Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Talvitie: Hallituksen päätökset lisäävät koulutuksellista tasa-arvoa

Jaa

Eduskunnan sivistysvaliokunnan jäsen Mari-Leena Talvitie (kok.) pitää erityisen tärkeänä budjettiriihen päätöstä, joka vakiinnuttaa varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen tasa-arvorahaa 50 miljoonalla eurolla. Arvion mukaan tämä vastaa  esimerkiksi perusopetuksessa yli 600 opettajan palkkakustannuksia. 

Mari-Leena Talvitie. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Mari-Leena Talvitie. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Kokoomus on aiemmin esittänyt jokaisessa vaihtoehtobudjetissaan, että varhaiskasvatuksen sekä perusopetuksen laadun ja tasa-arvon vahvistamiseen varatut määrärahat lisättäisiin valtion budjettiin riittävän suuruisena ja pysyvästi, eikä jokavuotisena hankerahana.

"Nyt tehty päätös merkitsee sitä, että koulut voivat investoida pitkäjänteisesti työrauhaan, eikä opetuksesta tarvitse leikata resursseja. Kouluissa ja päiväkodeissa tarvitaan työrauhaa eikä jatkuvaa hankepyöritystä ja epävarmuutta", sanoo Talvitie.

Koulutuksellista tasa-arvoa edistävällä rahoituksella on tutkimusten mukaan positiivinen vaikutus oppilaiden ja opiskelijoiden oppimiseen. Avustusta voidaan suunnata erityisesti sellaisille alueille, joilla sosioekonomiset tekijät voivat altistaa heikommille oppimistuloksille. Päätös vahvistaa varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen laatua, lasten mahdollisuutta oppia ja opettajien opettaa.

"Hallituksen päätökset vahvistavat koulutuksen tasa-arvon eteen tehtyä työtä. Lisäresursseilla pystytään vähentämään oppimisen eriarvoistumista, joka on Suomen tämän hetken suurin koulutusta koskeva ongelma. Vaikka monilla lapsilla ja nuorilla menee koulussa hyvin, huonosti pärjäävien osuus on kasvanut", lisää Talvitie

Käytännössä tasa-arvorahalla voidaan esimerkiksi kouluissa palkata samanaikaisopettajia, ja mahdollistaa ryhmien jakaminen sekä jakotunnit. Koulut voivat myös palkata koulunkäynnin avustajia. Tasa-arvorahalla voidaan myös parantaa opettajien työssäjaksamista. Opettajia on helpompi saada hakeutumaan vaativille alueille, kun kouluja ja päiväkoteja resursoidaan tarpeen mukaan.

"Esimerkiksi Oulussa tasa-arvorahalla on palkattu lisää erityisopettajia, jotta erityisen ja tehostetun tuen oppilaat saisivat tukea lähikoulussa joustavammin, yksilöllisemmin ja pienemmissä ryhmissä. Yläkoulussa perusopetuksen ryhmiä on voitu pienentää esimerkiksi reaaliaineissa. Kun kahdesta opetusryhmästä on tehty kolme, myös oppimistulokset ovat parantuneet", Talvitie kertoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.

Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Sirén: Julkista taloutta tasapainotettava mieluimmin menoja sopeuttamalla kuin veronkorotuksilla16.12.2025 19:14:46 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén korostaa, että myös jatkossa julkisen talouden sopeuttamisurakkaa on vietävä määrätietoisesti eteenpäin ennen kaikkea menoja sopeuttamalla veronkorotusten sijaan. Tätä linjaa tukevat Etlan tuoreet raportit, joissa kuvataan myös ylivaalikautisen sopeuttamisen merkitystä ja annetaan tunnustusta hallituksen jo tekemille mittaville sopeutuksille.

Kokoomuksen Kauma Kaikkoselle: Velkavivulla ei ratkaista soten ongelmia13.12.2025 13:09:56 EET | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ehdottaa hyvinvointialueiden velkasaneerausta. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistuttaa, että Kaikkosen omalla hallituskaudella sellainen malli on jo luotu: arviointimenettely. Kauma korostaa Orpon hallituksen keskittyvän hyvinvointialueiden yksilölliseen tukemiseen, perusterveydenhuollon vahvistamiseen ja sote-palveluiden kehittämiseen sen sijaan, että alueiden ongelmat lakaistaisiin veronmaksajille osoitetulla miljardilaskulla maton alle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye