SDP:n Marko Asell: Työssäoloehtoa ei saa pidentää
13.9.2023 12:56:42 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallituksen kaavailemat muutokset työttömyysturvan työssäoloehtoon vaarantavat erityisesti määräaikaisten opettajien työttömyysturvan. Hallitusohjelman mukaan työssäoloehtoa pidennetään kuudesta kuukaudesta 12 kuukauteen eli työntekijän pitää olla töissä 12 kuukautta nykyisten kuuden kuukauden sijaan, jotta hän voi saada ansiosidonnaista työttömyysturvaa.

–Ansiosidonnaisen työttömyysturvan työssäoloehdon pidennys vaikuttaa tietysti kaikkiin työttömyysuhan alla oleviin työntekijöihin, mutta erityisesti se koskee määräaikaisia opettajia. Monet määräaikaiset opettajat jäävät ilman kesäajan palkkaa, koska kunnat palkkaavat usein määräaikaisia opettajia vain opetuskuukausien ajaksi. Myös vakituinen opettaja saattaa palata takaisin tehtävään kesäkeskeytyksen alkaessa, kansanedustaja Marko Asell (sd.) muistuttaa.
Vakituisessa työ- tai virkasuhteessa työskentelevät opettajat saavat palkkaa koulun kesäloman aikana. Perhe- ja opintovapaiden sijaiset eivät saa kesäkuukausilta palkkaa kuin poikkeustapauksissa. Virkavapaalla olevalla opettajalla on oikeus keskeyttää virkavapaansa kesäksi. Ongelma koskee muitakin määräaikaisia opettajia kuin sijaisia. Monet kunnat ovat päättäneet, ettei kesällä palkkaa makseta myöskään niille määräaikaisille opettajille, jotka eivät ole kenenkään sijaisia.
Vakituisessa virkasuhteessa työskentelevät opettajat, viransijaiset ja määräaikaisessa työsuhteessa työskentelevät opettajat tekevät kuitenkin samaa työtä. Perhe- ja opintovapaiden lainsäädännöstä, kunta- ja opetusalan työ- ja virkaehtosopimuksista sekä oikeuskäytännöstä muodostuu kokonaisuus, jonka seurauksena eriarvoista kohtelua saavat osakseen vakituiset ja määräaikaiset opettajat, saman kunnan palveluksessa viransijaisina ja määräaikaisina opettajina työskentelevät sekä eri kuntien palveluksessa työskentelevät määräaikaiset opettajat.
Asell on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen työssäoloehdon pidentämisestä ja määräaikaisten opettajien ansioturvan parantamisesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Missä todellisuudessa ministeri Rydman elää? Sairaalalaskut päätyvät ulosottoon, mutta ministeri vähättelee ihmisten hätää4.11.2026 14:01:40 EET | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning (sd.) arvostelee kovin sanoin sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin puheita siitä, ettei raha estä ihmisiä hakeutumasta hoitoon. Werningin mukaan ministerin väitteet osoittavat hämmästyttävää vieraantumista tavallisten suomalaisten arjesta. Samaan aikaan kun Orpon hallitus on korottanut terveydenhuollon asiakasmaksuja rajusti ja valmistelee uusia korotuksia, yhä useampi suomalainen kamppailee hoitokulujensa kanssa.
SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen esitys palkkatasa-arvosta jäi erittäin puutteelliseksi4.11.2026 11:21:45 EET | Tiedote
– Naisten ja miesten epätasa-arvoiseen palkkaukseen puuttuminen on ehdottoman tärkeää, mutta hallituksen esitys jää erittäin puutteelliseksi, koska se ei täytä edes EU:n palkka-avoimuusdirektiivin vähimmäisvaatimuksia, summaa työ- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Lauri Lyly (sd.). Valiokunnan demariryhmä esittää lakiin selkeitä korjauksia, jotka edistäisivät sukupuolten välisen palkkatasa-arvon toteutumista hallituksen esittämää tehokkaammin.
SDP:n Seppo Eskelinen: Maakunnan laaja edunvalvonta tuotti tulosta4.11.2026 10:11:48 EET | Tiedote
-On hyvä, että maakuntalentojen ja saavutettavuuden tärkeys vihdoin ymmärrettiin, kun Finnair ilmoitti tänään, että lennot Joensuuhun jatkuvat markkinaehtoisesti vuodesta 2028 nykyisen ostopalvelusopimuksen jälkeen, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Pia Viitanen: SDP ei korota pieni- ja keskituloisten verotusta eikä leikkaa heidän eläkkeistään4.11.2026 09:56:55 EET | Tiedote
Pia Kauma antoi SDP:n kansanedustaja Pia Viitasen mukaan väärän todistuksen kokoomuksen ryhmäpuheenvuorossa eduskunnan välikysymyskeskustelussa.
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallituksen bensariitely ei paljon maakunnissa lämmitä3.11.2026 16:31:13 EET | Tiedote
-Hallituksen julkinen riitely ei maakunnissa paljon ajavia lämmitä. Pitkän riitelyn tuloksena hallitus sai aikaan paketin, joka ei pumppuhinnoissa näy eikä vastaa ihmisten hätään. Kaiken kukkuraksi se rahoitetaan osin teiden kunnosta leikkaamalla, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme