SDP:n Pia Hiltunen: SSAB:n muutosneuvottelut tulevat vaikuttamaan Pohjois-Pohjanmaan työllisyystilanteeseen merkittävästi
25.9.2023 16:38:49 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen painottaa SSAB Europea yhteiskuntavastuusta ja kantaa huolta muutosneuvotteluista, jotka tulevat vaikuttamaan 2400 henkilöön.

Tänään teräsyhtiö SSAB Europe uutisoi käynnistävänsä mittavat muutosneuvottelut. Yhtiö tulee tavoittelemaan 10 miljoonan euron vuosittaisia säästöjä kiinteisiin kuluihin. Tämän myötä muutosneuvottelut tulevat vaikuttamaan 2400 henkilöön.
-SSAB:n jättimaiset muutosneuvottelut tulevat vaikuttamaan merkittävästi Raahen elinvoimaan. Olen huolissani niistä 2400 henkilöstä, jotka joutuvat muutosneuvottelun piiriin. Tämänkaltaisessa taloudellisessa tilanteessa pelko työn menettämisestä tulee aiheuttamaan monessa kotitaloudessa turvattomuutta ja huolta tulevaisuudessa, Hiltunen painottaa.
SSAB sanoo tiedotteessaan muutosneuvotteluiden käynnistyvän pitkittyneesti heikentyneen kysynnän vuoksi. Tavoitteeksi he sanovat haluavansa löytää ratkaisuja joustavuuden, liikkumisen ja monitaitoisuuden lisäämiseksi organisaatiossa.
-Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan on vaikuttanut merkittävästi kotimaisten yritysten toimintaan kansainvälisillä markkinoilla ja on hyvin valitettavaa, että sen vaikutukset näkyvät nyt mm. muutosneuvotteluina. Yrityksillä on kuitenkin merkittävä yhteiskuntavastuu. Nyt tulisikin katsoa kokonaisvaltaisesti, olisiko muita keinoja, kuten muunto- ja lisäkoulutusmahdollisuuksia henkilöstöleikkausten sijaan, Hiltunen pohtii.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:050 438 1837pia.hiltunen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.
SDP:n Helena Marttila: Monikulttuurinen Espoo on tutkitusti onnellisen Suomen onnellisin kaupunki17.9.2026 12:41:22 EEST | Tiedote
Kuntarahoituksen tuoreen onnellisuustutkimuksen mukaan espoolaiset ovat kaikkein tyytyväisimpiä elämäänsä. Espoo nousi 22 suomalaiskaupungin vertailussa kärkeen keskiarvolla 7,81. Vertailun toisessa päässä oli Pori, jonka tulos jäi 6,43:een. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) iloitsee tutkimustuloksesta.
SDP:n Paula Werning: Suomen investointeja ei pidä ohjata nykyisen sähköntuotannon kartan perusteella17.9.2026 09:23:40 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning varoittaa, että sähkömarkkinalain uudistus heikentää Suomen kilpailukykyä kansainvälisistä investoinneista, jos sähköverkon liityntäkapasiteetin priorisointi alkaa käytännössä ohjata uusia investointeja sinne, missä sähköntuotantoa on jo ennestään paljon.
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituspuolueet rikkovat eduskunnan valiokuntien välistä työnjakoa seurauksista välittämättä16.9.2026 18:16:10 EEST | Tiedote
Eduskunnassa äänestettiin tänään siitä, voidaanko hallituksen esitystä sote-tutkimuslakipaketista käsitellä sote-valiokunnan sijasta sivistysvaliokunnassa. Eduskunta päätyi tänään äänin 82–72 hyväksymään puhemiesneuvoston eilisen esityksen siitä, että sote-valiokunnan sijasta hallituksen esityksen mietintövaliokuntana toimisi sivistysvaliokunta.
SDP:n Helena Marttila: Hyvinvointialueet tarvitsevat työrauhan – puheet alueiden yhdistämisestä tulisi haudata16.9.2026 14:49:54 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja hyvinvointialueiden tulevaisuutta pohtivan parlamentaarisen työryhmän jäsen Helena Marttila katsoo, että hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä käytävä keskustelu uhkaa tarpeettomasti alueiden kehittämistyötä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme