SDP EDUSKUNTA

Kvarnström (SDP): Orpon hallitus heikentää konkreettista ilmastotyötä kunnissa

14.9.2023 13:55:21 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Kansanedustaja Johan Kvarnströmin (SDP) mukaan tänään eduskunnan täysistunnossa käsiteltävää ilmastovuosikertomusta on tarkasteltava sen valossa, että tämän vuoden kesä oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kuumin, ja että tästä vuodesta näyttää tulevan ennätyslämmin. Nyt tarvitaan lisää toimenpiteitä, mutta sen sijaan Orpon hallitus on päättänyt heikentää kunnissa tehtävää tärkeää sekä konkreettista ilmasto- ja ympäristötyötä.

Kuva: Simon Bergman/FSD
Kuva: Simon Bergman/FSD

Ilmastovuosikertomus, jota on kehitetty ansiokkaasti ja josta on tullut entistä monipuolisempi ja selkeämpi, antaa kattavan kuvan Suomen tilanteesta ja siitä, miten hyvin tai huonosti olemme saavuttamassa ilmastotavoitteemme.

– Päästömme ovat vähentyneet reippaasti, mutta koska hiilinielut ovat heikentyneett, nettopäästömme ovat vihreästä siirtymästä huolimatta edelleen suurin piirtein samalla tasolla kuin 30 vuotta sitten, sanoo Johan Kvarnström.

Maankäyttösektorilla tasapainoillaan sen välillä, onko sektori hiilinielu vai päästölähde, joka ei ole kestävää, ilmastotavoitteidemme perustuessa hiilinieluihin.

- Kertomuksen mukaan lisätoimia tarvitaan sekä maankäyttösektorilla että muilla sektoreilla. Herääkin kysymys: mihin toimenpiteisiin hallitus ryhtyy ja ovatko ne riittäviä?, kysyy Kvarnström.

Orpon hallitus on kuitenkin Kvarnströmin mukaan jo sopinut yhdestä konkreettisesta toimenpiteestä. Valitettavaa kuitenkin on, että muutos heikentää paikallista ja ihmisten lähiympäristössä tehtävää ilmasto - ja ympäristötyötä. Hallitus on nimittäin todennut hallitusohjelmassaan, että ”kunnille asetettu velvoite laatia ilmastosuunnitelmat perutaan lakimuutoksella".

- Tämä on askel taaksepäin, koska ilmastovuosikertomuksessa todetaan, että kunnat ovat avainasemassa hiilineutraaliustavoitteen 2035 saavuttamisessa, sillä ne voivat aktiivisesti vaikuttaa sekä omiin että alueensa toimijoiden kasvihuonepäästöihin. Kaikki tämä liittyy siihen, että hallitusohjelmassa ei suoraan sanota, että tavoite hiilineutraaliuden saavuttamisesta vuonna 2035 on edelleen voimassa. Sen sijaan siinä todetaan kierrellen, että Suomi sitoutuu ilmastolain tavoitteiden toteuttamiseen. Mutta samalla ilmastolakia ollaan siis ainakin tältä osin muuttamassa vähemmän kunnianhimoiseen suuntaan. Voimmeko luottaa siihen, että sitä ei ehdoteta muutettavaksi kielteiseen suuntaan, useammilla tavoilla?, Kvarnström pohtii.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot

Puh:050 514 4080

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Digitoitu kulttuuriperintö pitää saada kansalaisten ulottuville4.6.2026 12:25:50 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen kulttuuriperinnön digitaalisen saavutettavuuden parantamisesta ja siihen liittyvistä taiteilijoille maksettavista korvauksista. Eloranta pitää järjettömänä tilannetta jossa suurin osa museoiden digitoiduista kokoelmista on kansalaisilta piilossa rahan puutteen takia. Hänen mukaansa kulttuuriperinnön saavutettavuutta tulee parantaa saattamalla museoiden digitoimia teoksia laajemmin kansalaisten saataville. Eloranta korostaa, että tässä on otettava huomioon myös taiteilijoiden tekijänoikeudet.

SDP:n Marttila ja Mäkynen: Lastensuojelun jälkihuollossa olevia nuoria ei saa pakottaa ottamaan opintolainaa4.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Helena Marttila ja Matias Mäkynen jättivät eduskunnassa kirjallisen kysymyksen toimeentulotukilain uudistuksen vaikutuksista lastensuojelun jälkihuollossa olevien nuorten asemaan. 1.2.2026 voimaan tulleen uudistuksen myötä jälkihuollossa olevilta nuorilta edellytetään aiemmasta poiketen opintolainan nostamista toimeentulon turvaamiseksi.

SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye