Sibelius-Akatemian DIG.-festivaali avaa näyteikkunan jazzartistien maailmaan Musiikkitalossa 4.–7.10.2023
Taideyliopiston Sibelius-Akatemian vuosittainen DIG.-jazzfestivaali valtaa Musiikkitalon Black Boxin 4.–7. lokakuuta. Järjestyksessään 19. festivaali esittelee kattauksen huippumuusikoiden konsertteja. Festivaali tarjoaa konserttien lisäksi eturivin paikan kuulla artistien ajatuksia ja mahdollisuuden keskustella heidän kanssaan ajankohtaisista aiheista, kuten laulajan roolista jazzmusiikissa ja alan sukupuolittuneisuudesta.
Festivaalilla esiintyvät legendaarinen Joyce Moreno, yhdysvaltalainen laulaja-trumpetisti Benny Benack III yhtyeensä kanssa sekä Sibelius-Akatemian jazzmusiikin opiskelijat yhdessä yhdysvaltalaisen Temple Universityn opiskelijoiden kanssa.
”Lauluääni koskettaa, resonoi ja tulee lähelle kuulijaa. Laulajan kertomat tarinat tuovat musiikin ja tunteet lähemmäs, jolloin jokainen kuulija voi itse kokea musiikin henkilökohtaisemmin. Tämän vuoden teemana on jazzmusiikki laulajan näkökulmasta ja laulajan erilaiset lähestymistavat jazzmusiikissa. Jazzlaulaja tulkitsee tarinaa, tuo mukaan omaa näkökulmaa ilmaisussa, improvisoi jatkuvassa vuorovaikutuksessa kanssamuusikoiden sekä yleisön kanssa”, kertoo tapahtuman tuottaja, jazzlaulun tohtoriopiskelija Jenny Robson.
DIG. yhdistyy tänä vuonna kansainvälisen jazzlaulukonferenssi International Jazz Voice Conference IJVC:n kanssa. Konferenssi järjestetään Musiikkitalossa 5.–7.10. Päivisin myös yleisöllä on mahdollisuus nauttia jazzlauluun liittyvistä kansainvälisisistä luennoista ja esityksistä.
Konferenssin keynote-puhujina esiintyvät brasilialainen nelinkertainen Grammy-ehdokas, laulaja-kitaristi Joyce Moreno sekä apulaisprofessori Nichole Rustin-Paschal Rhode Island School of Designista aiheenaan ”On Not Breaking Up With Jazz: Imagining Feminist Futures in Jazz Culture”.
Näyteikkuna artistien maailmaan lavalla ja lavan takana
DIG.-festivaali on kiinteä osa jazzin opetusta Sibelius-Akatemiassa. Se valmistaa opiskelijoita työelämään muun muassa erilaisten työpajojen avulla.
”Vuodesta 2002 saakka järjestetty festivaali tuo joka vuosi sekä kokeneita että uusia ja tulevia jazzmusiikin tähtiä esiintymään ja opettamaan. Vierailuihin sisältyy aina myös pedagoginen elementti. Festivaali haluaa olla rohkea artistikiinnityksissään ja pyrkii sitä kautta luomaan läheisiä suhteita Suomen jazzkentän ja festivaaleilla esiintyvien kansainvälisten muusikoiden kanssa. Tänä vuonna tapahtuma on erityisen kansainvälinen ja kiinnostava IJVC-yhteistyön myötä”, kertoo jazzmusiikin aineryhmäjohtaja Jussi Kannaste.
40 vuotta jazzkoulutusta
Jazzmusiikin koulutus Sibelius-Akatemiassa täyttää tänä vuonna 40 vuotta. Opetuksen aloittaminen oli aikanaan ainutlaatuinen avaus kansainvälisesti. Tuolloin oli poikkeuksellista, että klassisen musiikin instituutio alkoi opettaa myös jazzmusiikkia. Koulutus on tuottanut suuren osan viime vuosikymmenten merkittävimmistä suomalaisista jazzmuusikoista.
”Kansainvälisyys on ollut jazzkoulutuksessamme ytimessä alusta alkaen. Olemme osa suomalaista ja isoa kansainvälistä jazzyhteisöä, ja mukana viemässä jazzmusiikkia kohti tulevaisuutta uuden sukupolven opiskelijoiden kanssa”, sanoo Kannaste.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mirella LampelaMarkkinointisuunnittelija
Puh:0504485290mirella.lampela@uniarts.fiJenny RobsonTapahtuman tuottaja
Puh:0505636573jenny.robson@uniarts.fiKuvat
Linkit
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Lauluyhtye Rajattoman luottoaltto Soila Sariola teki tohtorintutkinnon improvisaation ja monitaiteisen työskentelyn voimasta24.10.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Sariola on tutkinut sitä, miten improvisoidun äänen ja kuvan tekemisen yhdistäminen syventää muusikon ilmaisua. Hänen taiteellinen tohtorintutkintonsa tarkastetaan Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa 31.10.2025.
Teatterikorkeakoulun opiskelijoiden esitys kutsuttiin kansainväliselle Fast Forward -festivaalille6.10.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Festivaalille kutsutaan vuosittain kourallinen nuoria eurooppalaisia ohjaajia. Tänä vuonna mukaan valittiin keväällä Taideyliopiston Teatterikorkeakoulusta valmistunut Pauli Patinen. Kyseessä on toinen kerta, kun ohjelmistoon pääsi suomalaisohjaajan esitys.
Taideyliopisto allekirjoitti vetoomuksen Israelin poissulkemiseksi EU:n Horisontti Eurooppa -puiteohjelmasta24.9.2025 14:44:55 EEST | Tiedote
Taideyliopisto allekirjoitti 24.9.2025 eurooppalaisten yliopistojen yhteisen vetoomuksen Israelin poissulkemiseksi Horisontti Eurooppa -puiteohjelmasta. Vetoomuksessa vaaditaan laajemmin myös Israelin ja Euroopan unionin kahdenvälisen sopimuksen, ns. assosiaatiosopimuksen välitöntä keskeyttämistä.
Musiikilla voi sekä rikkoa että parantaa mielen – uutuuskirja käsittelee musiikkiterapiaa kidutuksen uhrien ja pakolaisten kuntouttamisessa15.9.2025 14:01:44 EEST | Tiedote
Vertailevien tutkimusten mukaan musiikkiterapia on yhtä vaikuttavaa ja tehokasta kuin kognitiivinen psykoterapia. Musiikkiterapiaa onkin muiden menetelmien ohella alettu enenevissä määrin käyttää esimerkiksi sellaisten terapiapotilaiden auttamiseksi, joilla on traumoja kidutuksesta tai kotimaastaan pakenemisesta.
Music can both harm and heal the mind – A new book explores music therapy in the rehabilitation of torture survivors and refugees15.9.2025 14:01:44 EEST | Press release
Comparative studies suggest that music therapy is just as effective and impactful as cognitive psychotherapy. Increasingly, it is being used alongside other methods to support therapy patients suffering from trauma caused by torture or fleeing their homeland.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

