SDP:n Saku Nikkanen: enemmän hyteä ja vähemmän sotea paaluttaa eduskunnan HYTE-ryhmän tuore puheenjohtaja
14.9.2023 11:19:09 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Eduskunnan hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen (HYTE) ryhmä järjestäytyi 6.9.2023 Eduskunnan Pikkuparlamentin Tervaleppä -salissa. Ryhmän parlamentaarinen edustus on vahva ja henki on teemasta innostunut. Ryhmän puheenjohtajaksi kokouksessa valittiin Saku Nikkanen (Sd.) ja varapuheenjohtajaksi Mia Laiho (Kok.). Sihteerinä toimii Soste ry. Ryhmän tavoitteissa on hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen entistä vahvempi rooli julkisessa palveluntuotannossa, parlamentaarisen asiantuntijakeskustelun lisääminen aiheesta, Hyvinvointialueiden ja kuntien HYTE-työn vahvistaminen ja lisäksi ryhmä tarjoaa kanavan kansalaisjärjestöille tuoda omaa viestiään päättäjien suuntaan, sanoo Saku Nikkanen.

SOSTE ry on toiminut eduskunnan hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen ryhmän sihteerinä verkoston perustamisesta saakka. Ryhmä kokoontuu vuosittain noin neljä kertaa. Toiminnan ja vaikuttamisen tavoitteena on tuoda esiin laaja terveyskäsitys hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä sekä suunnata ryhmän vaikuttamistyötä sen mukaisesti.
-Ryhmän toimesta on järjestetty esimerkiksi seminaareja yhteistyössä SOSTE ry:n kanssa ja tehty myös kirjallisia kysymyksiä ja kannanottoja eri aiheista. Seminaareja järjestetään yhdessä eduskunnan muiden verkostojen kanssa. Näin on toimittu esimerkiksi eduskunnan kuntoutusverkoston ja Lapsen puolesta -ryhmän kanssa.
-Ryhmän jäsenet ovat toimineet asiantuntijoina ja alustajina pitäen pyydettyjä puheenvuoroja myös muissa tilaisuuksissa. Tarkoituksenamme on nyt ryhmän kautta nostaa laaja-alaisesti hyvinvoinnin ja terveyden ajankohtaisia aiheita kuten terveysteknologian hyödyntäminen, liikunnan ja kulttuurin hyvinvointivaikutukset ja järjestöjen osallisuuden edistämisen työ eduskuntakeskusteluun, Saku Nikkanen pohtii.
-Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen teeman mukaisesti suomalaiset on saatava liikkumaan nykyistä selvästi enemmän. Suomalaisten arkiliikunta on vähentynyt muun muassa teknologiakehityksen seurauksesta. Liikunnan hyvinvointivaikutukset tuntuvat niin kansalaisen kehossa ja mielessä kuin kansantaloudessakin. Ihmisten liikkumattomuutta on lisännyt myös esimerkiksi etätöiden yleistyminen.
-UKK-instituutin mukaan liikkumattomuus maksaa Suomelle noin 3,2 miljardia euroa vuodessa. Sillä säästämme sote-menoissa ja vähennetään mielenterveydellisiä haasteita.
-Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä tarvitsemme monenlaista ja monialaista yhteistyötä. Suomalaisessa yhteiskunnassa keskeinen asema tässä asiassa onkin kansalaisjärjestöillä, jotka tarjoavat liikuntatoimintaa ja -palveluja paikallisella, alueellisella ja valtakunnallisella tasolla. Se mitä nyt tarvitaan, on enemmän hyteä ja vähemmän sotea, sanoo Nikkanen.
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Jani Kokko: EU:n on käännettävä solidaarisuus itään – Venäjän jäädytetyt varat käyttöön7.10.2026 16:37:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan EU:n tulevassa monivuotisessa rahoituskehyksessä on mietittävä koheesiorahojen käyttöä uudelleen. Kokon mukaan Venäjän hyökkäyssodan seurauksista merkittävästi kärsineen Suomen asema pitää huomioida paremmin. Samalla Venäjän jäädytettyjä varoja on voitava käyttää.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisäsi jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaheikennyksellä7.10.2026 15:49:45 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 109-53 mietinnön, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitämisestä on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla. Jos tämä ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus poisti tämän oikeuden ja antoi viimesijaisen päätöksen säästövapaan ajankohdasta työnantajalle.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus heikentää jälleen työntekijöiden oikeusturvaa lakkauttamalla työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen7.10.2026 15:00:27 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108–53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Käytännössä kyse on jälleen yhdestä työelämän turvarakenteesta, jota hallitus heikentää ilman oikeita perusteita.
SDP:n Suhonen: Orpon hallitus purkaa työntekijöiden oikeusturvaa pala palalta7.10.2026 14:53:26 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 108-53 mietinnön, jossa päätettiin työneuvoston ja yhteistoiminta-asiamiehen tehtävien lakkauttamisesta. Kyseessä on ollut hallitusohjelman ulkopuolinen hanke. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen näkee juuri hyväksytyt lakimuutokset jälleen yhtenä Orpon hallituksen keinona heikentää työntekijöiden asemaa.
SDP:n Helena Marttila: Hallituspuoleet ratsastavat härskisti kaksilla rattailla aborttikysymyksessä7.10.2026 11:11:51 EEST | Tiedote
Länsi-Uudenmaan aluevaltuuston kokouksessa (6.10.) nähtiin erikoinen näytelmä, kun peräti viisi puoluetta jätti valtuustoaloitteen aborttimaksujen yhdenmukaistamisesta vastalauseena Orpon hallituksen suunnitelmille eritellä asiakasmaksu raskaudenkeskeytyksen syyn perusteella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme