Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Hallituksen muutettava maastapotkulakia ja löyhennettävä kolmen kuukauden sääntöä
19.9.2023 14:23:49 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Petteri Orpon (kok.) hallitus on kirjannut hallitusohjelmaan tavoitteen, jonka mukaan Suomeen töihin muuttaneen henkilön olisi poistuttava maasta, mikäli hänen työsuhteensa loppuu, eikä hän kolmen kuukauden kuluessa työsuhteen päättymisestä kykene löytämään uutta työpaikkaa. Työ- ja elinkeinoministeriö on käynnistänyt lakimuutosten valmistelun. Hallintovaliokunnan sd-jäsenet Eveliina Heinäluoma, Saku Nikkanen, Eemeli Peltonen ja Paula Werning kritisoivat hallituksen tavoitetta, heidän mielestään kolmen kuukauden takaraja on liian tiukka ja epärealistinen tavoite.

Petteri Orpon (kok.) hallitus on kirjannut hallitusohjelmaan tavoitteen, jonka mukaan Suomeen töihin muuttaneen henkilön olisi poistuttava maasta, mikäli hänen työsuhteensa loppuu, eikä hän kolmen kuukauden kuluessa työsuhteen päättymisestä kykene löytämään uutta työpaikkaa. Työ- ja elinkeinoministeriö on käynnistänyt lakimuutosten valmistelun. Hallintovaliokunnan sd-jäsenet Eveliina Heinäluoma, Saku Nikkanen, Eemeli Peltonen ja Paula Werning kritisoivat hallituksen tavoitetta, heidän mielestään kolmen kuukauden takaraja on liian tiukka ja epärealistinen tavoite.
- Maahanmuuton on oltava hallittavalla, kestävällä ja inhimillisellä pohjalla. Nyt hallitus sahaa omaansa ja koko Suomen jalkaan, kun se luo maastapotkulain kolmen kuukauden säännöllä epävarmuutta ulkomaisten työntekijöiden keskuuteen, toteaa Eveliina Heinäluoma.
Suomi tarvitsee työperäistä maahanmuuttoa, jolla vastataan osaavan työvoiman tarpeeseen, vahvistetaan kasvun mahdollisuuksia ja huolehditaan, että hyvinvointivaltion palvelut voivat jatkua laadukkaina. Myös Orpon hallitusohjelmaan on kirjattu, että työperusteinen maahanmuutto on Suomen talouskasvun ja palvelujen turvaamisen kannalta tärkeää. Kolmen kuukauden rajan asettaminen tulee kuitenkin heikentämään merkittävällä tavalla Suomen vetovoimaa työperäisessä maahanmuutossa. Kansainväliset otsikot maahanmuuttopolitiikan tiukennuksista heikentävät Suomen vetovoimaa entisestään.
- On ylitsepääsemätön totuus, että Suomessa on työvoimapula, joka koskee monia eri aloja. Tarvitsemme tänne työntekijöitä ja osaajia, jotta meillä on jatkossakin riittävästi hoitajia vanhainkodeissamme, tarjoilijoita ravintoloissamme ja tutkijoita yliopistoissamme. On surullista nähdä, että Suomen vetovoimaisuuden kasvattamisen sijaan hallitus aikoo rangaista ulkomailta tulevia osaajia ja työnhakijoita työ- ja opiskeluperäistä maahanmuuttoa kiristämällä. Myös lukuisat asiantuntijat ja elinkeinoelämä ovat kritisoineet tätä tavoitetta, sillä se ei tule mitenkään edistämään ratkaisujen löytymistä Suomen työvoimapulaan, toteaa Saku Nikkanen.
Yksi esimerkki alasta, joka tulisi kärsimään tästä lakimuutoksesta on suomalainen peliteollisuus, jonka työntekijöistä peräti 30 prosenttia on ulkomailta perheineen Suomeen houkuteltuja huippuosaajia. He mahdollistavat suomalaisten pelialan yritysten kyvyn menestyä kansainvälisillä makkinoilla. Nyt monet alan ulkomaalta koko perheensä Suomeen muuttaneet asiantuntijat ja heidän työnantajansa joutuvat pelkäämään tätä kaavailtua maastakarkoitusjärjestelmää.
- Kilpailu osaavasta työvoimasta tulee vain kiristymään tulevaisuudessa. Tässä kilpailussa Suomen on pärjättävä ja pystyttävä houkuttelemaan maailmalta osaajia tänne töihin. Hallituksen täytyy lähettää selkeä viesti kansainvälisille työmarkkinoille Suomen vetovoimaisuudesta ja avoimuudesta kansainvälisille osaajille. Taloutemme ja kasvumme tulee vain kärsimään, jos vaikeutamme lyhytnäköisillä päätöksillä työperäistä maahanmuuttoa Suomeen, jatkaa Eemeli Peltonen.
- Samaan aikaan hallitus tavoittelee irtisanomisen helpottamista ja pysyvän oleskeluluvan saamisen vaikeuttamista. Työntekijät voivat yhä herkemmistä syistä saada potkut ja ulkomailta Suomeen muuttanut irtisanottu saa kolmen kuukauden sisään potkut koko maasta. Suomessa tulisi olla pitkäjänteinen mahdollisuus rakentaa elämäänsä. Tämä uudistus loisi epävarmuutta ja pelkoa, joka vain heikentää kotoutumisen tehokkuutta. Työn perässä Suomeen muuttaneet ovat voineet tuoda mukanaan perheen, lapset voivat olla koulussa ja he ovat voineet asua Suomessa jo useamman vuoden. Jos vanhempi joutuu työnsaamisen kiristämisen takia poistumaan maasta, voi se repiä koko perheen jo syvälle suomalaiseen yhteiskuntaan kasvaneet juuret. Mikäli joku raja on nyt syystä tai toisesta saatava, hallitus voisi harkita edes vähän inhimillisempää kuuden kuukauden rajaa, toteaa Paula Werning.
Hallintovaliokunnan sd-ryhmä huomauttaa, että nyt esitetyt muutokset evät ole yllättävää politiikkaa perussuomalaisilta, joiden suhtautuminen työperäiseen maahanmuuttoon on aina ollut nuivaa.
- Katseemme kääntyvätkin kokoomukseen, joka ainakin vaalipuheissa on korostanut työperäisen maahanmuuton tärkeyttä Suomen menestykselle. Vaikka esimerkiksi maahanmuuttovirasto on todennut, etteivät esitetyt muutokset ole suuria nykykäytäntöön, tulee tosiasiassa työnantajan ilmoitusvelvollisuus tai jonkinlaisen automaation säätäminen muuttamaan nykytilaa merkittävästi. Toivommekin kokoomukselta nyt selkärankaa laittaa piste tämän vahingollisen hankkeen valmistelulle, sd-edustajat toteavat.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Eemeli PeltonenKansanedustaja
Puh:050 557 9092eemeli.peltonen@eduskunta.fiPaula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Hallituksen ryhdyttävä ripeästi toimiin eheytyshoitojen kieltämiseksi Suomessa13.5.2026 17:30:01 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) vaatii oikeusministeriötä valmistelemaan viipymättä kansallisen lainsäädännön, jolla niin sanotut eheytyshoidot kielletään Suomessa.
SDP:n Perholehto: Liikennevirastojen rahoitus ja työmäärä ovat ristiriidassa13.5.2026 09:16:25 EEST | Tiedote
– Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalan kehyspäätös on kaksijakoinen: toimintamenoja leikataan, vaikka liikennevirastojen työmäärä lisääntyy. Liikennehallinto asetetaan vahvaan paineeseen tilanteessa, jossa uudet liikennehankkeet pitäisi myös toteuttaa ja kyberturvallisuudesta sekä muista lakisääteisistä tehtävistä huolehtia rajallisilla resursseilla, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:34:23 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 12.5.2026 välikysymyskeskustelussa hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta. Puhujana kansanedustaja Lauri Lyly. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n välikysymyspuheenvuoro välikysymykseen hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:13:36 EEST | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja, välikysymyksen 1. allekirjoittaja Tytti Tuppurainen Muutokset puhuttaessa mahdollisia. Arvoisa puhemies, Jokainen hallitus valitsee itse tavoitteensa. Kun suomalaiset viime eduskuntavaalien alla kuuntelivat silloisten oppositiopuolueiden, kokoomuksen ja perussuomalaisten vaalipuheita, ihmisille luvattiin seuraavaa: Nyt piti olla aika talouden käänteelle. Nyt piti lopettaa tuhlailu ja velaksi eläminen. Nyt piti luoda maahan kasvua ja suomalaisiin yrityksiin 100 00 uutta työpaikkaa. Kokoomuksen johdolla piti alkaa uusi uljas kasvun aikakausi. Vaalien jälkeen hallituksen muodostaja, nykyinen pääministeri Orpo vakuutti keväällä 2023, että velkaantuminen taitetaan. Ja vieläpä niin, että keneltäkään ei tulla vaatimaan mahdottomia. Hallituskautta on nyt takana kolme vuotta, eikä hallitus ole onnistunut yhdessäkään sen talouspolitiikan lupauksista. Lupaus työpaikoista ei toteudu. Lupaus velkaantumisen taittamisesta ei toteudu. Lupaus kasvusta ja hyvinvoinnista jä
SDP:n Kumpula-Natri: SDP:n Miapetra Kumpula-Natri: Suomella on edelleen kotiuttamatta lähes 30 % EU:n elpymistuen rahoista. Miksi hallitus viivyttelee?11.5.2026 16:54:19 EEST | Tiedote
Tähän mennessä Suomelle on myönnetty 71 prosenttia kokonaissummasta, joka Suomelle on allokoitu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Kuitenkin vielä lähes 30 prosenttia on myöntämättä. — Hallituksen vastuulla on Suomi, mutta vältteleekö se vastuutaan Espanjan pohdiskelulla? kysyy Miapetra Kumpula-Natri.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme