Kokoomuksen Kaunistola ja Kilpi iloitsevat poliisien tuntuvasta lisämäärärahasta budjettiriihessä – hallitusohjelmassa sitoumus 8000 poliisista
23.9.2023 10:05:01 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen poliisikansanedustajat Mari Kaunistola ja Marko Kilpi iloitsevat poliisien saamasta tuntuvasta määrärahalisäyksestä budjettiriihen tuloksena.

Kokoomuksen poliisikansanedustajat Mari Kaunistola ja Marko Kilpi iloitsevat poliisien saamasta tuntuvasta määrärahalisäyksestä budjettiriihen tuloksena. Orpon hallitus on päättänyt korottaa poliisitoimen määrärahoja yli 85 miljoonalla eurolla. Poliisin määrärahat nousevat siis yhteensä yli 8 % vuoden 2023 tasoon nähden. Määrärahan lisäys parantaa edustajien mukaan poliisin jokapäiväistä operatiivista toimintakykyä sekä lisää edellytyksiä rekrytoida vaativan tason uusia erityisosaajia, esimerkiksi kyber- ja talousasiantuntijoita.
”Kokoomus on jo pitkään vaatinut poliisien henkilöstöresurssin nostamista kohti 8000 henkilötyövuotta, ja tähän hallitus on nyt uskottavasti sitoutunut – niin sanoissa kuin teoissa. Jo oppositiokaudella vaatimamme määrärahalisäykset toteutuvat nyt täysimääräisesti, ” Kilpi iloitsee.
”Nyt osoitetun rahoituksen lisäksi on tärkeää huolehtia poliisikoulutuksen houkuttelevuudesta. Alan koulutusta tulee kehittää, jotta poliisikoulutukseen hakee motivoituneita ja alasta kiinnostuneita hakijoita myös jatkossa. Tämä on ensisijaisen tärkeää, jotta pääsemme tavoiteltuun 8000 poliisin määrään, ” Kaunistola jatkaa.
Edustajien mielestä erityisesti epävakaina aikoina valtion ydintoimintoihin tulee panostaa. Sisäisten ja ulkoisten uhkien nostaessa päätään hallitus on halunnut turvata toimivan yhteiskunnan kivijalat, sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden. Erityisesti verkkorikollisuus, katujengit ja ääri-ideologioiden nousu työllistänevät edustajien mukaan poliisia jatkossa aiempaa enemmän.
”Orpon hallituksen päätökset vahvistavat kokonaisvaltaisesti Suomen sisäistä turvallisuutta. Epävakaina aikoina on panostettava perusasioihin. Olen todella tyytyväinen, että poliisin, puolustusvoimien, syyttäjälaitoksen, tuomioistuinten ja rikosseuraamuslaitoksen riittävät määrärahat viimein turvataan, ” Kaunistola tiivistää.
”Merkittävät lisäpanostukset luovat myös mahdollisuuksia toteuttaa poliisin ennaltaestävää työtä tuloksellisesti ja vaikuttavasti. Yksi poliisin merkittävimmistä tehtävistä on nimenomaan rikosten ennaltaehkäisy. Nyt siihen avautuu entistä paremmat mahdollisuudet,” Kilpi sanoo.
Orpon hallituksen ohjelmassa on lisäksi kirjaus poliisin reservistä, jonka tarkoitus on täydentää poliisin toimintaa vakavissa häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Poliisin reservissä hyödynnetään mm. poliisin, rajavartijan ja sotilaspoliisikoulutuksen saaneita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari KaunistolaKansanedustaja
Satakunnan vaalipiiri
Marko KilpiKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Garden-keskustelussa on aika laittaa jäitä hattuun30.6.2026 19:58:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra kehottaa oppositiota rauhoittamaan kierroksia Helsinki Garden -hankkeen ympärillä. Hallitus on tehnyt ehdollisen investointivarauksen, ei lopullista valtionavustuspäätöstä. Kopra alleviivaa, että Suomen pitää pystyä kilpailemaan kansainvälisistä konserteista, urheilutapahtumista ja muista suurtapahtumista. Ei katsomaan vierestä, kun ne järjestetään muualla.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle30.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tänään tekoälyraportin, jossa esitetään kymmenen konkreettista poliittista päätöstä ja sadan päivän toimeenpano-ohjelma Suomen nostamiseksi tekoälyn kärkimaaksi.
Kokoomuksen Vikman: Oppositio jatkaa synkistelyä, vaikka suomalaiset katsovat tulevaisuuteen luottavaisin mielin29.6.2026 10:12:50 EEST | Tiedote
Suomalaisten kuluttajien luottamus on noussut korkeimmalle tasolleen yli neljään vuoteen. Myös yritysten talousluottamus vahvistui kesäkuussa. Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman katsoo, että talouden henkinen lukko alkaa hellittää ja positiiviset talousuutiset valavat uskoa kriisien koettelemiin kotitalouksiin.
Kokoomuksen Vestmanin lakialoitteelle datakeskusten tiukoista ehdoista yli 100 kansanedustajan tuki29.6.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestmanin lakialoite datakeskuksille asetettavista tiukoista sähköntuotantoa koskevista ehdoista on kerännyt poikkeuksellisen yli 100 kansanedustajan allekirjoituksen. Lakialoite etenee näin talousvaliokunnan käsittelyyn. Lakialoitteessa vaaditaan datakeskuksia kattamaan sähkönkulutuksensa rakentamalla tai ostamalla uutta sähköntuotantoa Suomeen. Lakialoitteella estettäisiin sähkön hinnan raju nousu ja tehopulatilanteet.
Kokoomuksen Kaunistola: Oikeudenhoidon ruuhkia puretaan miljoonapanostuksilla27.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Mari Kaunistola pitää Orpon hallituksen päätöstä panostaa oikeudenhoidon toimivuuteen tärkeänä tilanteessa, jossa tuomioistuinten ja syyttäjälaitoksen käsittelyjonot ovat kasvaneet liian pitkiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme