjohtaja, perussuomalaisten Sakari Puisto kertoi suhtautuvansa erityisosaajien poikkeusmenettelyyn myönteisemmin. Razmyar perää hallitukselta linjanvetoa asiaan.
- Hallituksen kannattaisi selvittää oma linjansa pikimmiten. Tilannetta ei voi pitää tällä tavalla auki. Tilanne näkyy kasvuyritysten keskuudessa jo nyt negatiivisesti, sillä hallitus sanoo ohjelmassaan yhtä ja ministerin suulla toista. Lisäksi yliopistojen ja yritysten on vaikea antaa neuvoja potentiaalisille opiskelijoille tai työntekijöille, koska hekään eivät tiedä, mitä hallitus tulee päättämään. Todellisuudessa huippuosaajat voivat valita minkä maan tahansa, eivätkä he jaksa kauaa odotella, että hallitus saa rivinsä suoriksi, painottaa Razmyar.
- Jos hallitus ajattelee, että tällainen nuiva politiikka ei vaikuta kuvaan Suomesta, ovat he väärässä. Ehkä tällä esityksellä on onnistuttu houkuttelemaan perussuomalaiset hallitukseen, mutta vastapainona he karkottavat huippuosaajat, lopettaa Razmyar.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarKansanedustaja, SDP:n varapuheenjohtaja
nasima.razmyar@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kim Berg vaatii kaikille hyvinvointialueille lisäaikaa ja rahoitusmallin uudistusta28.11.2025 15:46:39 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kim Berg näkee hyvänä, että hallitus on viimein suostunut antamaan lisäaikaa hyvinvointialueiden alijäämien kattamiseen, mutta ei ymmärrä miksi lisäaikaa myönnetään edelleen vain osalle alueista.
SDP:n Tuppurainen viikonvaihteessa Münchenin Turvallisuuskonferenssin kokoukseen28.11.2025 14:50:51 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu Münchenin turvallisuuskonferenssin (MSC) Elmaun strategiaretriittiin Saksan Baijerissa 31.11.-2.12. Tuppurainen on kutsuttu osallistumaan tilaisuuteen nyt neljättä kertaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Hyvinvointialueiden irtisanomiset on peruttava27.11.2025 17:40:54 EET | Tiedote
Kunta- ja alueministeri Ikonen kertoi torstaina Helsingin Sanomille, että hyvinvointialueille annetaan lisäaikaa taloutensa tasapainottamiseen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kiittää hallituksen järkiintymistä asiassa ja vetoaa nyt alueisiin, että ne käyttäisivät mahdollisuuden ja välttäisivät vahingolliset päätökset.
Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Reserviläisten osaaminen saatava joustavammin käyttöön muuttuneessa turvallisuusympäristössä27.11.2025 12:47:32 EET | Tiedote
Asevelvollisuuslakia ehdotetaan muutettavaksi siten, että asevelvollisuuden ja reserviin kuulumisen yläikäraja nostetaan nykyisestä 60 vuodesta 65 vuoteen. Puolustusvaliokunta sai tänään valmiiksi yksimielisen mietintönsä reservin yläikärajan nostamista koskevasta lakiesityksestä. Valiokunnan sosialidemokraattiset jäsenet, kansanedustajat Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät tärkeänä, että jo pitkään tarpeellisena pidetty ja toivottu muutos etenee.
Oppositio huolissaan valtion asuntopolitiikan romutuksesta – nyt tarvitaan uskottava suunnitelma tulevasta27.11.2025 11:41:39 EET | Tiedote
Eduskunnan ympäristövaliokunta on tänään hyväksynyt mietinnön hallituksen esityksestä lakkauttaa valtion asuntorahasto. Oppositiopuolueet sdp, keskusta ja vihreät jättivät yhteisen, huolestuneen vastalauseen mietintöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme