Uutiset ja media maahanmuuttajataustaisissa perheissä
13.9.2023 09:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Tervetuloa seminaariin, jossa käsitellään maahanmuuttajataustaisten perheiden mediamaisemaa ja uutisiin sekä mediaan liittyvää vuorovaikutusta! / Welcome to a seminar on the role of news and media in families with an immigration background!
Jyväskylän yliopiston kieli- ja viestintätieteiden laitoksella toteutetussa Maahanmuuttajaperheet uutisten ja median kuluttajina -tutkimushankkeessa on selvitetty median käyttöä ja roolia sellaisissa perheissä, joissa vähintään yhdellä huoltajalla on maahanmuuttotaustaa.
Median käyttö voi sekä tuoda yhteen että erottaa, ja perheissä käydään tyypillisesti monenlaisia neuvotteluja siihen liittyen. Samalla perheenjäsenet opettavat ja tukevat toisiaan median käyttäjinä. Tutkimushanketta on rahoittanut Helsingin Sanomain Säätiö.
Ohjelma
14:00-14:10 Tervetuloa / Welcome
14:10-15:00 Näkökulmia uutisten ja median kuluttamiseen maahanmuuttajataustaisissa
perheissä / Viewpoints into using news and media in families with an immigration background
- The multifaceted media landscapes of transnational families (Ilkhom Khalimzoda)
- Kuinka perheissä neuvotellaan median käyttöön liittyviä jännitteitä / How families negotiate the tensions related to media use (Lotta Kokkonen & Margarethe Olbertz-Siitonen)
- Jaetun medialukutaidon kehittyminen perheissä (Marko Siitonen)
15:00-15:30 Kommenttipuheenvuoro / Commentary
- Inkeri Pasanen, varapäätoimittaja, Sanomalehti Keskisuomalainen
15:30-16:00 Kahvitarjoilu ja keskustelua / Refreshments and general discussion
Tule mukaan kuulemaan ja keskustelemaan ajankohtaisesta aiheesta!
Aika: keskiviikkona 27.9.2023 klo 14:00-16:00
Paikka: Jyväskylän yliopisto, Seminaarinmäen kampus, Musica (M) 106 Boombox
Ilmoittautuminen 20.9. mennessä / registration until 20.9. at https://link.webropolsurveys.com/S/61FE9BFC44F475E8
Hankkeen työryhmä: Marko Siitonen, Lotta Kokkonen, Margarethe Olbertz-Siitonen ja Ilkhom Khalimzoda
Lisätietoja:
Professori Marko Siitonen, marko.siitonen@jyu.fi,
Kieli- ja viestintätieteiden laitos, Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Elintavat ja -olot voivat vauhdittaa biologista vanhenemista jo varhaisaikuisuudessa24.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan tutkijat havaitsivat, että biologinen vanheneminen voi kiihtyä jo varhaisaikuisuudessa. Vanhenemista voivat vauhdittaa elintapojen lisäksi elinympäristöön liittyvät tekijät. Tutkimuksessa lapsuuden ja nuoruuden elintapa- ja ympäristöaltisteet selittivät noin 28 prosenttia biologisen iän vaihtelusta 22-vuotiaana.
Euroopan vanhat metsät puntarissa Brysselissä: Tutkijat ja EU-päättäjät saman pöydän ääressä keskustelemassa23.9.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Miten Euroopan jäljellä olevat vanhat metsät tunnistetaan ja miten niiden suojelu voidaan varmistaa? Tervetuloa seuraamaan etänä 29.9.2026 järjestettävää tilaisuutta, jossa pohjoismaiset ja baltialaiset tutkijat esittelevät uuden tutkimukseen perustuvan viitekehyksen vanhojen metsien tunnistamiseen Pohjois-Euroopassa. Tilaisuudessa tarkastellaan myös Euroopan unionin mahdollisuuksia varmistaa, että jäsenmaat toteuttavat unionin biodiversiteettitavoitteita yhdenmukaisesti ja tieteelliseen näyttöön perustuen.
Jyväskylän yliopisto kutsuu keskisuomalaiset mukaan laajaan terveystutkimukseen23.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on käynnistänyt laajan tutkimuksen, jossa kerätään tietoa keskisuomalaisten elämäntavoista. Kutsu kyselytutkimukseen lähetetään kaikille Keski-Suomen Biopankkiin näytteen ja yhteydenottoluvan antaneille henkilöille syksyn aikana. Tutkimukseen voi edelleen tulla mukaan antamalla biopankkinäytteen syksyn aikana. Erityisesti tutkimukseen toivotaan mukaan lisää työikäisiä ja nuoria aikuisia.
Nuoret aikuiset jakavat väärää tietoa sosiaalisista syistä, eivät tietämättömyydestä22.9.2026 12:03:58 EEST | Tiedote
Nuoret aikuiset jakavat sosiaalisen median väärää tietoa ennen kaikkea siksi, että se palvelee heidän sosiaalisia tarpeitaan – eivät sen takia, että he eivät osaisi käyttää mediaa. Tämä selviää Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun professori Vilma Luoma-ahon ja Oklahoman yliopiston apulaisprofessori Xiaochen Zhangin tuoreesta kansainvälisestä tutkimuksesta, joka julkaistiin arvostetussa Information, Communication & Society -tiedelehdessä.
Viisi vinkkiä Tutkijoiden yön ohjelmasta – näitä ei kannata ohittaa!22.9.2026 10:49:34 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö palaa Jyväskylään jälleen perjantaina 25.9.2026 ja mukana on yliopiston lisäksi myös Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jamk. Luvassa on monipuolista ja opettavaista tekemistä kaikenikäisille tiedonjanoisille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme