Kokoomuksen Kaunistola ja Kilpi iloitsevat poliisien tuntuvasta lisämäärärahasta budjettiriihessä – hallitusohjelmassa sitoumus 8000 poliisista
23.9.2023 10:05:01 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen poliisikansanedustajat Mari Kaunistola ja Marko Kilpi iloitsevat poliisien saamasta tuntuvasta määrärahalisäyksestä budjettiriihen tuloksena.

Kokoomuksen poliisikansanedustajat Mari Kaunistola ja Marko Kilpi iloitsevat poliisien saamasta tuntuvasta määrärahalisäyksestä budjettiriihen tuloksena. Orpon hallitus on päättänyt korottaa poliisitoimen määrärahoja yli 85 miljoonalla eurolla. Poliisin määrärahat nousevat siis yhteensä yli 8 % vuoden 2023 tasoon nähden. Määrärahan lisäys parantaa edustajien mukaan poliisin jokapäiväistä operatiivista toimintakykyä sekä lisää edellytyksiä rekrytoida vaativan tason uusia erityisosaajia, esimerkiksi kyber- ja talousasiantuntijoita.
”Kokoomus on jo pitkään vaatinut poliisien henkilöstöresurssin nostamista kohti 8000 henkilötyövuotta, ja tähän hallitus on nyt uskottavasti sitoutunut – niin sanoissa kuin teoissa. Jo oppositiokaudella vaatimamme määrärahalisäykset toteutuvat nyt täysimääräisesti, ” Kilpi iloitsee.
”Nyt osoitetun rahoituksen lisäksi on tärkeää huolehtia poliisikoulutuksen houkuttelevuudesta. Alan koulutusta tulee kehittää, jotta poliisikoulutukseen hakee motivoituneita ja alasta kiinnostuneita hakijoita myös jatkossa. Tämä on ensisijaisen tärkeää, jotta pääsemme tavoiteltuun 8000 poliisin määrään, ” Kaunistola jatkaa.
Edustajien mielestä erityisesti epävakaina aikoina valtion ydintoimintoihin tulee panostaa. Sisäisten ja ulkoisten uhkien nostaessa päätään hallitus on halunnut turvata toimivan yhteiskunnan kivijalat, sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden. Erityisesti verkkorikollisuus, katujengit ja ääri-ideologioiden nousu työllistänevät edustajien mukaan poliisia jatkossa aiempaa enemmän.
”Orpon hallituksen päätökset vahvistavat kokonaisvaltaisesti Suomen sisäistä turvallisuutta. Epävakaina aikoina on panostettava perusasioihin. Olen todella tyytyväinen, että poliisin, puolustusvoimien, syyttäjälaitoksen, tuomioistuinten ja rikosseuraamuslaitoksen riittävät määrärahat viimein turvataan, ” Kaunistola tiivistää.
”Merkittävät lisäpanostukset luovat myös mahdollisuuksia toteuttaa poliisin ennaltaestävää työtä tuloksellisesti ja vaikuttavasti. Yksi poliisin merkittävimmistä tehtävistä on nimenomaan rikosten ennaltaehkäisy. Nyt siihen avautuu entistä paremmat mahdollisuudet,” Kilpi sanoo.
Orpon hallituksen ohjelmassa on lisäksi kirjaus poliisin reservistä, jonka tarkoitus on täydentää poliisin toimintaa vakavissa häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Poliisin reservissä hyödynnetään mm. poliisin, rajavartijan ja sotilaspoliisikoulutuksen saaneita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari KaunistolaKansanedustaja
Satakunnan vaalipiiri
Marko KilpiKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vestman: Aikooko SDP todella kaataa suojelupoliisin ja sotilastiedustelun uudet välttämättömät toimivaltuudet isänmaan suojaksi?25.8.2026 18:20:39 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman kysyy, aikooko SDP todella kaataa suojelupoliisin ja sotilastiedustelun uudet, välttämättömät toimivaltuudet Suomen suojaksi. Vestmanin mukaan tiedusteluviranomaisten toiminnan tehokkuutta vähentää se, että vihamielisen valtion sabotööri tai agentti voi käyttää kotia turvapaikkanaan ja suojautua kokonaan tiedustelulta. Ilman kiireellistä perustuslain muutosta välttämättömät toimivaltuudet kaatuvat eduskunnassa.
Kokoomuksen Kopra: SDP:n kannat repeilevät taloudesta turvallisuuteen25.8.2026 11:38:09 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra veti eduskuntaryhmän kesäkokouksessa eron Kokoomuksen ja SDP:n välille neljässä kysymyksessä: verotuksessa, julkisen talouden tasapainottamisessa, puolustuksen rahoittamisessa ja Suomen turvallisuudessa.
Kokoomuksen Kopra: Talouskasvu pitää saada näkymään suomalaisten arjessa25.8.2026 11:28:43 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan Suomen vauhdilla käynnistynyt talouskasvu on seuraavaksi saatava näkymään työpaikkoina, parempana ostovoimana ja sujuvampana arkena ihmisille. Eduskuntaryhmän kesäkokouksen linjapuheessaan Kopra nostaa seuraavan vaiheen kärjiksi työnteon kannattavuuden, terveyspalveluihin pääsyn helpottamisen ja lapsiperheiden tukemisen.
Kokoomuksen Kopra: Maanpuolustusta ei saa käyttää verotuksen markkinointikikkana24.8.2026 17:33:05 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra tuomitsee jyrkästi SDP:n aikomuksen korottaa ansiotulojen ja pääomatulojen verotusta erillisellä verolajilla puolustuksen rahoittamiseksi. Kopran mukaan puolustusmenot ovat yhteiskunnan olennaisimpia tehtäviä ja kuuluttava siksi perusrahoituksen piiriin.
Kokoomuksen Kauma: Työllisyyspalveluissa on siirryttävä kyttäämisestä kannustamiseen24.8.2026 15:44:41 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pia Kauma oikoo julkisuudessa esiintyneitä virheellisiä väitteitä, joiden mukaan työttömyysturvaa saavat eivät voisi osallistua vapaaehtoistyöhön. Kauma myös peräänkuuluttaa asennemuutosta työttömien valvonnasta heidän kannustamiseensa kohti työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme