SDP:n Kymäläinen: Venäläisomistuksessa olevan kiinteistön lunastaminen mahdollistettava yleisen edun nimissä
21.9.2023 16:00:45 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) vaatii hallitusta valmistelemaan lainsäädäntöä, joka mahdollistaa yleisen edun nimissä venäläisomistuksessa olevan kiinteistön lunastamisen tai omistusoikeuden siirron. Kymäläinen on jättänyt asiasta eduskunnalle toimenpidealoitteen.

-Suomessa on huomattava määrä kiinteistöjä, jotka ovat venäläisomistuksessa. Erityisesti Venäjän hyökkäyksen jälkeen on yhä enemmän ilmennyt tilanteita, joissa kiinteistöjen omistajat eivät hoida omistajan velvoitteitaan ja esimerkiksi maksa kiinteistöihin liittyviä laskuja, koska rahaliikenne Venäjältä on pysähtynyt. Useimmiten viranomaisilla on ollut ongelmia omistajien tavoittamisessa, kun lainmukaiset velvoitteet ovat jääneet hoitamatta. Tämän seurauksena erityisesti Itä-Suomessa mutta myös muualla maassa kiinteistöt alkavat rapistua pystyyn ilman, että asialle voidaan tehdä oikein mitään, Kymäläinen toteaa.
Kenties kuuluisin esimerkki tällaisesta tilanteesta on aiemmin Hartwall-areenan nimellä tunnettu Helsinki-halli. Se on ollut käyttämättä jo yli vuoden, ja maksamattomia laskuja on kertynyt. Mediatietojen mukaan ministeritasolla on käsitelty areenan tilannetta, ja ilmeisesti pian oltaisiin löytämässä ratkaisu siihen, miten tämä kyseinen halli ja mahdollisesti muut vastaavat kiinteistöt voitaisiin yleisen edun nimissä saada käyttöön. Helsinki-halli on kuitenkin vain jäävuoren huippu, ja vastaavia tapauksia on pienten kuntien ja kaupunkien taajamissa pilvin pimein.
Lunastuslain mukaan pakkolunastus voidaan tehdä, jos yleinen tarve sitä vaatii. Lunastusta ei kuitenkaan saa panna toimeen, jos lunastuksen tarkoitus voidaan yhtä sopivasti saavuttaa jollain muulla tavalla taikka jos lunastuksesta yksityiselle edulle koituva haitta on suurempi kuin siitä yleiselle edulle saatava hyöty.
-Ei ole yleisen edun mukaista, mikäli muutenkin vaikeuksissa olevien kuntien elinvoiman annetaan heikentyä rapistuvien kiinteistöjen myötä. Pidän tärkeänä, että hallitus huolehtii, että myös Helsinki-hallia pienemmän mittakaavan tapauksissa mahdollistetaan se, että tarvittaessa kiinteistön voi lunastaa tai ottaa haltuun, kun yleinen etu sitä vaatii, Kymäläinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhoselta kuusi talousarvioaloitetta1.10.2026 12:19:41 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on jättänyt kuusi talousarvioaloitetta eduskunnalle vuoden 2027 valtion tulo- ja menoarvioesitykseen eli budjettiin.
SDP:n Helena Marttila: Kissojen vapaana ulkoilu taajamissa on kiellettävä1.10.2026 11:32:53 EEST | Tiedote
Eduskunnassa äänestetään huomenna kansalaisaloitteesta, jossa esitetään kissojen vapaana ulkoilun kieltämistä. SDP:n kansanedustajan Helena Marttilan mukaan aloite nostaa esiin tärkeän kysymyksen vastuullisesta lemmikinpidosta sekä luonnon ja eläinten hyvinvoinnin turvaamisesta. Marttila on jäsen mietinnön laatineessa maa- ja metsätalousvaliokunnassa. – Kyse on kissojen hyvinvoinnista, luonnonsuojelusta ja yhteisestä vastuustamme luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa, toteaa Marttila.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Kokoomuksen leikkaukset uhkaavat koulutusta – kasvun edellytyksiä ei pidä heikentää1.10.2026 09:12:01 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) pitää Kokoomuksen julkistamaa 9 miljardin euron sopeutuspakettia tyrmäävänä viestinä kunnille ja koulutukselle. Kokoomuksen ohjelmassa 1,5 miljardia euroa haetaan indeksisidonnaisten menojen kasvua hillitsemällä. Kuntien valtionosuuksiin kohdistuvaa vaikutusta ei ohjelmassa eritellä tarkasti, mutta jo nykyinen leikkauslinja heikentää kuntien mahdollisuuksia rahoittaa lakisääteisiä palveluja.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen leikkauslistassa näkyy rahoittajien kädenjälki30.9.2026 17:45:16 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tavoite 2 miljardin euron leikkauksista on epärealistinen ilman, että sote-palvelut romutetaan ja eläkkeet joutuvat leikkuriin, arvioi SDP:n kansanedustaja Aki Lindén.
SDP:n Kiuru: Kokoomuksen miljardien leikkauslista ei kestä tarkastelua30.9.2026 17:35:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tänään julkistama yhdeksän miljardin leikkauslista jättää suomalaisille enemmän kysymyksiä kuin vastauksia. Kokoomus hakee kaksi miljardia euroa säästöjä sotesta ja kaksi miljardia eläkejärjestelmästä, mutta ei kerro uskottavasti, millä konkreettisilla toimilla nämä miljardit aiotaan saada kasaan. SDP:n kansanedustaja ja sote-valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiurun mukaan erityisesti soteen kohdistuva kahden miljardin säästötavoite tuhlaantuu jo kokoomuksen hyvinvointialueille kaavailemassa karttaharjoituksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme