SDP:n Marko Asell: Työssäoloehtoa ei saa pidentää
13.9.2023 12:56:42 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallituksen kaavailemat muutokset työttömyysturvan työssäoloehtoon vaarantavat erityisesti määräaikaisten opettajien työttömyysturvan. Hallitusohjelman mukaan työssäoloehtoa pidennetään kuudesta kuukaudesta 12 kuukauteen eli työntekijän pitää olla töissä 12 kuukautta nykyisten kuuden kuukauden sijaan, jotta hän voi saada ansiosidonnaista työttömyysturvaa.

–Ansiosidonnaisen työttömyysturvan työssäoloehdon pidennys vaikuttaa tietysti kaikkiin työttömyysuhan alla oleviin työntekijöihin, mutta erityisesti se koskee määräaikaisia opettajia. Monet määräaikaiset opettajat jäävät ilman kesäajan palkkaa, koska kunnat palkkaavat usein määräaikaisia opettajia vain opetuskuukausien ajaksi. Myös vakituinen opettaja saattaa palata takaisin tehtävään kesäkeskeytyksen alkaessa, kansanedustaja Marko Asell (sd.) muistuttaa.
Vakituisessa työ- tai virkasuhteessa työskentelevät opettajat saavat palkkaa koulun kesäloman aikana. Perhe- ja opintovapaiden sijaiset eivät saa kesäkuukausilta palkkaa kuin poikkeustapauksissa. Virkavapaalla olevalla opettajalla on oikeus keskeyttää virkavapaansa kesäksi. Ongelma koskee muitakin määräaikaisia opettajia kuin sijaisia. Monet kunnat ovat päättäneet, ettei kesällä palkkaa makseta myöskään niille määräaikaisille opettajille, jotka eivät ole kenenkään sijaisia.
Vakituisessa virkasuhteessa työskentelevät opettajat, viransijaiset ja määräaikaisessa työsuhteessa työskentelevät opettajat tekevät kuitenkin samaa työtä. Perhe- ja opintovapaiden lainsäädännöstä, kunta- ja opetusalan työ- ja virkaehtosopimuksista sekä oikeuskäytännöstä muodostuu kokonaisuus, jonka seurauksena eriarvoista kohtelua saavat osakseen vakituiset ja määräaikaiset opettajat, saman kunnan palveluksessa viransijaisina ja määräaikaisina opettajina työskentelevät sekä eri kuntien palveluksessa työskentelevät määräaikaiset opettajat.
Asell on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen työssäoloehdon pidentämisestä ja määräaikaisten opettajien ansioturvan parantamisesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituksen alkoholilain EU-oikeudellinen kestävyys on varmistettava11.6.2026 19:05:11 EEST | Tiedote
Sote-valiokunnan opposition edustajat vaativat hallituspuolueiden kansanedustajilta vastuullisuutta alkoholilain käsittelyssä. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-Aho päätti torstaina, ettei alkoholilain käsittelylle ole EU-oikeudellista estettä. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition mukaan puhemiehen päätös ei kuitenkaan poista asiantuntijoiden esiin nostamaa epävarmuutta siitä, edellyttävätkö valiokunnan tekemät merkittävät muutokset uutta notifiointia Euroopan komissiolle. Oppositio katsoo, että valiokunnan mietintöön tekemät merkittävät muutokset ovat synnyttäneet vakavan epävarmuuden siitä, täyttääkö valmistelu lakiesitys Euroopan unionin avoimuusdirektiivin edellyttämät notifiointivelvoitteet.
SDP:n Suhonen: Hallituksen työelämäpolitiikalta putoaa pohja yksi perustelu kerrallaan11.6.2026 15:29:55 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo oikeusministeri Leena Meren puheenvuoron vahvistavan sen, että hallituksen työelämäpolitiikan keskeiset perustelut ovat osoittautuneet virheellisiksi. Suhosen mukaan hallitus on perustellut työntekijöihin kohdistuneita heikennyksiä velkaantumisen hillinnällä ja työllisyyden vahvistamisella, mutta tulokset ovat jääneet saavuttamatta.
SDP:n Lotta Hamari tuomitsee Hämeenkyrö Priden järjestäjään kohdistuneen väkivallan11.6.2026 14:55:54 EEST | Tiedote
Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia puolustavaa sekä tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta juhlivaa Hämeenkyrö Pridea vietettiin lauantaina 6.6.2026. Tapahtuman järjestäjänä ja juontajana työskennellyt henkilö pahoinpideltiin tapahtuman jälkeen. Mediatietojen mukaan motiivina väkivallan tekijälle oli uhrin osallistuminen Pride-tapahtumaan ja homoseksuaalisuus. Kolmatta kertaa peräkkäin Hämeenkyrö Priden suojelijana toiminut hämeenkyröläinen kansanedustaja Lotta Hamari tuomitsee jyrkästi sateenkaariviharikoksen.
Kvarnström och Razmyar: Finland får inte svika Afghanistans kvinnor11.6.2026 12:12:19 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna befarar att det planerade mötet mellan EU-kommissionen och talibanerna, som även Finland på ministernivå tagit initiativ till, skickar en signal som normaliserar och i värsta fall bidrar till att legitimera talibanernas förtryckarregim i Afghanistan. Därför har de lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken.
Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia11.6.2026 12:12:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme