SDP:n Kymäläinen: Venäläisomistuksessa olevan kiinteistön lunastaminen mahdollistettava yleisen edun nimissä
21.9.2023 16:00:45 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) vaatii hallitusta valmistelemaan lainsäädäntöä, joka mahdollistaa yleisen edun nimissä venäläisomistuksessa olevan kiinteistön lunastamisen tai omistusoikeuden siirron. Kymäläinen on jättänyt asiasta eduskunnalle toimenpidealoitteen.

-Suomessa on huomattava määrä kiinteistöjä, jotka ovat venäläisomistuksessa. Erityisesti Venäjän hyökkäyksen jälkeen on yhä enemmän ilmennyt tilanteita, joissa kiinteistöjen omistajat eivät hoida omistajan velvoitteitaan ja esimerkiksi maksa kiinteistöihin liittyviä laskuja, koska rahaliikenne Venäjältä on pysähtynyt. Useimmiten viranomaisilla on ollut ongelmia omistajien tavoittamisessa, kun lainmukaiset velvoitteet ovat jääneet hoitamatta. Tämän seurauksena erityisesti Itä-Suomessa mutta myös muualla maassa kiinteistöt alkavat rapistua pystyyn ilman, että asialle voidaan tehdä oikein mitään, Kymäläinen toteaa.
Kenties kuuluisin esimerkki tällaisesta tilanteesta on aiemmin Hartwall-areenan nimellä tunnettu Helsinki-halli. Se on ollut käyttämättä jo yli vuoden, ja maksamattomia laskuja on kertynyt. Mediatietojen mukaan ministeritasolla on käsitelty areenan tilannetta, ja ilmeisesti pian oltaisiin löytämässä ratkaisu siihen, miten tämä kyseinen halli ja mahdollisesti muut vastaavat kiinteistöt voitaisiin yleisen edun nimissä saada käyttöön. Helsinki-halli on kuitenkin vain jäävuoren huippu, ja vastaavia tapauksia on pienten kuntien ja kaupunkien taajamissa pilvin pimein.
Lunastuslain mukaan pakkolunastus voidaan tehdä, jos yleinen tarve sitä vaatii. Lunastusta ei kuitenkaan saa panna toimeen, jos lunastuksen tarkoitus voidaan yhtä sopivasti saavuttaa jollain muulla tavalla taikka jos lunastuksesta yksityiselle edulle koituva haitta on suurempi kuin siitä yleiselle edulle saatava hyöty.
-Ei ole yleisen edun mukaista, mikäli muutenkin vaikeuksissa olevien kuntien elinvoiman annetaan heikentyä rapistuvien kiinteistöjen myötä. Pidän tärkeänä, että hallitus huolehtii, että myös Helsinki-hallia pienemmän mittakaavan tapauksissa mahdollistetaan se, että tarvittaessa kiinteistön voi lunastaa tai ottaa haltuun, kun yleinen etu sitä vaatii, Kymäläinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Kun järjestöltä leikataan, apu katoaa ihmisen arjesta5.6.2026 09:44:58 EEST | Tiedote
SOSTEn tuore Järjestöbarometri 2026 kertoo karua viestiä: samaan aikaan kun järjestöjen merkitys kasvaa, niiden toimintaa heikennetään jatkuvilla rahoitusleikkauksilla.
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituspuolueet ”parantavat” sote-palveluita leikkaamalla ennätysmäärän sote-rahoituksesta5.6.2026 09:29:43 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueet ovat odottaneet koko hallituskauden ajan, että rahoituslakia muutettaisi siten, että hyvinvointialueet voisivat pärjätä paremmin siten, että rahat riittäisivät jatkossa sote-palveluiden turvaamiseen. Hallitus ei kuitenkaan paranna rahoitustilannetta, vaan jatkaa leikkaamista jo kolmatta kertaa ja tällä kertaa leikkauspöydällä on ennätysmäärä euroja. Valiokunnassa oppositio esitti näistä isoista rahoituslain säästöistä luopumista, mutta hävisi äänestykset. Käsittelyn päätteeksi oppositio esitti esitetyn rahoituslain hylkäämistä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuksen puoluekokouksesta paljastuu kokoomuksen suunnitelma poistaa sunnuntailisät5.6.2026 09:09:00 EEST | Tiedote
Palkansaajien ylityö- ja sunnuntailisien poistosta on käyty kuluneen viikon aikana tiukkaa väittelyä, kun Elinkeinoelämän keskusliitto EK julkisti omat seuraavan vaalikauden tavoitteensa, jossa tavoitellaan sunnuntailisien poistoa.
SDP:n Seppo Eskelinen: Aikooko hallitus lykätä Digiradan toteutusta?5.6.2026 08:35:00 EEST | Tiedote
Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.) epäilee hallituksen aikovan lykätä Digiratana tunnetun uudistuksen toteutusta. – Joulukuussa 2025 valtioneuvoston 12-vuotisessa liikennejärjestelmäsuunnitelmassa oli vielä näkyvissä rahoitus Digiradan toteutusvaiheen rahoitukseen, mutta rahoitusta ei löydy enää nyt käsittelyssä olevasta julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2027–2030, Eskelinen toteaa.
SDP:n Eloranta: Digitoitu kulttuuriperintö pitää saada kansalaisten ulottuville4.6.2026 12:25:50 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen kulttuuriperinnön digitaalisen saavutettavuuden parantamisesta ja siihen liittyvistä taiteilijoille maksettavista korvauksista. Eloranta pitää järjettömänä tilannetta jossa suurin osa museoiden digitoiduista kokoelmista on kansalaisilta piilossa rahan puutteen takia. Hänen mukaansa kulttuuriperinnön saavutettavuutta tulee parantaa saattamalla museoiden digitoimia teoksia laajemmin kansalaisten saataville. Eloranta korostaa, että tässä on otettava huomioon myös taiteilijoiden tekijänoikeudet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme