Kansanedustaja Limnell: Suomalaisen työn tuottavuus nousee tekoälyn avulla

18.9.2023 07:58:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Tilastokeskuksen tiedot paljastavat, että suomalaisen työn tuottavuus koki laskun vuonna 2022. Kasvaneen työmäärän ja arvonlisäyksen epäsuhta sai tuottavuuden lähelle vuoden 2007 tasoa.

Jarno Limnell. Kuvaaja: Kimmo Falck.
Jarno Limnell. Kuvaaja: Kimmo Falck.

"Kuitenkin tekoälyn rooli voi kääntää tämän kehityksen", toteaa Jarno Limnell.

"Tutkimukset osoittavat, että tekoäly voi kasvattaa työn tuottavuutta 14–35 % toimialasta ja käyttötarkoituksesta riippuen. Myös hallitusohjelma korostaa näitä asioita. Suomen rooli teknologian edelläkävijänä on säilytettävä ja siksi meidän on keskityttävä tekoälyn mahdollisuuksien täysimääräiseen hyödyntämiseen", Limnell jatkaa.

Limnellin mukaan valitettavasti vain 16 % suomalaisista yrityksistä käyttää tekoälyä liiketoiminnassaan, kun taas globaalisti jo yli 35 % yrityksistä hyödyntää sitä. Intiassa ja Kiinassa osuus on jo yli 50 %.

Tekoälyn käyttö voi olla monimuotoista, kuten Suomen naisyrittäjien puheenjohtaja Carita Orlando kertoo. Hän hyödyntää tekoälyä tuotteidensa esittelytekstien luomiseen, mikä on kasvattanut hänen tuottavuuttaan merkittävästi.

Teknologisen kehityksen nopeus tekee ajantasaisen tiedon ylläpidosta ja sääntelyn luomisesta haasteellista. Samanaikaisesti teknologian tarjoamat hyödyt, erityisesti tuottavuuden kasvun kautta, ovat kiistattomat.

"Päättäjien on siksi tuettava aktiivisesti teknologian hyödyntämistä suomalaisissa yrityksissä ja julkishallinnossa", Limnell linjaa. Samalla on huolehdittava siitä, että EU-tasoinen sääntely, esimerkiksi datan jatkokäytön sääntely, toteutuu myös Suomessa.

Limnellin mukaan tämä asettaa myös uusia osaamisvaatimuksia päättäjille. Esimerkiksi teknologian maanpuolustuskurssin järjestäminen kansanedustajille voi olla askel oikeaan suuntaan.

"Globaalit toimijat jakavat markkinoita nopeasti tekoälyn kehityksen myötä. Suomalainen tutkimus-, kehitys- ja innovaatio (TKI) -osaaminen tekoälyn alalla voi kuitenkin tuoda merkittäviä etuja. Suomalaiset kielimallit voivat helpottaa suomenkielisten palveluiden kehittämistä, mutta tarvitsemme myös globaaleille markkinoille suuntautuvia tekoälyinnovaatioita", arvioi Limnell.

"Haastammekin suomalaiset tutkijat, kehittäjät ja innovaattorit ottamaan paikkansa tekoälyn globaalilla pelikentällä. Tekoäly tarjoaa mahdollisuuden nostaa suomalaisen työn tuottavuus uudelle tasolle ja luoda uutta liiketoimintaa", lopettaa Limnell.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Vikman: Perussuomalaiset eivät voi jarruttaa lasten suojelemista groomaajilta ja seksuaaliselta ahdistelulta27.8.2026 20:26:02 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman vaatii perussuomalaisia kertomaan, millä keinoilla puolue aikoo suojella lapsia sosiaalisen median haitoilta, jos alle 15-vuotiaiden somerajoitukset eivät puolueelle kelpaa. Vikmanin mukaan pelkkä vastustaminen ei riitä tilanteessa, jossa lapset kohtaavat verkossa seksuaalista häirintää, hyväksikäyttöä ja koukuttavia palveluita.

Kokoomuksen Autto: EU:n on terävöitettävä linjaansa – hybridi-iskujen tekijät saatettava oikeuteen ja korvausvastuuseen27.8.2026 16:03:51 EEST | Tiedote

Suomenlahdella joulupäivänä 2024 merikaapeleita katkoneen Eagle S -aluksen tapaus palaa käräjäoikeuden käsiteltäväksi. Käräjäoikeus oli aiemmin katsonut, ettei Suomella olisi toimivaltaa tutkia rikosta YK:n merioikeusyleissopimuksen rajoitusten vuoksi. Hovioikeus kumosi nyt tämän tulkinnan: koska epäillyt rikokset tehtiin ja niiden seuraukset ilmenivät Suomessa, rikosvastuuta voidaan arvioida Suomen lain nojalla.

Kokoomuksen Sarkomaa: Itämeren suojelussa tarvitaan nyt vahvempia toimia – kokoomus esittää uusia toimia ravinnekuorman vähentämiseksi27.8.2026 09:12:39 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa vaatii Itämeripäivänä nykyistä voimakkaampia toimia vesistöjen ravinnekuormituksen vähentämiseksi. Kokoomus linjaa uudessa tavoiteohjelmassaan useita uusia toimia, joista keskeisiä ovat muun muassa fosforiasetuksen lantapoikkeuksesta luopuminen ja ojituksiin liittyvän lainsäädännön uudistaminen. Sarkomaan mukaan Itämeren suojelussa on keskityttävä erityisesti rehevöitymisen juurisyihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye