MLL nostaa kiusaamisen vastaisen työn yhdeksi kärkiteemoistaan
Tällä hetkellä käydään vilkasta yhteiskunnallista keskustelua lasten ja nuorten välisestä kiusaamisesta ja siihen puuttumisesta. Sama aihe on noussut esille myös vuoden 2023 kouluterveyskyselyn tuloksissa, jossa ilmeni, että vähintään viikoittain tapahtuvaa kiusaamista oli kokenut viime vuosia suurempi osuus kaikilla kouluasteilla. MLL:ssä tehdään laajaa kiusaamista ehkäisevää ja sen vastaista työtä. Nyt toimintaa on päätetty vahvistaa entisestään.

Vanhemmat tulee ottaa vahvasti mukaan
Kiusaamisen vastaisen työn erityisasiantuntija Virpi Pöyhönen, PsT, aloitti MLL:ssä elokuun alussa. Hän on työskennellyt aiemmin Turun yliopistossa erityistutkijana kehittäen kiusaamisen vastaista työtä. Pöyhönen on väitellyt aiheesta kiusatun oppilaan puolustaminen ja tukeminen sekä kirjoittanut tietokirjan Noidankehästä pois – Voiko kiusaamisen kierteen katkaista.
- Kouluterveyskyselyn tuloksissa hälyttävänä näyttäytyy kiusaamisen lisääntyminen. Meidän täytyy varmistaa, että kouluilla on selkeät toimintamallit ja resurssit kiusaamiseen puuttumiseen ja näihin myös sitoudutaan. Tarvitsemme kaikki aikuiset ja aivan erityisesti vanhemmat mukaan lasten ja nuorten tueksi. He ovat piilevä voimavara. Tämä on ehdottomasti yksi niistä asioista, joihin tulen omassa työssäni keskittymään, summaa Pöyhönen.
MLL:llä on paljon tarjottavaa kiusaamisen vastaisen työn kentällä. Tukioppilastoiminta nostaa nuorten äänen kuuluviin ja tukee nuorten osallisuutta ja ryhmäytymistä. Kiusaamista kokeneiden ja kiusaamiseen osallistuneiden lasten vanhemmille suunnatuissa ryhmissä tuetaan vanhempia selviytymään tilanteessa. Kiusatuille nuorille suunnatut ryhmät puolestaan auttavat nuoria toipumaan kiusaamisesta.
- Lapsi tarvitsee aikuisten tukea osatakseen toimia myönteisesti muiden lasten kanssa. Oman lapsen osallistuminen kiusaamiseen saattaa herättää monenlaisia tunteita ja ajatuksia, esim. epäuskoa, häpeää ja avuttomuutta. Vanhempi kaipaa tukea tilanteen selvittämiseen lapsen ja koulun kanssa, painottaa verkkotukiryhmien asiantuntija Päivi Naukkarinen.
Entä nuoret? He rakentavat normit
Koulun epäviralliset normit rakentuvat oppilaiden keskuudessa. Tämän takia oppilaat on otettava mukaan kiusaamisen vastaiseen työhön.
- Varmasti joka ikisen koulun säännöissä sanotaan, että kaveria kohdellaan kunnioittavasti, mutta niin kauan kuin esimerkiksi yhden oppilaan kustannuksella naureskelu on hyväksyttävä tapa saada arvostusta ryhmässä, ei voida aidosti puhua koulun kiusaamisen vastaisesta toimintakulttuurista, sanoo kouluyhteistyön asiantuntija ja mm. tukioppilastoiminnasta vastaava Anna-Kaisa Hiedanniemi.
- Oppilailla on valta ylläpitää vallitsevia normeja ja vastaavasti heillä on valta niitä myös muuttaa. Vuosittain 11 000 aivan tavallista oppilasta toimii kouluissa tukioppilaina haluten tehdä työtä sen eteen, että koulu olisi kaikille kivempi paikka - vertaisten sanalla ja esimerkillä on suuri merkitys.
Kiusaamista ehkäistään ennalta - ennätysmäärä kuulijoita verkkovanhempainiltaan
Osana kiusaamisen vastaista työtä ja ennaltaehkäisyä MLL järjestää Kaveritaidot -verkkovanhempainillan 2.10. yhteistyökumppani Arla Luonto+ kanssa. Vanhempainillassa kasvatusalan huippututkijat ja asiantuntijat tarjoavat konkreettisia vinkkejä lasten kaveritaitojen luotsaamisessa sekä kiusaamisen ja yksinäisyyden ehkäisyssä. Aiheen ajankohtaisuus ja kiinnostavuus näkyy osanottajamäärässä, iltaan on ilmoittautunut 21.9. mennessä jo 1300 osanottajaa.
Lisää aiheesta
- Kiusattujen lasten vanhemmat toivovat kouluilta enemmän (Blogi)
- Tukioppilastoiminnalla ehkäistään kiusaamista
- MLL kaveritaidot verkkovanhempainilta
- MLL kiusaamisen vastainen työ
- MLL:n tukioppilastoiminta
- Vertaisryhmä kiusaamiseen osallistuneiden lasten vanhemmille
- Vertaisryhmä kiusaamista kokevien lasten vanhemmille
Tukea vanhemmille, lapsille ja nuorille
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna-Kaisa Hiedanniemikouluyhteistyön asiantuntija
Puh:050 517 6377anna-kaisa.hiedanniemi@mll.fiMinna Närhiläviestinnän asiantuntijaMannerheimin Lastensuojeluliitto
Puh:050 472 8585minna.narhila@mll.fiPäivi Naukkarinenasiantuntija, Kiusaamista kokeneiden tai siihen osallistuneiden lasten vanhempien -verkkotukiryhmät
Puh:050 5739596paivi.naukkarinen@mll.fiSuvi Myllärniemikiusaamisen vastaisen työn asiantuntija
Puh:050 5951477suvi.myllarniemi@mll.fiVirpi Pöyhönenkiusaamisen vastaisen työn erityisasiantuntija
Puh:050 570 9445virpi.poyhonen@mll.fiMannerheimin Lastensuojeluliittoon avoin kansalaisjärjestö, joka edistää lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointia. MLL:n tavoitteena on lapsiystävällinen Suomi. MLL tarjoaa eri elämäntilanteissa vertaistukea, monipuolista toimintaa sekä osallistumisen ja vaikuttamisen mahdollisuuksia. Suomen suurimpaan lastensuojelujärjestöön kuuluu 73 000 jäsentä, 536 paikallisyhdistystä, 10 piirijärjestöä ja keskusjärjestö. www.mll.fi - http://www.mll.fi/
Mannerheims Barnskyddsförbund (MLL) är en medborgarorganisation öppen för envar. Vårt mål är att främja barnets och familjens välbefinnande. MLL erbjuder familjer ett tillfälle att bekanta sig med varandra och delta i frivilligarbete, medborgaraktivitet och fritidssysselsättning. MLL är Finlands största barnskyddsorganisation och har 73 000 medlemmar i 536 lokalföreningar runt om i Finland. Lokalföreningarnas verksamhet stöds av 10 distriktsorganisationer. www.mll.fi/sv/ - http://www.mll.fi/sv/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mannerheimin Lastensuojeluliitto
Lasten ja nuorten puhelimessa 116 111 ja chatissa maratonpäivystys lapsen oikeuksien päivänä 20.11.17.11.2023 10:05:15 EET | Tiedote
Lapsen oikeuksien päivän kunniaksi Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lasten ja nuorten puhelimessa ja chatissa järjestetään maratonpäivystys. Maanantaina 20. marraskuuta puhelin ja chat ovat avoinna kello 12–20, Nuorten Tukilinja päivystää samassa numerossa puoleenyöhön asti.
MLL-kysely: 83 % kokee, että mielenterveyshuolet vaikuttavat päätökseen haluaako vanhemmaksi14.11.2023 07:00:00 EET | Tiedote
Syntyvyyden laskuun Suomessa on etsitty syitä yhtäällä perhepolitiikasta; etuuksien ja palvelujen saatavuudesta ja laadusta sekä toisaalla talousnäkymien epävarmuudesta ja yhteiskuntia ravisuttelevista kriiseistä. MLL:n Haluanko vanhemmaksi -palvelun kyselyssä mielenterveyteen liittyvät huolet nousivat merkittävästi esille vanhemmuutta pohdittaessa.
Leikki yhteisenä kielenä -tapahtuma 7.11. - leikki valloittaa, yhdistää ja ylittää esteet3.11.2023 07:00:00 EET | Tiedote
Valtakunnallinen Leikkipäiväverkosto järjestää yhteistyössä Helsingin keskustakirjasto Oodin kanssa maksuttoman ja avoimen tapahtuman kaikille leikin ystäville! Tapahtuman teemana on leikki yhteisenä kielenä. Vaikka meillä ei ole yhteistä kieltä, voimme löytää toisiimme yhteyden leikin avulla. Yhteinen leikki ei edellytä sanoja.
Lasten ja nuorten hätään täytyy vastata välittömästi - Uusi Nuorten tukilinja tarjoaa kriisiapua4.9.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Omaan mielenterveyteen liittyvät huolet ovat olleet viime vuosien yleisimpiä puheenaiheita MLL:n Lasten ja nuorten puhelimessa ja chatissa. Viime vuonna myös väkivallasta puhuttiin palvelun eri kanavissa edellistä vuotta useammin. Vastatakseen lasten ja nuorten hätään, MLL avasi uuden lasten ja nuorten kriisikanavan, Nuorten tukilinjan, joka päivystää joka arki-ilta klo 20-24 Lasten ja nuorten puhelimen numerossa 116 111.
Barn och ungdomar utlyser skolfred med temat ”Olikhet är en rikedom”18.8.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Skolfreden utlyses i Ylivieska 23.8.2023. Som skolfredstema för läsåret har eleverna valt ”Erilaisuus on rikkaus – Olikhet är en rikedom”.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme