KUTSU: SAK:laiset ammattiliitot tiedottavat järjestöllisistä toimista
19.9.2023 08:04:02 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Kutsu
Median edustajat ovat tervetulleita kuulemaan, miten SAK ja sen jäsenliitot vastaavat Orpon-Purran hallituksen työntekijöihin kohdistuviin rajuihin leikkauksiin.
Kolmikantainen valmistelu on paljastunut näennäiseksi ja ennen vaaleja annetut lupaukset kohtuullisuudesta koskevat ainoastaan ylempiä tuloluokkia.
Mediatilaisuus pidetään SAK:n toimistolla (Pitkänsillanranta 3) torstaina 21.9. kello 14.30–15.30.
Paikalla ovat SAK:n hallituksen varapuheenjohtaja Katja Syvärinen, Palvelualojen ammattiliitto PAMin puheenjohtaja Annika Rönni-Sällinen, Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine ja Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko.
Tilaisuuden voi striimata ja puheenjohtajia voi haastatella erikseen tilaisuuden jälkeen.
Ilmoittaudu linkin kautta https://link.webropolsurveys.com/EP/DA06A8ED7217CEB7
Yhteyshenkilöt
Jyrki KonolajohtajaKasvu ja vaikuttaminen
Puh:0504061093jyrki.konola@sak.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
Kansainvälinen tuomioistuin vahvisti lakko-oikeuden aseman osana ILO:n yleissopimusta – päätöksellä on merkitystä myös Suomelle23.5.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
SAK pitää Kansainvälisen tuomioistuimen ICJ:n torstaina antamaa ratkaisua lakko-oikeudesta historiallisena vahvistuksena työntekijöiden perusoikeuksille. SAK katsoo, että Suomessa on nyt ratkaisun valossa arvioitava uudelleen viimeaikaiset työtaisteluoikeuden rajoitukset.
SAK:n Jarkko Eloranta: On sovittava yhteiset säännöt uhkatilanteisiin työntekijöiden turvaksi21.5.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
SAK:n Jarkko Eloranta muistutti SAK:n edustajistossa pitämässään puheessa, ettei yksittäinen työntekijä voi joutua itse punnitsemaan viranomaisvaroituksen saatuaan, pitääkö hänen noudattaa ohjeita vai lähteä töihin.
Tervetuloa SAK:n kevätedustajistoon20.5.2026 11:23:09 EEST | Kutsu
Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan SAK:n edustajiston kokousta. Tervehdyksensä kokoukseen tuo myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman.
SAK:laiset luottamushenkilöt: Työelämän muutokset edellyttävät laadukasta koulutusta työntekijöille19.5.2026 07:53:30 EEST | Tiedote
Yli puolet SAK:laisista luottamushenkilöistä arvioi kyselyssämme, että heidän työpaikallaan on työntekijöitä, jotka tarvitsevat lisäkoulutusta selvitäkseen työtehtävistään. Erityisesti koulutusta kaivataan uuden teknologian käyttöön ottamisessa.
Hallitus heikentää jälleen työntekijöiden työsuhdeturvaa ja työelämän tasa-arvoa14.5.2026 08:57:00 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona ensimmäisessä käsittelyssä työsopimuslain muutosesityksen sisällöt. Esitys heikentää työntekijöiden työsuhdeturvaa ja työelämän tasa-arvoa. SAK pitää lakimuutosta niin vahingollisena, että se pitäisi joko hylätä eduskunnan toisessa käsittelyssä tai viimeistään perua seuraavan hallituksen toimesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme