EPSI Rating: S-Pankilla on alan uskollisimmat asiakkaat
21.9.2023 10:30:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote
S-Pankki ylsi korkeimmalle sijalle asiakasuskollisuudessa tuoreessa tutkimuksessa, joka mittaa pankkien yksityisasiakkaiden tyytyväisyyttä. Tutkimuksen mukaan S-Pankki tarjoaa rahalle parasta vastinetta pankki- ja rahoitusalalla.

Pankki ja rahoitus 2023 -tutkimus on EPSI Ratingin vuosittain toteuttama tutkimus, jolla mitataan asiakastyytyväisyyttä pankki- ja rahoitusalalla. Tuoreimman tuloksen mukaan S-Pankilla on uskollisimmat asiakkaat. Uskollisuuden indeksiluku oli 83,2, mikä on 9,7 indeksiyksikköä korkeampi kuin toimialan keskiarvo.
Lisäksi kyselyn mukaan S-Pankki tarjoaa parasta vastinetta rahalle. Hinta-laatu-suhdetta kuvaava indeksiarvo (79,1) on 7,4 indeksiyksikköä toimialan keskiarvoa korkeampi.
S-Pankilla on alan kolmanneksi tyytyväisimmät asiakkaat. Asiakastyytyväisyyttä kokonaisuutena kuvaava indeksiluku (77,0) on 5,7 indeksiyksikköä parempi kuin toimialan keskiarvo. Asiakastyytyväisyysindeksi, eli niin sanottu EPSI-luku, muodostuu tutkittujen pankkien asiakkaiden kokemuksista, ja sisältää aihealueita pankin imagosta, siihen kohdistuvista odotuksista, tuotelaadusta, palvelulaadusta ja vastineesta rahoille.
Saimme tunnustusta myös vastuullisuudestamme. Tutkimuksen mukaan S-Pankki on alansa kestävin asiakkaiden mielestä. Kestävyysindeksimme on 80,2, mikä on yli kymmenen yksikköä toimialan keskiarvoa suurempi. Kestävyysindeksi mittaa asiakkaiden näkemyksiä toimijoiden vastuullisuudesta ja kestävän kehityksen mukaisesta toiminnasta. Korkea arvosana kertoo, että asiakkaat pitävät S-Pankin kestävyystyötä hyvänä sekä kokevat pankin ottavan sosiaalista vastuuta ja sijoittavan tulevaisuutta ajatellen.
”Tässä tutkimuksessa selvitetään asiakkaiden tyytyväisyyttä omaan pääasialliseen pankkiin, ja siksi tulokset ilahduttavat meitä erityisen paljon. Tulos on myös linjassa aiempien asiakastyytyväisyyttä ja -uskollisuutta kuvaavien tutkimusten kanssa, joissa olemme aiemminkin napanneet kärkisijoja”, sanoo S-Pankin toimitusjohtaja Riikka Laine-Tolonen.
Tämän vuoden kysely osoittaa, että keskivertosuomalainen on varsin tyytyväinen pääasialliseen pankkiinsa. Vaikka Eurooppaa koetteleva humanitaarinen, turvallisuuspoliittinen ja taloudellinen kriisi on vaikuttanut suomalaistenkin arkeen ja koetellut kotitalouksien taloudellista kantokykyä, on kuluttaja-asiakkaiden tyytyväisyys pääasiallisiin pankkeihinsa pysytellyt vuosien 2020–2022 tasolla.
Tutkimuksessa ilmeni kuitenkin viitteitä siitä, että pankkia voidaan vaihtaa aiempaa herkemmin. Kysyttäessä 9 prosenttia ilmoittaa harkitsevansa pankin vaihtamista tulevan vuoden ajanjaksolla, ja 21 prosenttia on asian suhteen epävarma. Vielä vuonna 2020 vastaavat osuudet olivat 5 prosenttia ja 16 prosenttia.
“Haluamme jatkossakin olla asiakkaidemme luottamuksen arvoisia, ja jatkamme toimintamme kehittämistä. Nämä tulokset ovat hyvä lähtökohta seuraavaan lukuun S-Pankin tarinassa. Vahvalle asiakastyytyväisyydelle on hyvä rakentaa uutta S-Pankkia sekä S-Pankin nykyisille että Handelsbankenista tuleville uusille asiakkaille”, Laine-Tolonen toteaa.
EPSI Ratingin Pankki ja rahoitus 2023 -tutkimukseen haastateltiin 2500 pankkiasiakasta. Haastattelut tehtiin aikavälillä 8.8.-31.8.2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
S-Pankin viestintä
Puh:+358 10 767 9300viestinta@s-pankki.fiwww.s-pankki.fiLinkit
S-Pankki
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Finländarnas syn på den egna ekonomiska situation visar en försiktig vändning till det bättre29.10.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Allt fler finländare anser att deras ekonomiska situation har förbättrats. Jämfört med året innan går det nu också något enklare att täcka vanliga utgifter, framgår det av S-Bankens enkätundersökning om finländarnas ekonomiska kunskaper 2026. Ungefär en sjättedel har dock fortfarande svårigheter att täcka sina vanliga utgifter. Enligt en expert på S-Banken utgör även en försiktig förbättring av hushållens ekonomi grunden för en återhämtning av konsumtionen.
S-Pankin tutkimus: Suomalaisten kokemuksessa omasta taloustilanteesta näkyy varovainen käänne parempaan29.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Aiempaa useampi suomalainen kokee taloudellisen tilanteensa parantuneen. Myös tavanomaisten menojen kattaminen sujuu hieman viimevuotista helpommin, selviää S-Pankin Suomalaisten talousosaaminen 2026 -kyselytutkimuksesta. Vaikeuksia tavanomaisten menojensa kattamisessa on kuitenkin edelleen noin joka kuudennella. S-Pankin asiantuntijan mukaan kotitalouksien talouden varovainenkin kohentuminen luo pohjaa kulutuksen elpymiselle.
S-Pankki nousi Suomen ykköseksi asiakasuskollisuudessa28.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Asiakkuusindeksi 2026 -tutkimuksen mukaan S-Pankilla on Suomen uskollisimmat asiakkaat. Asiakaskokemuksessa S-Pankki oli tutkituista pankeista paras, ja myös vastaajien mielikuvat S-Pankin vastuullisuudesta olivat tutkimuksen kärkitasoa.
S-Bankens ränteprognos: Centralbankerna avstår från ytterligare räntehöjningar vid räntemötena i oktober26.10.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Både amerikanska centralbanken Fed och Europeiska centralbanken (ECB) ser över sina styrräntor vid sina möten denna vecka. Fed väntas behålla den nuvarande räntenivån och i lugn och ro utvärdera effekterna av räntehöjningen i september. Samtidigt dämpar det stundande mellanårsvalet benägenheten att ändra räntenivån. Även ECB väntas avstå från ytterligare räntehöjningar vid oktobermötet, eftersom det ännu inte finns tydliga belägg för att energiprisernas effekter sprider sig till andra priser.
S-Pankin korkoennakko: Keskuspankit pidättäytyvät lokakuun korkokokouksissa lisäkoronnostoista26.10.2026 10:00:00 EET | Tiedote
USA:n keskuspankki Fed ja Euroopan keskuspankki (EKP) tarkastelevat molemmat ohjauskorkoja kokouksissaan tällä viikolla. Fedin odotetaan jatkavan nykyisellä korkotasolla ja katsovan rauhassa syyskuun koronnoston vaikutuksia. Samalla lähestyvät välivaalit hillitsevät aikeita korkotason muutoksille. Myös EKP:n odotetaan pidättäytyvän lisäkoronnostoilta vielä lokakuun kokouksessaan, kun energianhintojen vaikutusten leviämisestä muihin hintoihin ei ole vielä selvää näyttöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme