Uutiset ja media maahanmuuttajataustaisissa perheissä
13.9.2023 09:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Tervetuloa seminaariin, jossa käsitellään maahanmuuttajataustaisten perheiden mediamaisemaa ja uutisiin sekä mediaan liittyvää vuorovaikutusta! / Welcome to a seminar on the role of news and media in families with an immigration background!
Jyväskylän yliopiston kieli- ja viestintätieteiden laitoksella toteutetussa Maahanmuuttajaperheet uutisten ja median kuluttajina -tutkimushankkeessa on selvitetty median käyttöä ja roolia sellaisissa perheissä, joissa vähintään yhdellä huoltajalla on maahanmuuttotaustaa.
Median käyttö voi sekä tuoda yhteen että erottaa, ja perheissä käydään tyypillisesti monenlaisia neuvotteluja siihen liittyen. Samalla perheenjäsenet opettavat ja tukevat toisiaan median käyttäjinä. Tutkimushanketta on rahoittanut Helsingin Sanomain Säätiö.
Ohjelma
14:00-14:10 Tervetuloa / Welcome
14:10-15:00 Näkökulmia uutisten ja median kuluttamiseen maahanmuuttajataustaisissa
perheissä / Viewpoints into using news and media in families with an immigration background
- The multifaceted media landscapes of transnational families (Ilkhom Khalimzoda)
- Kuinka perheissä neuvotellaan median käyttöön liittyviä jännitteitä / How families negotiate the tensions related to media use (Lotta Kokkonen & Margarethe Olbertz-Siitonen)
- Jaetun medialukutaidon kehittyminen perheissä (Marko Siitonen)
15:00-15:30 Kommenttipuheenvuoro / Commentary
- Inkeri Pasanen, varapäätoimittaja, Sanomalehti Keskisuomalainen
15:30-16:00 Kahvitarjoilu ja keskustelua / Refreshments and general discussion
Tule mukaan kuulemaan ja keskustelemaan ajankohtaisesta aiheesta!
Aika: keskiviikkona 27.9.2023 klo 14:00-16:00
Paikka: Jyväskylän yliopisto, Seminaarinmäen kampus, Musica (M) 106 Boombox
Ilmoittautuminen 20.9. mennessä / registration until 20.9. at https://link.webropolsurveys.com/S/61FE9BFC44F475E8
Hankkeen työryhmä: Marko Siitonen, Lotta Kokkonen, Margarethe Olbertz-Siitonen ja Ilkhom Khalimzoda
Lisätietoja:
Professori Marko Siitonen, marko.siitonen@jyu.fi,
Kieli- ja viestintätieteiden laitos, Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Pelitutkimuksen päivät kokoavat Suomen pelitutkijat Jyväskylään30.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Ensimmäistä kertaa kaksipäiväisenä järjestettävä tapahtuma tuo yhteen kotimaista pelitutkimusta yli korkeakoulu- ja oppiainerajojen.
Tutkimus: Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet elvyttävät sukunsa kieltä ja kulttuuriperintöä29.10.2026 10:08:53 EET | Tiedote
Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet ottavat takaisin omaa kieltään ja kulttuuriaan, jotka monissa perheissä katosivat toisen maailmansodan ja evakkouden seurauksena. FM, YTM Pirja Hyyryläisen Jyväskylän yliopistossa tekemä väitöstutkimus osoittaa, että toinen ja kolmas sukupolvi ovat nousseet keskeiseen rooliin karjalan kielen elvyttämisessä ja karjalaisen kulttuuri-identiteetin vahvistamisessa.
Jyväskylän yliopisto mukana tutkimuksessa, joka avaa uusia mahdollisuuksia tulevaisuuden elektroniikalle29.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Kansainvälinen tutkimusryhmä, jossa oli mukana myös Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori Tim Kokkeler, on osoittanut uuden tavan tuottaa niin sanottuja spinvirtoja altermagneeteiksi kutsutuissa materiaaleissa. Nature-lehdessä julkaistu tutkimus syventää ymmärrystä tämän uuden materiaaliluokan ominaisuuksista ja voi tulevaisuudessa edistää esimerkiksi energiatehokkaampien elektronisten laitteiden kehittämistä.
Kriittiset mineraalit, kiertotalous ja vihreä siirtymä – osallistu mukaan FinnMateria 2026 -tapahtumaan28.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on näkyvästi mukana FinnMateria 2026 -tapahtumassa, jossa keskustellaan materiaalien kestävästä käytöstä, kriittisistä raaka-aineista ja kiertotalouden tulevaisuudesta. Tapahtumassa yliopiston koordinoima Kiertotalouden osaamiskeskittymä tuo esiin ajankohtaista tutkimus- ja kehittämistoimintaa. Myös kansainvälinen seminaari kokoaa yhteen kriittisten mineraalien kierrätyksen ja talteenoton asiantuntijoita.
Kirjajulkaisu: Suomi voi nousta tekoälyn edelläkävijäksi terveydenhuollossa, arvioi uusi kirja28.10.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Tekoäly voi auttaa tunnistamaan terveysriskejä aiempaa varhemmin, tehostaa ammattilaisten työtä ja parantaa palvelujen vaikuttavuutta, sanovat Martti Lehto ja Pekka Neittaanmäki uudessa kirjassaan. Teos tarkastelee laajasti digitalisaation, tekoälyn ja uusien teknologioiden vaikutuksia suomalaiseen sosiaali- ja terveydenhuoltoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme