Sonja Karlssonin historiallinen romaani kulkee yhden lentomatkan ajan sisarusten matkassa ja muistoissa Viipurista Yhdysvaltoihin ja takaisin Suomeen
14 tuntia takaisin (Kosmos) on taidokas esikoisromaani sisaruudesta, muistista ja muistoista.

Sonja Karlssonin esikoisromaani "14 tuntia takaisin" on taidokas kertomus muistoista ja muistin sekä kielen menettämisestä, sisaruudesta ja juurista.
Vuosi 1970: sisarukset nousevat New Yorkista Pan Amin lennolle matkallaan kohti Suomea ja heidän veljensä hautajaisia.
Vuosi 1929: sisarukset lähtevät laivamatkalle Viipurista Amerikkaan yltäkylläisemmän elämän perään vailla tietoa tulevasta.
“Tuntuu ristiriitaiselta toistaa samoja lauseita, ne haihtuvat kuitenkin kuin lumeen piirretyt viivat. Minua ahdistaa ajatus, että ympärillä kaikki muut käyvät samat keskustelut moneen kertaan, kun hänelle ne ovat aina uutta. Onko parempi kertoa kertovansa samaa asiaa jo neljättä kertaa vai olla sanomatta siitä mitään? Onko parempi olla osoittamatta reikiä hänen muistissaan, sattuvatko ne silloin vähemmän?”
14 tuntia takaisin kertaa kahden sisaruksen elämää 14-tuntisen lentomatkan ajan. Hertan elämä on lipunut hänen isosiskonsa Olgan vanavedessä, ja muistot hukatusta rakkaudesta kietoutuvat menetettyjen vuosien ympärille. Vuosien kulu on pyöristänyt muistojen kulmat ja häivyttänyt kiinnekohdat. Miltä tuntuu, ihminen vierellä alkaa unohtaa?
Sonja Karlsson (s. 1997) on helsinkiläinen kirjoittaja ja kirjallisuuden opiskelija. 14 tuntia takaisin on hänen esikoisromaaninsa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni Moilanen
anni.moilanen@kosmoskirjat.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusyhtiö Kosmos
Vuoden 2025 Kalevi Jäntin kirjallisuuspalkinto Kaisa Vahteristolle teoksesta Nieltyjä esineitä2.12.2025 14:02:00 EET | Tiedote
Kaisa Vahteriston esikoisromaanille Nieltyjä esineitä (Kosmos, 2025) on myönnetty Kalevi Jäntin palkinto. Palkinto on Kalevi Jäntin säätiön vuosittain nuorille kirjailijoille myöntämä tunnustus.
Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto Mariia Niskavaaralle teoksesta Ester, teurastaja13.11.2025 19:20:00 EET | Tiedote
Mariia Niskavaaran esikoisromaanille Ester, teurastaja (Kosmos, 2025) on myönnetty Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinto. Seitsemän finalistia valittiin yli sadan esikoisteoksen joukosta.
Kosmoksen kevään 2026 kirjakatalogi on julkaistu13.11.2025 14:01:00 EET | Tiedote
Kosmoksen kevään 2026 kirjat herättelevät digimaailman paljastuksilla ja kannustavat offline-kulttuuriin.
Kirja, jonka Meta yritti kieltää – Kosmos julkaisee Sarah Wynn-Williamsin muistelmateoksen Edesvastuutonta väkeä maaliskuussa 20267.11.2025 10:32:49 EET | Tiedote
Kosmos tuo keväällä 2026 suomalaisille lukijoille kansainvälisesti huomiota herättäneen Sarah Wynn-Williamsin muistelmateoksen Edesvastuutonta väkeä (Careless People, 2025).
Toisen asteen Nuori Aleksis -palkinto Oona Pohjolaiselle teoksesta Äkkimakea26.10.2025 10:19:54 EET | Tiedote
Oona Pohjolainen on valittu toisen asteen Nuori Aleksis -palkinnon saajaksi romaanillaan Äkkimakea (Kosmos, 2024). 1500 euron rahapalkinnon myöntää Äidinkielen opettajain liitto. Hanke on toteutettu Suomen Kulttuurirahaston myöntämällä avustuksella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme