SDP:n Mäkynen: Purran petos on paljaana edessämme
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen ihmettelee Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran puheita Ylen Ykkösaamussa ja muualla mediassa. Ykkösaamussa Purra vihjasi ay-liittojen lähteneen poliittisen opposition vastustamisen tielle ja syytti SAK:ta hallitusohjelman toimien vääristelystä.

– Riikka Purran perussuomalaiset on tehnyt Suomen poliittisessa historiassa poikkeuksellisen petoksen palkansaajia kohtaan. Vuosia palkansaajien puolesta esiintyneenä hän on kuitenkin hallitusvallassa kääntynyt palkansaajia ja erityisesti ammattiyhdistysliikettä vastaan. Tässä takinkäännössä hän ylittää jopa edeltäjänsä Timo Soinin, Mäkynen huomauttaa.
Riikka Purran johdolla perussuomalaiset on hyväksynyt toimet, jotka murtavat nykyisen neuvotteluihin ja tasapuoliseen yhteistyöhön pohjautuvan työmarkkinajärjestelmän. Paikallisen sopimisen varjolla halutaan kiertää ammattiyhdistysliike, koulutetut luottamusmiehet ja näin heikentää työntekijöiden asemaa neuvotteluissa.
– Purran perussuomalaiset on siirtynyt nopeasti oikealle. He puhuvat pohjoismaisesta mallista, mutta todellisuudessa heidän toimensa edustavat enemmän eteläamerikkalaista mallia, jossa työnantajan valta on ensisijainen. Mitään pohjoismaisia työntekijöiden asemaa vahvistavia toimia, kuten työntekijöiden edustusta yritysten hallinnossa, liittojen kanneoikeutta tai tulkintaetuoikeutta, ei olla valmiita tekemään, Mäkynen ihmettelee.
Mäkysen mielestä toimet ovat toisaalta luontevaa jatkumoa Purran toiminnalle perussuomalaisten puheenjohtajana. Eduskuntavaalien alla perussuomalaiset petti työntekijät perumalla lupauksensa siirtää työntekijöiden vakuutusmaksuja työnantajille, kun 1,7 miljoonaa suomalaista oli antanut ennakkoäänensä. Budjettiriihessä Purran esityksestä valtio pienentää työntekijöiden vakuutusmaksujen alenemisesta saatavaa hyötyä, mutta työnantajat saavat pitää maksualennuksen täysimääräisesti.
– Perussuomalaiset oli Sipilän hallituksessa kiky-sopimuksen takuupuolue, eduskuntavaaleissa teki kiky-petoksen ja nyt vie maksualennuksesta osan työntekijöiltä. Kaava on selvä ja Purran väitteet palkansaajien puolustamisesta täysin vailla pohjaa. Purran hyökkäykset ammattiyhdistysliikettä kohtaan sen kritisoidessa palkansaajiin kohdistuvia epäoikeudenmukaisia toimia kertovat, ettei perussuomalaiset enää edes yritä esittää duunaripuoluetta. Epätasapainoinen politiikka on ajamassa Suomen työmarkkinat epävakauteen ja politisoitumisen kierteeseen. Tämä ei ole kenenkään etu, Mäkynen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Perussuomalaiset yrittää peitellä linjanmuutostaan rasismikohuilla13.12.2025 10:01:18 EET | Tiedote
Perussuomalaiset on lyhyessä ajassa hyväksymässä kaksi aiemmin vastustamaansa työntekijöiden oikeuksien heikennystä ja tekee nyt sen, mitä puolue tekee parhaiten: lietsoo uutta rasismikohua kääntääkseen huomion pois omista ikävistä päätöksistään, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Matias Mäkynen: Kokoomus antaa hiljaisen hyväksyntänsä raskaussyrjinnälle11.12.2025 16:13:39 EET | Tiedote
Orpon hallitus lisää päätöksillään raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä, vaikka on hallitusohjelmassa sitoutunut puuttumaan tehokkaammin raskaus- ja perhevapaasyrjintään, kritisoi SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.
SDP:n Nasima Razmyar: Kokoomus suojelee suurituloisten etuja viimeiseen asti11.12.2025 13:05:47 EET | Tiedote
Haluttomuus korjata yrittäjien eläkejärjestelmän alivakuuttamiseen liittyvää ongelmaa osoittaa, että oman etupiirin edun ajaminen on kokoomukselle tärkeämpää kuin valtiontalouden tasapainottaminen, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n Niina Malm: Perussuomalaiset pettivät taas työntekijät11.12.2025 11:44:51 EET | Tiedote
Hallituksen esitys määräaikaisista työsuhteista on tulossa eduskunnan käsittelyyn lähiaikoina. Esitys tarkoittaa taas uusia heikennyksiä työntekijän asemaan, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: ”Katsokaa, orava!” huutaa Purra leikatessaan köyhimpien suomalaisten toimeentuloa10.12.2025 09:00:32 EET | Tiedote
Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää toimeentulotukeen uusia rajoituksia maahanmuuttajille. Purran avaus, jota hän ei ole saamassa eteenpäin edes Orpon hallituksessa, on pelkkä yritys hämätä suomalaisia samaan aikaan, kun eduskunta käsittelee tähän mennessä rajuinta pienituloisiin kohdistuvaa leikkausta. Hallitus jatkaa myös epäonnistunutta politiikkaansa ja poistaa suojaosat nyt toimeentulotuesta, sanoo SDP:n Matias Mäkynen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme