Vihreät - De Gröna

Muistutus: tervetuloa seuraamaan Vihreiden puoluevaltuuston kokousta 23.-24.9. Helsinkiin

21.9.2023 13:03:53 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Kokouksessa kuullaan puheet Vihreiden johdolta ja hyväksytään puolueen ulko- ja turvallisuuspoliittinen ohjelma.

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta, Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne ja europarlamentaarikko Ville Niinistö pitävät puheet kokouksen aluksi. Puheiden jälkeen järjestetään tiedotustilaisuus paikalla oleville medioille.

Puoluevaltuusto käsittelee ja hyväksyy kokouksessa puolueen ulko- ja turvallisuuspoliittisen ohjelman.

Helsingissä järjestettävä kokous pidetään eduskunnan lisärakennuksen auditoriossa eli “Pikkuparlamentissa” osoitteessa Arkadiankatu 3. 

Ilmoittautumislomake: https://forms.gle/EhAHUAC756pwGfxP6

Kokouksen aikataulu

Lauantai 23.9.

10.15 Kokouksen avaus

10.30 Poliittinen keskustelu: Sofia Virran, Atte Harjanteen ja Ville Niinistön puheet sekä

tiedotustilaisuus, kun avauspuheet on pidetty 

12.30 Lounastauko

13.45 Ulko- ja turvallisuuspoliittinen ohjelma: esittely, käsittely

Sunnuntai 24.9.

klo 10.00 Ulko- ja turvallisuuspoliittinen ohjelma: hyväksyminen

Lähetekeskustelu: oikeuspoliittinen ohjelma

n. klo 14.00 kokous päättyy



Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Virta: Pääministeri ei tunnu ymmärtävän, että kysymys ei ole lobbareista vaan hänen omasta arviointikyvystään – puhemiehen kutsuttava eduskunta koolle15.7.2026 22:15:41 EEST | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan pääministeri Petteri Orpon tämäniltainen A-studion haastattelu ei poistanut Garden Helsinki -hankkeeseen liittyviä vakavia kysymyksiä. Päinvastoin se vahvisti huolen siitä, että 35 miljoonan euron tukilinjaus tehtiin ennen asianmukaista valmistelua, laskelmia ja riippumattomia vaikutusarvioita.

Vihreiden Pyhälammi: Vastuu hämäristä kaverihankkeista on poliitikoilla, ei lobbareilla15.7.2026 16:25:08 EEST | Tiedote

Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi peräänkuuluttaa päätöksenteon vastuun olevan poliitikoilla, ei lobbareilla. Tänään Helsinki Garden -hankkeesta kerrottiin heidän syyllistyneen virheisiin ja olemaan avoin hallihankkeen uudelle käsittelylle. Tällä ei kuitenkaan voi kuitata pitkäaikaista prosessia, jossa hanke on pyritty saamaan väkisin läpi virkavalmistelun arvion vastaisesti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye