SDP EDUSKUNTA

Kansanedustaja Suhosen lakialoite lähetekeskusteltiin: Tässä on teille Ruotsin mallia!

15.9.2023 13:19:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen kesäkuussa valmistunut lakialoite järjestökanteesta työsuhteen riita-asioista lähetekeskusteltiin tänään perjantaina eduskunnassa.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP Jukka-Pekka Flander

– Tässä on teille, hyvä maamme hallitus ja hallituspuolueiden kansanedustajat Ruotsin mallia. Malli, joka antaa jotain työntekijöillekin. Te olette kuunnelleet vain työnantajapuolta ja hallitusohjelma onkin työantajien märkä uni. Te toteutatte mukisematta työelämän heikennykset ja ajatte osa-aikaiset sekä pienituloiset köyhyyteen ja toimeentuloluukulle, latasi Suhonen esittelypuheenvuorossaan.

– Ei ole oikein, että maan hallitus tekee yksipuolista leikkauspolitiikkaa ilman mitään sordinoa. Päätöksiä perustellaan pohjoismaisella mallilla, mutta sieltä poimitaan vain työnantajille mieluisat rusinat pullasta. Suomalainen neuvottelujärjestelmä on perustunut luottamukselle ja sopimiselle. Tätä halutaan nyt ideologisista syistä keinuttaa häikäilemättömästi, perustelee Suhonen.

– Kanneoikeus, antaisi toteutuessaan selkeyttä ja nopeutta riitojen ratkaisuun. Sillä olisi myös ennaltaehkäisevä luonne, joten se myös vähentäisi oikeudenkäyntejä ja niiden kuluja. Se helpottaisi myös poliisin työkuormaa, usein tutkinnallisesti vaikeissa tapauksissa. Ulkomaisen työvoiman lisääntyessä, se myös parantaisi Suomi-kuvaa reilujen työmarkkinoiden maana, lisää työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.

Lakialoite keräsi tukea myös muilta kansanedustajilta ja perjantaista huolimatta puheenvuoroja aiheesta käytettiin täysistunnossa useita. 

– Kiitos edustaja Suhoselle tärkeän lakialoitteen valmistelusta. Kanneoikeudella on erityinen merkitys nuorille työelämässä, esimerkiksi kesätyöntekijöille. Nuoret työntekijät kohtaavat monenlaisia haasteita työmarkkinoilla, eivätkä välttämättä tunne oikeuksiaan tai osaa puuttua epäkohtiin. Kanneoikeus tukisi myös heidän asemaansa työmarkkinoilla, lakialoitetta tukenut kansanedustaja Juha Viitala korostaa.



Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kaarisalo: On entistä epäselvempää onko hallitus yhä sitoutunut yhdenvertaisuustiedonantoon27.9.2026 17:09:22 EEST | Tiedote

Pääministerin haastattelutunti antoi uutta tietoa siitä, miten pääministeri Orpo on hoitanut hallituksensa viimeisintä rasismikohua. Vieläkään ei ole käynyt selväksi, koituiko edustaja Mauri Peltokankaan rasistisista puheista pääministerin edellyttämiä sanktioita. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo muistuttaa, että pääministeri Orpo on itse tehnyt yhdenvertaisuustiedonannon noudattamisesta hallituskysymyksen.

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Irtaantuuko vihreät ensimmäisenä puolueena yhdessä laadituista kotoutumisen tavoitteista?26.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote

SDP:n kesäkokouksessa julkistama nuorten turvallisen arjen toimenpidepaketti velvoittaa vanhempia ja samalla turvaa maahanmuuttajataustaisten lasten oikeutta hyvään kielitaitoon. Se myös esittää lisäpanostuksia kouluille, joissa on paljon vieraskielisiä lapsia. SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma pitää outona, että vihreissä näitä linjauksia moititaan. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kritisoi SDP:n linjauksia tänään puoluevaltuuston kokouksessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye