Pohde järjestää erityishuoltolain mukaisen hoidon koululaisille
Kun hyvinvointialueet aloittivat toimintansa 1.1.2023, vammaispalvelulakiin ja kehitysvammaisten erityishuoltolakiin liittyvät palvelut siirtyivät kunnilta hyvinvointialueiden vastuulle. Vammaislainsäädännön mukaiset palvelut ovat lähtökohtaisesti toissijaisia muun lainsäädännön perusteella järjestettyihin palveluihin verrattuna.
Kunnat järjestävät koulujen aamu- ja iltapäivätoiminnan
Kunnat järjestävät perusopetuslain mukaisen koulujen aamu- ja iltapäivätoiminnan, ja päättävät missä laajuudessa ne järjestetään. Jos kunta järjestää 1.–2.-luokkalaisille koulun aamu- ja iltapäivätoimintaa, sitä tulee tarjota myös erityisen tuen oppilaille, riippumatta siitä, millä luokalla oppilas on koulussa. Kunta voi periä järjestämästään aamu- ja iltapäivätoiminnasta maksun ja päättää sen määrästä.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde järjestää erityishuoltolain mukaisen hoidon
Hyvinvointialueen tehtävänä on järjestää erityishuoltolain mukaista hoitoa ja huolenpitoa niille lapsille, joille kuntien aamu- ja iltapäivätoiminta ei riitä. Jos lapsi tarvitsee erityishuoltolain mukaista hoitoa ja huolenpitoa, lapselle tehdään palvelusta hyvinvointialueella palvelupäätös. Erityishuoltolain mukainen hoito on maksutonta. Pohde järjestää tarvittaessa myös loma-ajan toimintaa, jos lapsi tarvitsee erityishuoltolain mukaista hoitoa ja huolenpitoa. Loma-ajan toiminta on hyvinvointialueen erityishuoltolain perusteella järjestämä palvelu.
Jos kunta ei järjestä lainkaan koululaisten aamupäivätoimintaa, hyvinvointialue järjestää erityishuoltolain mukaista aamupäivähoitoa sitä välttämättä tarvitseville lapsille. Syynä tulee olla esimerkiksi huoltajien työssäkäynti tai muu perusteltu syy.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde voi järjestää palvelun itse tai ostaa sen muilta toimijoilta.
Palvelupäätökset yhdenmukaistetaan syksyn 2023 aikana
Tällä hetkellä erityishuolto-ohjelmat ja palvelupäätökset eivät ole kaikilta osin ajantasalla.
Aiemmin osalle asiakkaista on myönnetty koululaisten päivätoimintaa osana erityshuolto-ohjelmaa, vaikka kyse on ollut perusopetuslain mukaisesta aamu- ja iltapäivätoiminnasta. Palvelupäätökset yhdenmukaistetaan syksyn 2023 aikana.
Perusopetuslain mukainen aamu- ja iltapäivätoiminta on ensisijainen palvelu ja jos se turvaa riittävät palvelut, erityishuoltolain mukaista aamu- ja iltapäivätoimintaa ei ole perusteltua myöntää.
Asiakasmaksujen korvaaminen eritysitilanteissa
Lapsen huoltaja voi hakea kunnalta vapautusta koulun aamu- tai iltapäivätoiminnan maksuun.
Jos lapsen aamu- ja iltapäivätoiminnasta on voimassa oleva erityishuoltolain mukainen palvelupäätös eikä kunta myönnä asiakasmaksuun vapautusta, asiakasmaksu voidaan korvata vammaispalveluiden työntekijän päätöksellä, kunnes lapsen tilanne on arvioitu uudelleen ja tehty tarvittaessa uusi päätös.
Erityishuoltolain mukaisen hoidon hakeminen
Jos perusopetuslain mukainen aamu- tai iltapäivätoiminta ei ole lapselle riittävää ja hän tarvitsee aamu-tai iltapäivisin yksilöllistä hoitoa ja huolenpitoa tai loma-ajan hoitoa, hoitoa haetaan vammaispalveluhakemuksella Pohteelta.
Loma-ajan hoito vammaispalvelujen asiakkaille
Jos lapsi on jo vammaispalveluiden asiakkuudessa, loma-ajan hoitoa voi hakea Pohteelta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi LauriVammaispalvelujen toimialuejohtajaPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:044 737 8413paivi.lauri@pohde.fiMarja Salopalvelualuejohtaja, Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue, vammaispalvelut
Puh:044 703 6987marja.salo@pohde.fiPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Tulevaisuuslautakunta päivitti ympärivuorokautisen palveluasumisen palvelusetelin sääntökirjaa24.1.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen tulevaisuuslautakunta teki vuoden ensimmäisessä kokouksessaan päivityksiä sääntökirjaan, joka ohjaa ympärivuorokautisen palveluasumisen palveluseteliyrittäjiä. Lisäksi lautakunta päätti periaatteista, joilla toteutetaan täydentävän lääkäripalvelun hankinta Oulaskankaan sairaalan perusterveydenhuollon ympärivuorokautiselle päivystykselle ajalla 1.4.–30.9.2025.
Taivalkosken sosiaali- ja terveysaseman vastaanotolle uusi itseilmoittautumisjärjestelmä23.1.2025 12:02:04 EET | Tiedote
Axel-itseilmoittautumisjärjestelmä laajenee Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella Taivalkoskelle helmikuun alussa.
Aluehallitus käsitteli vuoden 2025 talouden ja toiminnan tilannetta ja hyväksyi hankintaohjeen22.1.2025 09:56:42 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 21.1.2025 puheenjohtaja Tapani Töllin johdolla. Aluehallitus merkitsi tiedoksi valtion vuoden 2025 rahoituksen hyvinvointialueelle. Päivitetty hankintaohje hyväksyttiin.
Puutiaisaivotulehdusrokotuksen saa jatkossa maksutta Hailuodossa – omakustanteisena Pohde suosittelee rokotusta rannikkokunnissa22.1.2025 09:47:13 EET | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on laajentanut tammikuun 2025 alussa kansallisen puutiaisaivotulehdusrokotusohjelman koskemaan Hailuotoa Pohjois-Pohjanmaalla. Kansalliseen rokotusohjelmaan kuuluva TBE- eli puutiaisaivotulehdusrokotus annetaan ilmaiseksi henkilöille, jotka asuvat tai oleskelevat alueella, jolla puutiaisaivotulehduksen riski on korkea. Omakustanteisena Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde suosittelee rokotuksia kaikille Pohjois-Pohjanmaan rannikkokunnissa asuville henkilöille, jotka liikkuvat luonnossa. Perusrokotussarjan ensimmäinen rokote kannattaa ottaa jo alkuvuodesta.
Raskaana olevien rokottamista hinkuyskää vastaan jatketaan22.1.2025 07:30:36 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen neuvoloissa annetaan hinkuyskärokotteen tehosteannos raskaana oleville Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) suosituksen mukaisesti. Suositus tuli voimaan elokuussa 2024, ja nyt sitä jatketaan huhtikuun 2025 loppuun asti. Tarkoituksena on ehkäistä vauvojen vakavia hinkuyskätapauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme