Tutkijoiden yö tuo tieteen ihmeet kaikkien nähtäville - ohjelmaa kuudella paikkakunnalla
25.9.2023 08:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Perjantaina 29.9. tapahtuu, kun Suomen suurin tiedetapahtuma Tutkijoiden yö valtaa yliopistojen kampukset. Tutkijoiden yössä tieteentekijät saavat oivan tilaisuuden päästä kertomaan työstään suurelle yleisölle. Yleisö pääsee myös itse erilaisissa työpajoissa kokeilemaan, miten tiedettä tehdään.

Tutkijoiden yötä vietetään samanaikaisesti 26 muussa Euroopan maassa. Tapahtumassa on monipuolista ohjelmaa niin lapsille kuin aikuisillekin. Vierailijoilla on mahdollisuus tutustua moniin eri tieteenaloihin luonnontieteistä kieli- ja liikuntatieteisiin ja kosmologiaan.
Tutkijoiden yö järjestetään perjantaina 29.9.2023 yhtä aikaa Jyväskylässä, Tampereella, Oulussa, Sodankylässä, Helsingissä ja Hämeenlinnassa. Tutustu tapahtumaan ja oman paikkakuntasi ohjelmatarjontaan osoitteessa: www.tutkijoidenyo.fi
Jyväskylässä on ohjelmaa kaikille luonnontieteistä, psykologiasta, liikunnasta tai vaikkapa musiikista kiinnostuneille! Pääset mm. tutustumaan MEG- ja kiihdytinlaboratorioihin, tekemään suunnistusmatkan liikunta- ja terveystieteisiin, tutkimaan ihmismieltä sekä sukeltamaan historian syövereihin musiikin ja kirjojen mukana. Samaan aikaan Jyväskylässä järjestetään Valon kaupunki -tapahtuma! Tutustu ohjelmaan: https://www.jyu.fi/tutkijoiden-yo
Tampereella on tarjolla striimattua ohjelmaa Tieteen areena Paidiasta. Tällä kertaan mukaan Paidiaan otetaan myös studioyleisöä. Nuorille suunnattua Tiedekahvila-ohjelmaa voit seurata Yle Areenasta: https://areena.yle.fi/1-66668129 Nuorten päivänä järjestetään kampuskierroksia Tampereen yliopiston keskustan ja Hervannan kampuksilla. Kierroksia johdattavat eri alojen opiskelijat. Kaupin kampuksella vierailijat pääsevät testaamaan lääkärintaitojaan Taitokeskuksessa. Kierroksille tulee ilmoittautua erikseen ryhmäkohtaisesti. Illalla kilpaillaan jälleen Science Slam -kisassa, jossa tutkijat irrottelevat tiedettä ja stand up -komiikkaa yhdistelevissä puheenvuoroissa. Lauantaina on vuorossa ohjelmaa lapsille, kun Lasten akatemian lukuvuosi avautuu Kulttuuritalo Laikussa.
Tutustu ohjelmaan: www.tuni.fi/tutkijoidenyo
Helsingin yliopisto tarjoaa monipuolista ohjelmaa niin päivällä työpajoissa yliopiston kaikilla neljällä kampuksella kuin illalla Tiedemuseo Liekin Observatoriossa, jossa on avoimet ovet klo 17–20. Metsien hyönteiset, tulivuoret, hiukkasfysiikka, voimaannuttava ympäristö, kaupunkikartat – tutustu tieteen ihmeelliseen maailmaan viidessä tutkijoiden esittelemässä pisteessä tai sukella maailmankaikkeuden saloihin Observatorion pysyvässä näyttelyssä. Lue lisää: https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/ilmastonmuutos/tutkijoiden-yo-perjantaina-299-2023-tervetuloa-mukaan
Tutkijoiden yöstä päästään lumoutumaan myös Oulussa ja Sodankylässä!
Mukana ohjelmassa monet suositut työpajat, kuten Ötökkäakatemia, Matikka Pysäkki ja Fab Lab. Tapahtumassa nähdään myös Ortotopologian lopulliset alkeet -näytelmä, joka kertoo edesmenneestä oululaisesta pseudotieteilijästä ja ortotopologian dosentista Aapo Heikkilästä. Illan päätteeksi esiintyy Talent Suomi -ohjelmasta tuttu multi-instrumentalisti Julius Rantala. Lisäksi monipuolista Tutkijoiden yön ohjelmaa Sodankylän Geofysiikan Observatoriossa.
Tutustu ohjelmaan: https://www.oulu.fi/fi/tapahtumat/tutkijoiden-yo
Tervetuloa Hämeenlinnaan kuulemaan ja kokemaan, millaista tutkimusta HAMKissa tehdään! Tapahtumapisteellä pääset esimerkiksi tutustumaan söpöihin robotteihin. Tutkijakeskusteluissa pohditaan, miten jokainen meistä voi pienin teoin vaikuttaa positiivisesti lähiympäristöönsä ja koko maailmaan.
Tutustu ohjelmaan: https://www.hamk.fi/tapahtuma/tutkijoiden-yo-2023/
Tule mukaan tieteen ja tutkimuksen juhlaan! Tapahtumiin on vapaa pääsy.
Yhteyshenkilöt
Liisa Harjulaviestintäpäällikkö
Puh:040 805 4403viestinta@jyu.fiJyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Aivoviikon tapahtuma Jyväskylän yliopistossa: miten oppiminen muokkaa aivojamme?13.3.2026 08:52:43 EET | Tiedote
Miten oppiminen, liike, uni ja ympäristö muovaavat aivojamme? Näihin kysymyksiin pureudutaan Jyväskylän yliopiston Aivoviikon yleisötilaisuudessa Oppivat ja muovautuvat aivot tiistaina 17.3.2026. Kaikille avoin tapahtuma järjestetään yliopiston Lähde-kirjaston Tietoniekka-tilassa sekä verkossa.
Viisaudella on oma muutosten ja kehityksen polkunsa – uusi Oxfordin kustantama kansainvälinen käsikirja julkaistu12.3.2026 13:14:02 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitoksen dosentti Eeva K. Kallio on toiminut toisena toimittajana juuri ilmestyneessä teoksessa The International Handbook of Adult Development and Wisdom. Kallion työparina on ollut Fielding Graduate Universityn psykologian emeritaprofessori Judith Stevens-Long.
Kuukautiskierron vaikutus energia-aineenvaihduntaan on vähäinen12.3.2026 09:52:41 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuukautiskierron aikaiset muutokset energia-aineenvaihdunnassa ovat keskimäärin pieniä. Tutkimus on merkittävä, sillä liikuntatieteissä naisia on tutkittu perinteisesti miehiä vähemmän. Tutkimus tarkentaa käsityksiä kuukautiskierron aineenvaihdunnallisista vaikutuksista. LitM Ida Löfbergin väitöskirja tarkastetaan lauantaina 14.3.2026 klo 12.00 Jyväskylän yliopistossa.
Uusi tutkimus paljastaa, miten puolijohteet mahdollistavat vihreän vedyn tuotannon12.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kansainvälisessä yhteistyössä selvittäneet, miten puolijohdemateriaalit mahdollistavat vihreän vedyn tuotannon (valo)sähkökemiallisesti. Uudenlaiset atomitason simulaatiot ja tarkat sähkökemialliset kokeet paljastavat reaktioiden perusmekanismeja ja tukevat uusien materiaalien kehittämistä. Tutkimus myös tunnisti uuden ilmiön: ulkoisen potentiaalin synnyttämät paikalliset varaukset voivat aktivoida reaktion TiO₂‑puolijohde-elektrodien pinnalla.
Kietoutuneet molekyylit sitovat sulfaattia – tulevaisuuden ratkaisuja vedenpuhdistukseen ja ympäristön seurantaan11.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uudenlaisen luokan synteettisiä molekyylejä, jotka pystyvät sitomaan ennennäkemättömän tehokkaasti vedessä esiintyvää sulfaattia, joka on laajalle levinnyt teollinen ja ympäristöllinen haitta-aine. Kietoutuneita molekyylirakenteita on pitkään pidetty lähinnä kemiallisina erikoisuuksina, mutta tutkimus osoittaa, että niitä voidaan suunnitella käytännön sovelluksiin, kuten veden puhdistukseen, kemikaalien havaitsemiseen ja ympäristön seurantaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme