Tervetuloa Valtakunnallisille yrittäjäpäiville ja Yrittäjien presidenttitenttiin 6. - 7.10.

26.9.2023 11:47:03 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Mitä kerrottavaa presidenttiehdokkailla on yrittäjille? Mitkä ovat yrittäjien tunnelmat? Mitkä yritykset palkitaan Valtakunnallisilla yrittäjäpalkinnoilla?

Kutsumme toimittajanne ja kuvaajanne seuraamaan Suomen Yrittäjien Valtakunnallisia yrittäjäpäiviä Poriin Enersense Areenalle eli Isomäen jäähalliin 6. - 7.10.2023 (Metsämiehenkatu 21). Suureen yrittäjäviikonloppuun odotetaan 1 300 yrittäjää ja yrittäjyyden ystävää.  

Mediainfo perjantaina 6.10. klo  10.00  

Medialle tarkoitettu tiedotustilaisuus järjestetään perjantaina 6.10. klo 10.00. Tiedotustilaisuus järjestetään Isomäen jäähallissa (Saunakabinetti, 3. krs.). Yrittäjille ajankohtaisista asioista kertovat Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen ja Satakunnan Yrittäjien toimitusjohtaja (9.10. alkaen) Nina-Mari Turpela ja väistyvä toimitusjohtaja Markku Kivinen. 

Yrittäjien presidenttitentti lauantaina 7.10. klo 13.45 

Yrittäjien presidenttitentissä kohtaavat ehdokkaat Mika Aaltola, Pekka Haavisto, Jussi Halla-aho, Olli Rehn ja Alexander Stubb. Tentti järjestetään lauantaina 7.10. 13.45–14.45. Sen juontaa toimittaja, tietokirjailija Jari Korkki. 

Tenttiä voi seurata suorana verkosta yrittajat.fi/tentti. Tentistä julkistetaan kuvia median käyttöön viipymättä yrittajapaivat.kuvat.fi.  

Mikäli media haluaa striimata tentin omiin kanaviinsa, tästä pyydetään kertomaan ennakolta ilmoittautumisen yhteydessä. 

Lauantai-illan gaalassa pääministeri puhuu ja palkitaan yrittäjiä  

Yrittäjäpäivien teemana on markkinointi, myynti ja kasvu. Tutustu tapahtuman ohjelmaan tästä

Viikonloppu huipentuu lauantai-illan Yrittäjägaalaan kello 19 alkaen. Päähuomion gaalassa vievät yrittäjäpalkinnot: illalla ratkeaa, mitkä yritykset palkitaan arvostetulla ja tunnetulla Valtakunnallisella yrittäjäpalkinnolla, Vuoden yksinyrittäjä -palkinnolla ja Vuoden nuori yrittäjä -palkinnolla. Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot jaetaan yhdessä Fennian kanssa.   

Juhlapuheen gaalassa pitää pääministeri Petteri Orpo.  

Median työskentely, ilmoittautuminen ja rekisteröityminen  

Medialle on varattu työskentelytilat jäähallista tapahtuma-ajaksi (Mediatila A2-käytävällä). Työskentelytilasta on kuva- ja ääniyhteys päälavalle. 

Ilmoittautumiset viimeistään 29.9.2023 viestintäjohtaja Janika Tikkalalle janika.tikkala@yrittajat.fi. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä, osallistutko median tiedotustilaisuuteen perjantaina, Yrittäjien presidenttitenttiin lauantaina vai gaalaan lauantaina. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä, mikäli edustamasi media striimaa tentin.  

Gaalaan osallistuvia pyydetään ilmoittamaan erikoisruokavalioista.  

Median edustajat rekisteröityvät ilmoittautumispisteessä tapahtumapaikalla. 

Median yhteyshenkilöt   

Viestintäjohtaja Janika Tikkala, janika.tikkala@yrittajat.fi, p. 046 923 4386  

Tietoa majoituksesta, käytännönjärjestelyistä, median työskentelytiloista jne.: tapahtumatuottaja Anne Eronen, p. 050 4088 460, anne.eronen@yrittajat.fi

Yrittäjiltä tiedotteita ja kuvia median käyttöön  

Yrittäjät julkistaa verkkosivuillaan Yrittajat.fissä mediatiedotteen tiedotustilaisuudesta ja uutisia koko tapahtuman ajan. Palkittavista yrittäjistä julkistetaan yhtä lailla tiedotteita ja uutisia verkossamme gaalan aikana noin kello 23.00.  

Viikonlopun aikana median vapaaseen käyttöön julkistetaan kuvia. Suora osoite kuviin: yrittajapaivat.kuvat.fi  

Tule mukaan viikonlopun tunnelmaan sosiaalisessa mediassa!  

Osallistu sosiaalisessa mediassa keskusteluun aihetunnisteilla #VYP2023, #yrittäjät ja #yrittäjäpäivät. Seuraa Twitterissä ja Instagramissa @suomenyrittajat.  

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Palkka-avoimuuteen ei tarvita Suomi-lisää ja ylisääntelyä10.2.2026 06:44:44 EET | Tiedote

Suomen Yrittäjät on huolissaan siitä, että Orpon hallitus on lisäämässä tasa-arvolakiin ylimääräistä sääntelyä eli niin sanottua Suomi-lisää. Järjestö korostaa, että lainsäädäntöön tulisi tehdä vain ne muutokset, joita direktiivi aidosti edellyttää. ”Voimassa oleva tasa-arvolaki velvoittaa jo nyt työnantajia maksamaan samanarvoisesta työstä samaa palkkaa. Tämä velvollisuus on toteutettu sukupuolineutraaleilla palkkausjärjestelmillä, jotka perustuvat työn vaativuuden arviointiin”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Yli puolet raportoi sääntelyn lisääntyneen, Suomi-lisät on poistettava7.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Pk-yrityksistä 66 prosenttia raportoi, että yrityksiin kohdistuva sääntely on lisääntynyt viimeisten kolmen vuoden aikana, kertoo Yrittäjägallup. Viranomaisvelvoitteet aiheuttavat merkittäviä kustannuksia 75 prosentin mielestä. Byrokratiaan kuluu vähintään 3,8 miljoonaa henkilötyöpäivää vuodessa eli noin 15 000 henkilötyövuotta, Yrittäjien laskelmat osoittavat.

Yrittäjät: Hallitus tuo hankinnat markkinoille – ”Kikkailu kilpailutusten kiertämiseksi loppuu”5.2.2026 15:11:49 EET | Tiedote

Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hankintalain uudistukseen. Toteutuessaan se tekee julkisista hankinnoista avoimempia. Hallitus antoi esityksen eduskunnalle tänään. ”Kikkailu kilpailutusten kiertämiseksi loppuu. Esimerkiksi sidosyksiköiden vähimmäisomistusvaatimus avaa markkinoita pk-yrityksille, mikä luo kasvua ja työpaikkoja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Kaupan ala tunnistaa vastuullisuusvaatimukset voimakkaimmin – alueellisia eroja ei juuri näy28.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Vastuullisuus on osa pk-yritysten arkea, sillä pk-yrityksistä 59 prosenttia kertoo tunnistavansa toimintaansa kohdistuvia vastuullisuusvaatimuksia. Toimialojen välillä erot ovat huomattavia, ja kaupan alalla vaatimukset tunnistetaan voimakkaimmin. Alueellisia eroja ei juuri näy; vastuullisuuteen liittyvät havainnot ja haasteet ovat hyvin samankaltaisia eri puolilla Suomea.

Yrittäjät: EU-Intia-kauppasopimus avaa uusia mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille27.1.2026 09:49:29 EET | Tiedote

Tänään julkaistu EU:n ja Intian välinen kauppasopimus on merkittävä askel suomalaisille yrityksille. – Tämä on tärkeä sopimus. EU tekee nyt sitä, mitä sen tässä tilanteessa pitää tehdä eli avaa yrityksilleen uusia markkinoita. Tämä auttaa myös suomalaisia yrityksiä ja tuo työtä Suomeen. Intiassa on paljon potentiaalia, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye