SaiPan Miisa Turunen hirmutahdissa - nyt särkyi F-liigan yhden ottelun syöttöennätys
Kautensa eilen viidellä tehopisteellä aloittanut Miisa Turunen nousi tänään jo ennätystilastoihin, kun hän merkkautti tehot 1+9 SaiPan murskatessa vieraissa Welhot 14-2. Yhdeksän syöttöpistettä on uusi yhden ottelun ennätys.
Edellinen ennätys oli SB-Pron Mira Wickmanin seitsemän maalisyöttöä NST:tä vastaan tammikuussa 2014.
Vuonna 2005 syntyneen Miisa Turusen ohella komistelivat pistetilejään illan murskavoitossa etenkin Elsa Holopainen (5+1), Veera Lokka (4+0) ja Hanna Kiljunen (2+1).
Kesällä pelaajiaan menettäneen Welhojen avausviikonloppu oli synkkä, kun eilen joukkue taipui O2-Jyväskylälle 11-1.
Eilen avauksessaan SaiPalle taipunut SSRA avasi tänään voittotilinsä kaatamalla vieraissa O2-Jyväskylän 6-0. Kotijoukkue oli vielä kolmannen erän kuudennella minuutilla tappiolla vain 0-1, mutta sitten Iida Heikkilä, Nanni Niemelä, Johanna Pirttimaa, Viivi Kettunen ja Liinu Koivisto iskivät viisi kertaa alle viidessä minuutissa.
Koovee avasi oman pistetilinsä ja aiheutti SB-Prolle jo toisen tappion kaatamalla nurmijärveläiset Tampereella 4-2. Maalinteko alkoi toisessa erässä, jossa Veronika Kopecka käytti vieraita johdossa, ja Kooveen tasoituksen ja johtomaalin jälkeen Jenni Santaluoto nosti vieraat vielä rinnalle. Kolmannessa erässä osui kuitenkin enää Koovee, kun Senni Hietanen ensin laukoi voittomaalin ja puolitoista minuuttia myöhemmin vielä pohjusti Tanja Parviaisen osuman.
FBC Loiston tämän kauden pistetili aukesi Porvoossa, jossa PSS kaatui 5-3. Kotijoukkueen Matilda Holmströmin ja Ella Sundströmin osumat kuroivat toisessa erässä kiinni vieraiden kahden maalin etumatkan, mutta päätösjaksolla Loisto tuli taas vahvasti. Ensin osui ylivoimalla Milla Granlund, sitten Olivia Oikarinen ja vielä Laura Pakarinen. Ella Sundströmin lopun kavennus ilman maalivahtia jäi PSS:n ainoaksi.
Sarja jatkuu maanantaina Turussa ottelulla TPS – ÅIF.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Täysi tupa todisti kärkiottelun hurjia ratkaisuhetkiä27.12.2025 20:40:38 EET | Tiedote
Lempäälän Bläk Boksin täysi katsomo eli 1 257 katsojaa sai koko rahan edestä, kun Classic kaatoi lauantain kärkiottelussa SPV:n 9-7. Kotijoukkue vajosi ensin neljän maalin johdosta tappiolle mutta väänsi sitten pisteet itselleen hurjalla kirillä.
TPS ja EräViikingit Helsingin salibandylauantain voittajat20.12.2025 21:05:51 EET | Tiedote
F-liigan viimeiset miesten ottelut ennen joulua pelattiin Helsingin Urhea-hallissa turkulaisia vieraita vastaan. Hawks taipui iltapäivällä jatkoajalla TPS:lle 2-3, ja EräViikingit kaatoi iltaottelussa FBC Turun 7-4.
SB-Pro jouluksi sarjakärkeen20.12.2025 20:27:45 EET | Tiedote
SB-Pro lähtee joulunviettoon F-liigan naisten sarjan kärjessä voitettuaan tänään kotonaan Kooveen 4-3. Nurmijärveläisillä on nyt kahden pisteen etumatka ottelun vähemmän pelanneeseen TPS:aan.
Oilers käänsi toisessa erässä – mestareille kauden ensimmäinen derbyvoitto19.12.2025 21:11:52 EET | Tiedote
F-liigan perjantain ainoa ottelu oli Espoon paikallistaisto, jossa mestari Oilers kaatoi Westend Indiansin sen kotikaukalossa 7-4. Kauden aikaisemmat kaksi derbyä oli voittanut Indians.
Peliveljet vei Pohjanmaan derbyn 1 178 katsojan edessä17.12.2025 21:29:14 EET | Tiedote
Seinäjoen Peliveljet varmisteli asemiaan F-liigan kärkinelikossa, kun se kaatoi keskiviikon paikallisottelussa kotonaan Nurmon Jymyn 12-4. Derbyä seurasi Seinäjoen Urheilutalolla 1 178 katsojaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme