Kvarnström (SDP): Orpon hallitus heikentää konkreettista ilmastotyötä kunnissa
14.9.2023 13:55:21 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnströmin (SDP) mukaan tänään eduskunnan täysistunnossa käsiteltävää ilmastovuosikertomusta on tarkasteltava sen valossa, että tämän vuoden kesä oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kuumin, ja että tästä vuodesta näyttää tulevan ennätyslämmin. Nyt tarvitaan lisää toimenpiteitä, mutta sen sijaan Orpon hallitus on päättänyt heikentää kunnissa tehtävää tärkeää sekä konkreettista ilmasto- ja ympäristötyötä.

Ilmastovuosikertomus, jota on kehitetty ansiokkaasti ja josta on tullut entistä monipuolisempi ja selkeämpi, antaa kattavan kuvan Suomen tilanteesta ja siitä, miten hyvin tai huonosti olemme saavuttamassa ilmastotavoitteemme.
– Päästömme ovat vähentyneet reippaasti, mutta koska hiilinielut ovat heikentyneett, nettopäästömme ovat vihreästä siirtymästä huolimatta edelleen suurin piirtein samalla tasolla kuin 30 vuotta sitten, sanoo Johan Kvarnström.
Maankäyttösektorilla tasapainoillaan sen välillä, onko sektori hiilinielu vai päästölähde, joka ei ole kestävää, ilmastotavoitteidemme perustuessa hiilinieluihin.
- Kertomuksen mukaan lisätoimia tarvitaan sekä maankäyttösektorilla että muilla sektoreilla. Herääkin kysymys: mihin toimenpiteisiin hallitus ryhtyy ja ovatko ne riittäviä?, kysyy Kvarnström.
Orpon hallitus on kuitenkin Kvarnströmin mukaan jo sopinut yhdestä konkreettisesta toimenpiteestä. Valitettavaa kuitenkin on, että muutos heikentää paikallista ja ihmisten lähiympäristössä tehtävää ilmasto - ja ympäristötyötä. Hallitus on nimittäin todennut hallitusohjelmassaan, että ”kunnille asetettu velvoite laatia ilmastosuunnitelmat perutaan lakimuutoksella".
- Tämä on askel taaksepäin, koska ilmastovuosikertomuksessa todetaan, että kunnat ovat avainasemassa hiilineutraaliustavoitteen 2035 saavuttamisessa, sillä ne voivat aktiivisesti vaikuttaa sekä omiin että alueensa toimijoiden kasvihuonepäästöihin. Kaikki tämä liittyy siihen, että hallitusohjelmassa ei suoraan sanota, että tavoite hiilineutraaliuden saavuttamisesta vuonna 2035 on edelleen voimassa. Sen sijaan siinä todetaan kierrellen, että Suomi sitoutuu ilmastolain tavoitteiden toteuttamiseen. Mutta samalla ilmastolakia ollaan siis ainakin tältä osin muuttamassa vähemmän kunnianhimoiseen suuntaan. Voimmeko luottaa siihen, että sitä ei ehdoteta muutettavaksi kielteiseen suuntaan, useammilla tavoilla?, Kvarnström pohtii.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Timo Harakka osallistuu AI Impact Summit -huippukokoukseen 18.–20.2. New Delhissä17.2.2026 16:29:16 EET | Tiedote
Tulevaisuusvaliokunnan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Timo Harakka (sd.) osallistuu AI Impact Summit 2026 -huippukokoukseen New Delhissä 18.–20. helmikuuta Intian rautatie-, tiedotus- ja lähetys- sekä elektroniikka- ja tietotekniikkaministeri Ashwini Vaishnawin kutsumana.
SDP:n Haatainen: Hallituksen on ryhdyttävä pikaisiin toimiin sote-alan harjoittelupaikkojen turvaamiseksi17.2.2026 14:25:47 EET | Tiedote
Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene kertoi viime kuussa selvityksensä pohjalta, että erityisesti sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Helsingin Sanomien eilisen uutisen mukaan kätilöopiskelijoiden harjoittelupaikat täyttyvät minuutissa. Harjoittelupaikkojen puutteen vuoksi opiskelijoiden valmistuminen viivästyy oleellisesti, ja tähän kansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen (sd.) vaatii hallitusta puuttumaan pikaisesti.
SDP:n ryhmäpuhe Valtioneuvoston selonteosta kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta17.2.2026 14:20:32 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe Valtioneuvoston selonteosta kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta (VNS 8/2025). Ed. Kumpula-Natri. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen tavoite puhtaan energian edistämisestä jää piippuun17.2.2026 14:11:55 EET | Tiedote
– Orpon hallitus on asettanut hallitusohjelmassa tavoitteekseen Suomen nostamisen puhtaan energian edelläkävijäksi Euroopassa, mutta samaan aikaan se vaikeuttaa omilla päätöksillään aurinko- ja tuulivoiman rakentamista, toteaa ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Asuntokauppaa ja taloutta vauhdittamalla perheille nykyistä realistisempi mahdollisuus omaan kotiin17.2.2026 13:33:10 EET | Tiedote
Suomen asuntomarkkina elää poikkeuksellisen hiljaista aikaa. Asuntokauppa on jumissa, uudisrakentaminen on romahtanut ja monet perheet ovat joutuneet siirtämään kodinvaihtoa tai ensiasunnon ostoa. Ylitiukka sääntely ja pankkien varovainen riskinotto ovat jäädyttäneet markkinan tavalla, joka heijastuu koko talouteen. Rakentamisen pysähtyminen näkyy työllisyydessä, kunnissa ja yrityksissä ja laajemmin Suomen kasvunäkymissä, kertoo SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme