Kansanedustaja Suhosen lakialoite lähetekeskusteltiin: Tässä on teille Ruotsin mallia!
15.9.2023 13:19:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen kesäkuussa valmistunut lakialoite järjestökanteesta työsuhteen riita-asioista lähetekeskusteltiin tänään perjantaina eduskunnassa.

– Tässä on teille, hyvä maamme hallitus ja hallituspuolueiden kansanedustajat Ruotsin mallia. Malli, joka antaa jotain työntekijöillekin. Te olette kuunnelleet vain työnantajapuolta ja hallitusohjelma onkin työantajien märkä uni. Te toteutatte mukisematta työelämän heikennykset ja ajatte osa-aikaiset sekä pienituloiset köyhyyteen ja toimeentuloluukulle, latasi Suhonen esittelypuheenvuorossaan.
– Ei ole oikein, että maan hallitus tekee yksipuolista leikkauspolitiikkaa ilman mitään sordinoa. Päätöksiä perustellaan pohjoismaisella mallilla, mutta sieltä poimitaan vain työnantajille mieluisat rusinat pullasta. Suomalainen neuvottelujärjestelmä on perustunut luottamukselle ja sopimiselle. Tätä halutaan nyt ideologisista syistä keinuttaa häikäilemättömästi, perustelee Suhonen.
– Kanneoikeus, antaisi toteutuessaan selkeyttä ja nopeutta riitojen ratkaisuun. Sillä olisi myös ennaltaehkäisevä luonne, joten se myös vähentäisi oikeudenkäyntejä ja niiden kuluja. Se helpottaisi myös poliisin työkuormaa, usein tutkinnallisesti vaikeissa tapauksissa. Ulkomaisen työvoiman lisääntyessä, se myös parantaisi Suomi-kuvaa reilujen työmarkkinoiden maana, lisää työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
Lakialoite keräsi tukea myös muilta kansanedustajilta ja perjantaista huolimatta puheenvuoroja aiheesta käytettiin täysistunnossa useita.
– Kiitos edustaja Suhoselle tärkeän lakialoitteen valmistelusta. Kanneoikeudella on erityinen merkitys nuorille työelämässä, esimerkiksi kesätyöntekijöille. Nuoret työntekijät kohtaavat monenlaisia haasteita työmarkkinoilla, eivätkä välttämättä tunne oikeuksiaan tai osaa puuttua epäkohtiin. Kanneoikeus tukisi myös heidän asemaansa työmarkkinoilla, lakialoitetta tukenut kansanedustaja Juha Viitala korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Räsänen: Pääministerin haparointi osoittaa, ettei taikuri itsekään tiedä miten aikoo 2 miljardin tempun tehdä10.10.2026 12:19:12 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon takeltelu Ylen Ykkösaamussa osoitti, ettei kokoomus itsekään tiedä miten se todellisuudessa aikoo saada lupaamansa 2 miljardin säästöt eläkkeistä ensi vaalikauden aikana.
SDP:n Räsänen: Orpon on vihdoin kerrottava, mitä kokoomuksen kahden miljardin eläkeimuri todella tarkoittaa10.10.2026 08:49:28 EEST | Tiedote
Kokoomus on ilmoittanut, että ensi vaalikaudella eläkejärjestelmästä säästetään 2 miljardia euroa koskematta maksussa oleviin eläkkeisiin. Keskeiseksi keinoksi pääministeri Orpo mainitsi viikko sitten eläkeiän nopeamman nostamisen, mutta tällä viikolla hän kuitenkin totesi, että valtiovarainministeriön ehdotus eläkeiän nostosta ei ole realistinen. Pääministeri onkin saanut reilussa viikossa aikaan todellisen eläkesekoilun.
SDP:n Kymäläinen: Kokoomuksen Yle-leikkaukset uhkaavat satojen työpaikkoja9.10.2026 14:16:45 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää Yleisradion rahoitukseen 120 miljoonan euron lisäleikkausta ensi vaalikaudelle. Tämän mittaluokan leikkaukset uhkaavat koko Yleisradion toimintaa ja heikentävät suomalaisen mediakentän elinvoimaa, linjaa Yleisradion hallintoneuvoston jäsen Suna Kymäläinen.
SDP:n Suhonen kysyy kalateiden kieltoalueista – pelkää virtavesien vapauttamisten tyrehtymistä9.10.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on tänään perjantaina (9.10.2026) jättänyt kirjallisen kysymyksen kalateiden kalastuksenkieltoalueista valtioneuvoston asianomaisen jäsenen vastattavaksi.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Googlen hakkuut paljastavat vakavan puutteen ympäristövastuussa – ministerin on esitettävä ratkaisut9.10.2026 12:11:14 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma vaatii ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalalta konkreettisia toimia sen varmistamiseksi, ettei ympäristövaikutusten arviointia voi sivuuttaa ilman asianmukaisia seuraamuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme