Kansanedustaja Suhosen lakialoite lähetekeskusteltiin: Tässä on teille Ruotsin mallia!
15.9.2023 13:19:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen kesäkuussa valmistunut lakialoite järjestökanteesta työsuhteen riita-asioista lähetekeskusteltiin tänään perjantaina eduskunnassa.

– Tässä on teille, hyvä maamme hallitus ja hallituspuolueiden kansanedustajat Ruotsin mallia. Malli, joka antaa jotain työntekijöillekin. Te olette kuunnelleet vain työnantajapuolta ja hallitusohjelma onkin työantajien märkä uni. Te toteutatte mukisematta työelämän heikennykset ja ajatte osa-aikaiset sekä pienituloiset köyhyyteen ja toimeentuloluukulle, latasi Suhonen esittelypuheenvuorossaan.
– Ei ole oikein, että maan hallitus tekee yksipuolista leikkauspolitiikkaa ilman mitään sordinoa. Päätöksiä perustellaan pohjoismaisella mallilla, mutta sieltä poimitaan vain työnantajille mieluisat rusinat pullasta. Suomalainen neuvottelujärjestelmä on perustunut luottamukselle ja sopimiselle. Tätä halutaan nyt ideologisista syistä keinuttaa häikäilemättömästi, perustelee Suhonen.
– Kanneoikeus, antaisi toteutuessaan selkeyttä ja nopeutta riitojen ratkaisuun. Sillä olisi myös ennaltaehkäisevä luonne, joten se myös vähentäisi oikeudenkäyntejä ja niiden kuluja. Se helpottaisi myös poliisin työkuormaa, usein tutkinnallisesti vaikeissa tapauksissa. Ulkomaisen työvoiman lisääntyessä, se myös parantaisi Suomi-kuvaa reilujen työmarkkinoiden maana, lisää työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
Lakialoite keräsi tukea myös muilta kansanedustajilta ja perjantaista huolimatta puheenvuoroja aiheesta käytettiin täysistunnossa useita.
– Kiitos edustaja Suhoselle tärkeän lakialoitteen valmistelusta. Kanneoikeudella on erityinen merkitys nuorille työelämässä, esimerkiksi kesätyöntekijöille. Nuoret työntekijät kohtaavat monenlaisia haasteita työmarkkinoilla, eivätkä välttämättä tunne oikeuksiaan tai osaa puuttua epäkohtiin. Kanneoikeus tukisi myös heidän asemaansa työmarkkinoilla, lakialoitetta tukenut kansanedustaja Juha Viitala korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Viitanen: Perussuomalaiset lupasivat suojella pienituloisia - nyt sama puolue heikentää heidän asemaansa työelämässä28.4.2026 09:50:08 EEST | Tiedote
Perussuomalaiset lupasivat ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikata ja että työntekijöiden oikeuksia puolustetaan. Nyt hallituksen linjaukset kertovat toista: sama puolue on mukana päätöksissä, jotka heikentävät työntekijöiden asemaa ja lisäävät epävarmuutta työelämässä SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen ihmettelee.
Sote-valiokunnan oppositio vastaa Helsingin Sanomien etusivulla sote-alan ammattiliittojen esittämään vetoomukseen poliisilaista27.4.2026 15:53:25 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysalan ammattiliitot Suomen Lääkäriliitto, Tehy, Talentian ja SuPer ovat tänään 27.4.2026 julkaisseet Helsingin Sanomien etusivulla vetoomuksen koskien hallituksen poliisilakia, jonka tarkoituksena on laajentaa poliisin ja muiden viranomaisten tiedonsaantioikeutta liittyen asiointiin sosiaali- ja terveyspalveluiden piirissä. Sote-valiokunnan oppositio yhtyy vetoomukseen. Lakiesitystä on muutettava ja vaadimme myös hallituspuolueita toimimaan asiassa ja kuuntelemaan ammattiliittoja.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen: Eroa, Orpo, vai etkö tunne tulosvastuun käsitettä?26.4.2026 15:41:52 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo vähättelee ylimielisesti opposition perusteltuja vaatimuksia pääministerin erosta. Tosiasia on, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa tavoitteissaan.
SDP:n Heinäluoma: Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?26.4.2026 13:02:31 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten petettyjen vaalilupausten lista on roima, varsinkin pienituloisten suomalaisten puolustamisen osalta. Puolueen puheenjohtaja, saksiministeri Riikka Purra puhui lauantaina Ylen Ykkösaamussa pahasti ohi totuuden, SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma jyrähtää.
SDP:n Heinäluoma vaatii ilmastotavoitteista kiinni pitämistä ja uutta luontolakia26.4.2026 10:13:21 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen menetetyn hallituskauden jälkeen ilmastopolitiikkaan tarvitaan tekoja. SDP pitää kiinni siitä, että Suomen on oltava hiilineutraali hyvinvointiyhteiskunta vuonna 2035 ja ilmastopolitiikan on oltava ennakoitavaa. SDP:n poliittinen ohjelma lähtee siitä, että ilmastotyö ja talouskasvu ovat yhdistettävissä, sanoo SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme