SDP EDUSKUNTA

SDP:n Saku Nikkanen: enemmän hyteä ja vähemmän sotea paaluttaa eduskunnan HYTE-ryhmän tuore puheenjohtaja

14.9.2023 11:19:09 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Eduskunnan hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen (HYTE) ryhmä järjestäytyi 6.9.2023 Eduskunnan Pikkuparlamentin Tervaleppä -salissa. Ryhmän parlamentaarinen edustus on vahva ja henki on teemasta innostunut. Ryhmän puheenjohtajaksi kokouksessa valittiin Saku Nikkanen (Sd.) ja varapuheenjohtajaksi Mia Laiho (Kok.). Sihteerinä toimii Soste ry. Ryhmän tavoitteissa on hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen entistä vahvempi rooli julkisessa palveluntuotannossa, parlamentaarisen asiantuntijakeskustelun lisääminen aiheesta, Hyvinvointialueiden ja kuntien HYTE-työn vahvistaminen ja lisäksi ryhmä tarjoaa kanavan kansalaisjärjestöille tuoda omaa viestiään päättäjien suuntaan, sanoo Saku Nikkanen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP Jukka-Pekka Flander

SOSTE ry on toiminut eduskunnan hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen ryhmän sihteerinä verkoston perustamisesta saakka. Ryhmä kokoontuu vuosittain noin neljä kertaa. Toiminnan ja vaikuttamisen tavoitteena on tuoda esiin laaja terveyskäsitys hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä sekä suunnata ryhmän vaikuttamistyötä sen mukaisesti.

-Ryhmän toimesta on järjestetty esimerkiksi seminaareja yhteistyössä SOSTE ry:n kanssa ja tehty myös kirjallisia kysymyksiä ja kannanottoja eri aiheista. Seminaareja järjestetään yhdessä eduskunnan muiden verkostojen kanssa. Näin on toimittu esimerkiksi eduskunnan kuntoutusverkoston ja Lapsen puolesta -ryhmän kanssa.

-Ryhmän jäsenet ovat toimineet asiantuntijoina ja alustajina pitäen pyydettyjä puheenvuoroja myös muissa tilaisuuksissa. Tarkoituksenamme on nyt ryhmän kautta nostaa laaja-alaisesti hyvinvoinnin ja terveyden ajankohtaisia aiheita kuten terveysteknologian hyödyntäminen, liikunnan ja kulttuurin hyvinvointivaikutukset ja järjestöjen osallisuuden edistämisen työ eduskuntakeskusteluun, Saku Nikkanen pohtii.

-Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen teeman mukaisesti suomalaiset on saatava liikkumaan nykyistä selvästi enemmän. Suomalaisten arkiliikunta on vähentynyt muun muassa teknologiakehityksen seurauksesta. Liikunnan hyvinvointivaikutukset tuntuvat niin kansalaisen kehossa ja mielessä kuin kansantaloudessakin. Ihmisten liikkumattomuutta on lisännyt myös esimerkiksi etätöiden yleistyminen.

-UKK-instituutin mukaan liikkumattomuus maksaa Suomelle noin 3,2 miljardia euroa vuodessa. Sillä säästämme sote-menoissa ja vähennetään mielenterveydellisiä haasteita.

-Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä tarvitsemme monenlaista ja monialaista yhteistyötä. Suomalaisessa yhteiskunnassa keskeinen asema tässä asiassa onkin kansalaisjärjestöillä, jotka tarjoavat liikuntatoimintaa ja -palveluja paikallisella, alueellisella ja valtakunnallisella tasolla. Se mitä nyt tarvitaan, on enemmän hyteä ja vähemmän sotea, sanoo Nikkanen.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Pelastustoimen rakenteiden selvittäminen on perusteltua21.10.2026 14:28:01 EEST | Tiedote

Sisäministeriön tuoreessa virkapuheenvuorossa esitetään pelastustoimen valtiollistamisen selvittämistä. Samalla tarkasteltaisiin järjestämisvastuullisten alueiden määrää sekä vaihtoehtoina valtakunnallisen pelastusviraston tai yhdistetyn pelastus- ja varautumisviraston perustamista. Kansanedustaja ja Suomen Sopimuspalokuntien Liiton puheenjohtaja Paula Werning (sd.) pitää selvitystä perusteltuna muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Ojala-Niemelän ryhmäpuheenvuoro tulevaisuusselonteon osioon nuorista tulevaisuuden tekijöinä21.10.2026 14:15:50 EEST | Tiedote

Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän ryhmäpuhe 21.11.2016 tulevaisuusselonteon 2. osaan, jonka keskiössä ovat nuoret tulevaisuuden tekijöinä. Puheenvuoron pitää kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä. Muutokset puhuttaessa mahdollisia, puhuttu muoto pitää. Arvoisa puhemies, Haluan aloittaa antamalla hallitukselle tunnustusta. On positiivista, että tulevaisuusselonteossa on nostettu keskiöön nuoret tulevaisuuden tekijöinä. Suomen tulevaisuus riippuu ratkaisevasti siitä, millaiset mahdollisuudet tämän päivän lapsilla ja nuorilla on rakentaa omaa elämäänsä, kouluttautua, päästä kiinni työelämään, perustaa perhe, voida hyvin ja luottaa siihen, että huominen on tätä päivää parempi. Erityisen arvokasta on, että valmistelussa on kuultu nuoria itseään, myös sellaisia nuoria, joiden ääni muuten helposti jää päätöksenteossa kuulematta. Nuorten tulevaisuususko rakentuu arjen turvallisuudesta: yhteisöihin kuulumisesta, sujuvista koulutus- ja työelämäpoluista sekä kokemuksesta, että nuorta kuullaan

Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Hallitus myllersi asuntopolitiikan, mutta unohti kohtuuhintaisen asumisen21.10.2026 12:24:49 EEST | Tiedote

– Orpon–Purran hallituksen jääräpäisen asuntopolitiikan tulokset näkyvät rakennusalan ahdingossa, työttömyyden kasvussa ja kohtuuhintaisen asuntotuotannon romahtamisessa. SDP ehdotti korjausrakentamisen pakettia jo hallituskauden alussa, mutta hallitus heräsi vasta työttömyyden paisuttua Euroopan huippulukemiin, sanoo ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).

SDP:n Paula Werning: Vapaaehtoinen maanpuolustus on Suomen puolustuskyvyn voimavara – järjestöjen toimintaedellytykset on turvattava21.10.2026 11:25:57 EEST | Tiedote

Suomen puolustuskyky ei rakennu vain kalustosta ja puolustusmäärärahoista. Sen perustana on yleinen asevelvollisuus, laaja ja koulutettu reservi, korkea maanpuolustustahto sekä aktiivinen vapaaehtoinen maanpuolustustyö. Kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Paula Werning (sd.) korostaa, että maanpuolustusjärjestöjen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen merkitys turvallisuudellemme on tunnistettava myös rahoituksessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye