Kokoomuksen Kaunistola ja Kilpi iloitsevat poliisien tuntuvasta lisämäärärahasta budjettiriihessä – hallitusohjelmassa sitoumus 8000 poliisista
23.9.2023 10:05:01 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen poliisikansanedustajat Mari Kaunistola ja Marko Kilpi iloitsevat poliisien saamasta tuntuvasta määrärahalisäyksestä budjettiriihen tuloksena.

Kokoomuksen poliisikansanedustajat Mari Kaunistola ja Marko Kilpi iloitsevat poliisien saamasta tuntuvasta määrärahalisäyksestä budjettiriihen tuloksena. Orpon hallitus on päättänyt korottaa poliisitoimen määrärahoja yli 85 miljoonalla eurolla. Poliisin määrärahat nousevat siis yhteensä yli 8 % vuoden 2023 tasoon nähden. Määrärahan lisäys parantaa edustajien mukaan poliisin jokapäiväistä operatiivista toimintakykyä sekä lisää edellytyksiä rekrytoida vaativan tason uusia erityisosaajia, esimerkiksi kyber- ja talousasiantuntijoita.
”Kokoomus on jo pitkään vaatinut poliisien henkilöstöresurssin nostamista kohti 8000 henkilötyövuotta, ja tähän hallitus on nyt uskottavasti sitoutunut – niin sanoissa kuin teoissa. Jo oppositiokaudella vaatimamme määrärahalisäykset toteutuvat nyt täysimääräisesti, ” Kilpi iloitsee.
”Nyt osoitetun rahoituksen lisäksi on tärkeää huolehtia poliisikoulutuksen houkuttelevuudesta. Alan koulutusta tulee kehittää, jotta poliisikoulutukseen hakee motivoituneita ja alasta kiinnostuneita hakijoita myös jatkossa. Tämä on ensisijaisen tärkeää, jotta pääsemme tavoiteltuun 8000 poliisin määrään, ” Kaunistola jatkaa.
Edustajien mielestä erityisesti epävakaina aikoina valtion ydintoimintoihin tulee panostaa. Sisäisten ja ulkoisten uhkien nostaessa päätään hallitus on halunnut turvata toimivan yhteiskunnan kivijalat, sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden. Erityisesti verkkorikollisuus, katujengit ja ääri-ideologioiden nousu työllistänevät edustajien mukaan poliisia jatkossa aiempaa enemmän.
”Orpon hallituksen päätökset vahvistavat kokonaisvaltaisesti Suomen sisäistä turvallisuutta. Epävakaina aikoina on panostettava perusasioihin. Olen todella tyytyväinen, että poliisin, puolustusvoimien, syyttäjälaitoksen, tuomioistuinten ja rikosseuraamuslaitoksen riittävät määrärahat viimein turvataan, ” Kaunistola tiivistää.
”Merkittävät lisäpanostukset luovat myös mahdollisuuksia toteuttaa poliisin ennaltaestävää työtä tuloksellisesti ja vaikuttavasti. Yksi poliisin merkittävimmistä tehtävistä on nimenomaan rikosten ennaltaehkäisy. Nyt siihen avautuu entistä paremmat mahdollisuudet,” Kilpi sanoo.
Orpon hallituksen ohjelmassa on lisäksi kirjaus poliisin reservistä, jonka tarkoitus on täydentää poliisin toimintaa vakavissa häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Poliisin reservissä hyödynnetään mm. poliisin, rajavartijan ja sotilaspoliisikoulutuksen saaneita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari KaunistolaKansanedustaja
Satakunnan vaalipiiri
Marko KilpiKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: SDP:llä riittää pokkaa arvostella muiden säästöjä, vaikka omaa vaihtoehtoa ei ole edes olemassa31.10.2026 11:40:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra ihmettelee SDP:n haluttomuutta kertoa, miten puolue tasapainottaisi Suomen taloutta ensi vaalikaudella. Kokoomus on toistuvasti vaatinut SDP:tä julkaisemaan oman säästöohjelmansa, mutta sen julkaisua on lykätty kerta toisensa jälkeen. Muiden puolueiden säästöjä SDP kyllä arvostelee päivästä toiseen, mutta omien vaihtoehtojen esittäminen näyttää olevan huomattavasti vaikeampaa.
Kokoomuksen Sarkomaa: Varhaiskasvatuksen henkilöstön kielitaitovaatimukset säädettävä sitovasti lakiin31.10.2026 07:02:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa ehdottaa lakimuutosta, joilla varmistetaan, että jokaisessa Suomen päiväkodissa kieli toimii aidosti oppimisen, osallisuuden ja kotoutumisen perustana. Suomen tai ruotsin kielen osaaminen ei saa jäädä pelkkien suositusten varaan, vaan lainsäädännön on oltava velvoittava.
Kokoomuksen Wallinheimo: Venäjällä ei ole asiaa jääkiekon MM-kisoihin niin kauan kuin hyökkäyssota jatkuu30.10.2026 14:03:47 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja entinen jääkiekkomaalivahti Sinuhe Wallinheimo pitää Venäjän paluuta kansainväliseen jääkiekkoon vääränä viestinä tilanteessa, jossa maa jatkaa hyökkäyssotaansa Ukrainassa. Wallinheimon mukaan Venäjän sulkemista kansainvälisen urheilun ulkopuolelle ei pidä purkaa niin kauan kuin maa jatkaa hyökkäyssotaansa Ukrainassa.
Kokoomuksen Laiho: Hätäkeskuksessa ja ensihoidossa voimavarat tarvitaan palveluihin, ei byrokratiaan30.10.2026 10:36:58 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja Mia Laiho vaatii hätäkeskustoiminnan turhan byrokratian purkamista. Viime vaalikaudella tehty lakimuutos on johtanut päällekkäiseen hallintoon, lisännyt kustannuksia ja vaikeuttanut ensihoidon toimintaa. Laiho on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen lainsäädännön korjaamiseksi ja katsoo, että rajalliset voimavarat on käytettävä hallinnon sijaan ihmisten palveluihin.
Kokoomuksen Vikman: Jälki-istunto ei voi olla vapaaehtoinen29.10.2026 13:40:04 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja Opetushallituksen johtokunnan puheenjohtaja Sofia Vikmanin lakialoite perusopetuslain muuttamisesta keräsi kansanedustajilta laajan tuen. Vikmanin lakialoitteella opettajan määräämän jälki-istunnon suorittamisesta tehtäisiin oppilaalle pakollista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme