Kansanedustaja Limnell: Suomalaisen työn tuottavuus nousee tekoälyn avulla
Tilastokeskuksen tiedot paljastavat, että suomalaisen työn tuottavuus koki laskun vuonna 2022. Kasvaneen työmäärän ja arvonlisäyksen epäsuhta sai tuottavuuden lähelle vuoden 2007 tasoa.

"Kuitenkin tekoälyn rooli voi kääntää tämän kehityksen", toteaa Jarno Limnell.
"Tutkimukset osoittavat, että tekoäly voi kasvattaa työn tuottavuutta 14–35 % toimialasta ja käyttötarkoituksesta riippuen. Myös hallitusohjelma korostaa näitä asioita. Suomen rooli teknologian edelläkävijänä on säilytettävä ja siksi meidän on keskityttävä tekoälyn mahdollisuuksien täysimääräiseen hyödyntämiseen", Limnell jatkaa.
Limnellin mukaan valitettavasti vain 16 % suomalaisista yrityksistä käyttää tekoälyä liiketoiminnassaan, kun taas globaalisti jo yli 35 % yrityksistä hyödyntää sitä. Intiassa ja Kiinassa osuus on jo yli 50 %.
Tekoälyn käyttö voi olla monimuotoista, kuten Suomen naisyrittäjien puheenjohtaja Carita Orlando kertoo. Hän hyödyntää tekoälyä tuotteidensa esittelytekstien luomiseen, mikä on kasvattanut hänen tuottavuuttaan merkittävästi.
Teknologisen kehityksen nopeus tekee ajantasaisen tiedon ylläpidosta ja sääntelyn luomisesta haasteellista. Samanaikaisesti teknologian tarjoamat hyödyt, erityisesti tuottavuuden kasvun kautta, ovat kiistattomat.
"Päättäjien on siksi tuettava aktiivisesti teknologian hyödyntämistä suomalaisissa yrityksissä ja julkishallinnossa", Limnell linjaa. Samalla on huolehdittava siitä, että EU-tasoinen sääntely, esimerkiksi datan jatkokäytön sääntely, toteutuu myös Suomessa.
Limnellin mukaan tämä asettaa myös uusia osaamisvaatimuksia päättäjille. Esimerkiksi teknologian maanpuolustuskurssin järjestäminen kansanedustajille voi olla askel oikeaan suuntaan.
"Globaalit toimijat jakavat markkinoita nopeasti tekoälyn kehityksen myötä. Suomalainen tutkimus-, kehitys- ja innovaatio (TKI) -osaaminen tekoälyn alalla voi kuitenkin tuoda merkittäviä etuja. Suomalaiset kielimallit voivat helpottaa suomenkielisten palveluiden kehittämistä, mutta tarvitsemme myös globaaleille markkinoille suuntautuvia tekoälyinnovaatioita", arvioi Limnell.
"Haastammekin suomalaiset tutkijat, kehittäjät ja innovaattorit ottamaan paikkansa tekoälyn globaalilla pelikentällä. Tekoäly tarjoaa mahdollisuuden nostaa suomalaisen työn tuottavuus uudelle tasolle ja luoda uutta liiketoimintaa", lopettaa Limnell.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomusedustajat: THL:n leikkaukset laaturekistereihin olisivat vakava virhe3.12.2025 17:01:16 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat Maaret Castrén, Mia Laiho, Sari Sarkomaa, Oskari Valtola ja Ville Väyrynen pitävät vakavana virheenä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) suunnitelmaa vähentää terveydenhuollon laaturekistereiden ylläpidon määrärahoja.
Kokoomuksen Wallinheimo: Perintöverotus kevenee – helpotus monelle suomalaiselle3.12.2025 14:58:26 EET | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään merkittävät helpotukset perintö- ja lahjaverotukseen. Perintöveron alaraja nousee ensi vuoden alusta 30 000 euroon ja lahjaveron 7 500 euroon. Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo kuvaa uudistusta pitkään odotetuksi korjaukseksi, joka tekee perintötilanteista vihdoin kohtuullisempia tavallisille suomalaisille.
Kokoomuksen Partanen: SDP sortuu jälleen populismiin – hallituksen uudistukset toimivat ja työmarkkinoilla on kasvua2.12.2025 17:52:47 EET | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen jatkaa tuttuun tapaan synkistelylinjaa, jossa valikoiduilla luvuilla luodaan kuva hallituksen epäonnistumisesta ja unohdetaan kokonaan oma politiikka ja sen seuraukset. Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Karoliina Partasen näkökulmasta kyse on selkeästä populismista.
Kokoomuksen Jukkola: Hallitus perustaa kansallisen salmonellarahaston turvaamaan suomalaisen sianlihan salmonellavapauden myös tulevaisuudessa2.12.2025 14:14:09 EET | Tiedote
Lakiesitys sika-alan salmonellavahinkorahastosta lähti lausuntokierrokselle perjantaina 28.11.2025. Rahastosta maksettaisiin sikayrittäjille korvauksia salmonellatartuntojen hävittämisestä aiheutuneista kustannuksista. Rahaston avulla turvattaisiin Suomessa myytävän sianlihan salmonellavapaus myös jatkossa.
Kokoomuksen Kilpi: Luottamus takseihin rakentuu valvonnalla ja koulutuksella28.11.2025 15:51:42 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi pitää taksisääntelyn uudistusta askeleena kohti turvallisempaa ja luotettavampaa taksialaa. Hallituksen esitys annetaan eduskunnalle keväällä 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme