SDP:n Helena Marttila: Lastensuojelun jälkihuollon ikärajan laskeminen tulee kalliiksi yhteiskunnalle
18.9.2023 10:41:48 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttila on huolissaan hallituksen aikeista laskea lastensuojelun jälkihuollon ikärajaa. Viime viikolla päättynyt lausuntokierros poiki yli 70 lausuntoa, joissa suhtaudutaan kriittisesti tai suoraan vastustaen esitettyyn lakimuutokseen.

- Kentän viesti on vahva: jälkihuollon ikärajan laskeminen olisi lyhytnäköinen säästötoimi, joka tulee todennäköisesti lisäämään kuluja. Hallituksen esitys vaikuttaa perustuvan puutteellisiin tietoihin jälkihuollosta, ja ennen kaikkea on tyystin ohitettu se, että kulut todennäköisesti vain siirtyisivät toisaalle, Marttila summaa lausuntoja.
Kun jälkihuollon ikärajan nostosta 25 ikävuoteen päätettiin vuonna 2019, sitä perusteltiin muun muassa sillä, että moni nuori syrjäytyy jälkihuollon loppuessa, ja vain harvalla heistä on siinä vaiheessa esimerkiksi ammattia.
- Ei ole syytä olettaa, että nämä perustelut olisivat lyhyessä ajassa muuttuneet. Jos ikärajaa lasketaan, joutuvat nämä nuoret siirtymään palvelusta toiseen. Tämä puolestaan on aina riski palvelun katkeamiselle ja sille, että nuori putoaa tyhjän päälle, lastensuojelun sosiaalityöstä keväällä eduskuntaan noussut Marttila muistuttaa.
Vuodelle 2024 arvio 23–24-vuotiaiden tuensaajien määrästä on 3000–3500 nuorta. Tuen kustannukset nuorta kohden ovat THL:n koordinoiman hankkeen mukaan arviolta n. 4 000 euroa vuodessa. Hallitus on laskenut kustannusvaikutukseksi 12–14 miljoonaa vuodessa. Todennäköisesti säästö jäisi huomattavasti vähäisemmäksi, mutta kaikkein heikoimmista lähtökohdista ponnistavien, monenlaisia haasteita jo lapsuudessa kokeneiden nuorten elämässä vaikutus olisi valtava, korostaa Marttila.
- Jälkihuollon palveluja ei myöskään tarjota turhaan, vaan vastuutyöntekijä arvioi tuen tarvetta jatkuvasti. Toisin sanoen jokaisen jälkihuollon tukea saavan on arvioitu olevan tuen tarpeessa, joten apu tulisi järjestää jotenkin muuten – ellei tarkoituksena ole jättää auttamatta ”kukin on oman onnensa seppä” -ajattelun nimissä.
Marttilan mukaan onkin päivänselvää, että suuri osa tuen tarpeesta vain siirtyisi aikuissosiaalityön kustannukseksi. Lisäksi riskinä on nuorten lisääntyvä syrjäytyminen ja kasvavat elinkaarikustannukset heikomman työllistymisen ja sosiaaliturvariippuvuuden muodossa.
- Jos tavoitteena on säästö pitkällä aikavälillä, tulisi yhteiskunnan päinvastoin satsata heikoimmista lähtökohdista ponnistaviin ja ylisukupolvisen huono-osaisuuden katkaisemiseen – ei jättää näitä nuoria oman onnensa nojaan. Se on myös inhimillisestä näkökulmasta ainoa oikea vaihtoehto, Marttila päättää.
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaKansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Kansalaisuuskoe tukee kotoutumista2.6.2026 14:45:01 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä, jonka mukaan Suomen kansalaisuuden saamisen edellytykseksi tulisi jatkossa kansalaisuuskoe. Hallintovaliokunnan SDP:n edustajien mukaan suomalaisen yhteiskunnan perusteiden tunteminen tukee kotoutumista. On yhteiskunnan etu, että kansalaisuutta hakevat tuntevat suomalaisen yhteiskunnan perusperiaatteita, kuten tasa-arvoa ja perus- ja ihmisoikeuksia koskevia asioita.
SDP:n Seppo Eskelinen: Taksialan luottamuksen palauttaminen vaatii riittävää valvontaa2.6.2026 12:10:21 EEST | Tiedote
-Ihmisten luottamus taksialaan tulee palauttaa ja uudistettu laki on hyvä askel siihen suuntaan. Lain hyvätkään toiveet eivät kuitenkaan toteudu ilman riittävää valvontaa ja sen vahvoja resursseja, sanoo kansanedustaja ja liikenne- ja viestintävaliokunnan vastaava Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Jani Kokko: Kansallinen turvallisuus ei saa jäädä aluepolitiikan jalkoihin31.5.2026 12:11:44 EEST | Tiedote
Tuoreet tiedot Puolustusvoimien lataamotoiminnan aiheuttamista esteistä puolustusteollisuuden viennille ovat vakavia. Tietojen mukaan suomalaiselta puolustusteollisuudelta on jäänyt viime vuosina saamatta yli 200 miljoonan euron vientikaupat nykyisen toimintamallin vuoksi. – Kansallisen turvallisuuden, huoltovarmuuden ja suomalaisen puolustusteollisuuden kilpailukyvyn on oltava etusijalla. Ne eivät saa jäädä aluepoliittisten intressien jalkoihin, Kokko sanoo. Kokon mukaan Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi Venäjän hyökkäyssodan seurauksena, minkä vuoksi kaikki puolustuskykyä ja ammustuotantoa vahvistavat ratkaisut on arvioitava ensisijaisesti maanpuolustuksen tarpeista lähtien. – Suomi tarvitsee vahvaa puolustusteollisuutta, kasvavaa tuotantokapasiteettia ja vientiä liittolaismaille. Jos nykyinen järjestelmä estää investointeja, tuotannon kasvattamista ja vientiä, sitä on uskallettava uudistaa, sanoo Kokko. – Nyt tarvitaan ratkaisuja, jotka tukevat sekä Suomen turvalli
SDP:n Tuppurainen: Kokoomus kykenee vain syyttelemään30.5.2026 12:20:43 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon haastattelu paljastaa, että kokoomus väistää vastuutaan eikä osaa tarjota luottamusta vahvistavaa suuntaa Suomen tulevaisuudelle. Kokoomus on johtanut maan hallitusta jo kolme vuotta eikä osaa sanoa mitään muuta kuin että ongelmat ovat edellisen hallituksen syytä ja niiden ratkaisu tulevan hallituksen vastuulla. Uutinen on, että hyväosaisille antamiaan verohelpotuksia Kokoomus on nyt valmis paikkaamaan kajoamalla eläkkeisiin.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpo myöntää jättävänsä tämän hallituksen perintönä kammottavan velkavuoren30.5.2026 11:17:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo antoi tänään lauantaina IS:n haastattelussa ehtoja SDP:lle kertoa vaihtoehtonsa ensi vaalikauden sopeutuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme