Tutkimusta ihmisen ja tekoälyn vuorovaikutuksen parantamiseksi
21.9.2023 11:22:15 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Tekoälystä on tulossa yhä enemmän osa päivittäistä elämäämme. Nykyisellään tekoälyjärjestelmät ovat kuitenkin vielä liian kapea-alaisia, sillä usein niiltä puuttuu sosiaalista ja emotionaalista ymmärrystä, ja niiden käsitys todellisuudesta on rajoittunutta. Oulun yliopistossa ihmisen vahvuuksia digitalisoituvassa maailmassa ja erityisesti ihmisen ja tekoälyn vuorovaikutusta tutkitaan monitieteisesti Hybrid Intelligence (HI) -tutkimusohjelmassa. Tutkimusohjelma julkistetaan virallisesti 2. Arktisilla tekoälypäivillä Oulun yliopistossa 31.10.–1.11.2023.

Suomen Akatemian rahoittamaan Profi7-tutkimuskokonaisuuteen kuuluva ohjelma pyrkii edistämään ihmisen ja koneen välistä ymmärrystä ja yhteistä oppimista ihmiskeskeisesti. HI-tutkimus linkittää Oulun yliopiston huippuosaamista tunnetekoälyn, oppimisprosessien ja havainnointitekniikan aloilla tekoälypohjaisten ratkaisujen kehittämiseen esimerkiksi koulutuksessa ja hoitotyössä.
Ihmisen ja tekoälyn vahvuuksia hyödynnetään tutkimuksessa eettisesti ja vastuullisesti. Tutkimusympäristönä hyödynnetään muun muassa monipuolista Oulun yliopiston LeaF-tutkimusinfrastruktuuria.
”Yhdistämme HI-tutkimusohjelmassa Oulun yliopiston monitieteisen osaamisen tulevaisuuden ihmiskeskeisten tekoälyratkaisujen kehittämiseen ja sen kautta vahvistamaan ihmisten osaamista elämän eri alueilla”, tutkimusohjelman johtaja, professori Sanna Järvelä sanoo.

”Haluamme myös laajentaa hybridiälyn tutkimuksen ja soveltamisen mahdollisuudet metaversumiin ja tutkia, miten sen avulla ihmisen osaamista voidaan kasvattaa ja vuorovaikutusta rikastaa”, Järvelä jatkaa. Metaversumi on kolmiulotteinen versio internetistä ja se koostuu pysyvistä ja jaetuista 3D-virtuaalitiloista. Ne on linkitetty yhteiseen vuorovaikutteiseen ja sosiaaliseen virtuaalitodellisuuteen, jonka sisällä ihmiset voivat toimia yhdessä.
Tutkimusteemoissa kehitetään tietojenkäsittely- ja laskentateknologioita, jotka helpottavat viestintää ihmisten ja koneiden välillä, tutkitaan oppimis- ja vuorovaikutusprosesseja, jotka auttavat kehittämään ihmisen älykkyyttä vahvistavia tekoälyjärjestelmiä, luodaan menetelmiä ihmisen havaintojen laajentamiseksi ja muuttamiseksi digitaalisissa tiloissa ja todellisuuksissa, kuten virtuaalitodellisuudessa ja lisätyssä todellisuudessa sekä tutkitaan vaikutuksia elämänlaatuun eli miten hybridiälykkyys voi parantaa ihmisen oppimista, terveyttä ja hyvinvointia.
HI-tutkimusohjelmalla on vahvat kansainväliset verkostot, jotka kehittävät innovaatioita ihmisen ja koneen vuorovaikutukseen, ymmärryksen parantamiseen ja oppimiseen.
2. Arktisilla tekoälypäivillä esitellään laajasti Oulun yliopistossa tehtävää aihealueen tutkimusta. Tapahtumassa ovat edustettuina kaikki fokusinstituuttimme: Infotech, Eudaimonia, Biocenter ja Kvantum. Sisällöissä huomioidaan ihminen, kone, signaalin käsittely, laskenta, terveyssovellukset, ympäristöteemat ja metaversumiin liittyvät mahdollisuudet.
Tapahtumassa puhuvat muun muassa Hybrid Intelligence -keskuksen johtaja, professori Catholijn Jonker Delftin ja Leidenin yliopistoista ja Koen Hindricks Vrije Universiteit Amsterdamista. Yksi pääpuhujista on Oulun yliopiston robotiikan ja virtuaaliteknologian erityisasiantuntija, professori Steven LaValle.
Oulun yliopiston Hybrid Intelligence -tutkimusohjelman johtoryhmä vierailee Hollannin Hybrid Intelligence -keskuksessa lokakuussa tavoitteenaan käynnistää tutkimusyhteistyö.
Suomen Akatemialta 12 miljoonaa euroa vahvistamaan Oulun yliopiston tutkimuksen profiilialoja
Suomen Akatemia myönsi tutkimuksen profiloitumisrahoitusta yliopistoille
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Sanna Järvelä, p. 040 5777164, sanna.jarvela@oulu.fi
Koordinaattori Satu Kaleva, p. 050 4787744, satu.kaleva@oulu.fi
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Luonnon monimuotoisuus liiketoiminnan arvoksi: Oulun yliopistossa rakennetaan mallia luontopositiiviselle taloudelle. Luontopaneelit julkaisevat 9.2. raporttinsa – tutkijat haastateltavissa5.2.2026 12:25:00 EET | Tiedote
Luonnon köyhtyminen aiheuttaa riskejä myös yrityksille. Tutkijat ja alueen yritykset tarkastelevat yhdessä, miten pelkästä haittojen vähentämisestä siirrytään kohti luonnolle ja yhteiskunnalle aidosti myönteisiä vaikutuksia.
Kulttuuri avaa kestäviä matkailupolkuja pohjoisessa – rajat ylittävä yhteistyö ratkaisevaa5.2.2026 11:57:00 EET | Tiedote
Kulttuurimatkailu voi vahvistaa Pohjois-Suomen ja Pohjois-Ruotsin alueellista elinvoimaa, mutta sen kestävä kehittäminen edellyttää pitkäjänteistä, rajat ylittävää yhteistyötä paikallisten yhteisöjen ja kulttuuri- ja matkailutoimijoiden välillä.
Varhainen altistuminen antibiooteille yhteydessä suolistomikrobiston muutoksiin ja autoimmuunisairauksien riskiin lapsilla4.2.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Synnytyksen yhteydessä äidille annettu antibioottihoito on yhteydessä muutoksiin lapsen suolistomikrobistossa sekä lapsuusiän kohonneeseen autoimmuunisairauksien riskiin. Tulos käy ilmi lääketieteen lisensiaatti Sofia Ainosen väitöskirjasta, joka tarkastetaan Oulun yliopistossa perjantaina 6. helmikuuta.
Oulun yliopiston uudesta kampuksesta järjestetään kansainvälinen arkkitehtuurikilpailu3.2.2026 16:20:00 EET | Tiedote
Oulun yliopisto ja Pohjois-Suomen opiskelija-asuntosäätiö PSOAS järjestävät Kontinkankaan uudesta yliopistokampuksesta yleisen kansainvälisen arkkitehtuurikilpailun. Kilpailulla juhlistetaan suomalaisten arkkitehtuurikilpailujen 150-vuotista historiaa ja Oulun vuotta Euroopan kulttuuripääkaupunkina.
Ekseema on iäkkäille muutakin kuin iho-oire – vaikutukset ulottuvat mielialaan3.2.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Ekseemat ovat ryhmä ihon tulehduksellisia ja kroonisia sairauksia, ja ne ovat iäkkäiden yleisin ihosairaus. Jopa joka toinen yli 60-vuotias kärsii jostakin ekseeman muodosta. Oulun yliopistossa tehty laaja väestöpohjainen tutkimus osoittaa, että sairaudella voi olla merkittävä kielteinen vaikutus ikääntyneiden elämänlaatuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

