Världens främsta Edith Södergran-expert: "Hon flyttade in hos mig och vägrade flytta ut"
Hundra år har förflutit sedan Edith Södergran (1892–1923) dog, men hennes arv lever starkare än någonsin. Södergrans poesi upptäcks av ständigt nya generationer, och intresset för hennes liv är enormt.

Agneta Rahikainen har forskat i Edith Södergrans liv i 30 år och är idag den ledande experten på ämnet. Edith Södergran. Stjärnfångerskan är berättelsen om Södergrans fascinerande levnadsöde, från uppväxten i Sankt Petersburg, via sanatorievistelserna utomlands, till Raivola i Karelen där hon dog trettioett år gammal. ”Världen badar i blod”, skrev Södergran, och hennes korta liv sammanföll med stora krig och revolutioner som gjorde avtryck i hennes poesi.
Det har skrivits en del om Edith Södergran – varför ska man läsa just den här boken?
– Det finns ett ständigt intresse för Södergran och hennes gåtfulla liv. Nya människor hittar fram till henne och vill veta vem hon egentligen var. Den här boken berättar på ett koncist sätt Södergrans livshistoria, men också hur hennes poesi kom till och vilken betydelse den fick, säger Rahikainen.
Varför blev och är Edith så stor och banbrytande?
– Jag tror att det handlar om att hon alltid är modern. Hennes poesi passar så bra in i vår tid, hon skriver om eviga frågor, om teman som är lika aktuella idag.
Södergran ansågs vara visionär redan i sin samtid. Hennes poesi är hundra år gammal men ändå ständigt aktuell, överraskande och hisnande.
– Både lyriskt och tematiskt bröt hon mot sin tids konventioner och slungade in poesin i något nytt och modernt
Du har forskat i Edith Södergrans liv och konst i 30 år – varför blev du i tiderna fascinerad av henne?
– Jag valde aldrig henne utan hon valde mig. För 30 år sedan fick jag nämligen i uppdrag att ge ut hennes brev och på den vägen är det. Hon flyttade in hos mig och vägrade flytta ut. Nu är hon uppsagd så vi får se vad som händer.
Edith Södergran. Stjärnfångerskan är fri att recensera. Boken ges ut samtidigt på finska av Kustantamo S&S.
Kontakter
Jonas Sundström
Tel:0452347823jonas.sundstrom@sets.fiBilder



Länkar
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Förlagsredaktör Myrika Ekbom får Alvar Renqvist-priset29.11.2023 16:27:47 EET | Tiedote
Schildts & Söderströms mångåriga redaktör får Alvar Renqvist-priset, det enda redaktörspriset i Finland. Priset delas ut i samband med galan för litteraturpriset Finlandia som fyller 40 år.
Schildts & Söderströms böcker våren 202414.11.2023 10:00:00 EET | Tiedote
Vårkatalogen innehåller erfarenheter från fronten och världspolitik men också ett ensamt långfinger mot världen. Och förstås kärlek, både besvarad och obesvarad.
Böcker om cancer och ljus nominerade till Runeberg Junior13.11.2023 10:30:00 EET | Tiedote
Mitt idiotiska liv av Petra Lillsund Botéus (text) och Herta Donner (illustration) och Ljusligheter av Hanna Lundström (text) och Maija Hurme (illustration) är nominerade till Runeberg Junior.
Tarja Halonen diskuterar Putin och annan världspolitik i kommande bok13.11.2023 08:30:00 EET | Tiedote
Arvet. Samtal om Tarja Halonens politik utkommer 19.3 2024. – Halonen har ägnat hela sin politiska karriär åt att försvara mänskliga rättigheter och fred, och plötsligt ansåg många finländare henne vara nästan medskyldig till det krig som Ryssland startade och huvudskyldig till att umgås med en diktator, säger författaren Meri Valkama.
Victor von Hellens får lyrikpriset Den dansande björnen2.11.2023 20:30:00 EET | Tiedote
Victor von Hellens vinner priset för diktsamlingen Onkalo. Han är den första finlandssvensken på 15 år som vinner lyrikpriset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum