Rahaa tarjolla maaseudun kylien laajakaistaverkkojen rakentamiseen - laajakaistainvestointien ja muiden kehittämishankkeiden syksyn rahoitushaku on auki
Kehittämishankkeiden syksyn rahoitushaku on auennut Etelä-Savon ELY-keskuksessa. Kehittämishankkeilla luodaan mahdollisuuksia maaseudun elinkeinotoiminnan kehittämiselle sekä vahvistetaan yhteisöjen toimintaa. Rahoitusta voi hakea esimerkiksi kyläyhteisön laajakaistahankkeeseen. EU:n maaseuturahoituksella tuetaan kyläverkkojen rakentamista sellaisille alueille, joille huippunopeita tietoliikenneyhteyksiä ei markkinaehtoisesti rakennu.

Kehittämishankkeilla turvataan ja kehitetään maaseudun palveluja sekä uudistetaan ja monipuolistetaan maaseutualueiden taloutta ja elinvoimaisuutta.
– Tällä EU:n maatalouspolitiikan rahoituskaudella korostuu ruuantuotannon lisäksi osaaminen, digitaalisuus ja vihreä siirtymä varautumista unohtamatta. Varoja on korvamerkitty yleishyödyllisiin investointeihin, ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja sopeuttamiseen, luonnonvarojen kestävään hoitoon sekä luonnon monimuotoisuuden edistämiseen, kertoo maaseutuasiantuntija Kaija Siikavirta Etelä-Savon ELY-keskuksesta.
Rahoitusta haetaan sähköisesti Hyrrä-asiointipalvelussa
Etelä-Savon ELY-keskuksessa kehittämishankkeiden haku on jatkuva, mutta päätökset rahoitettavista hankkeista tehdään muutaman kerran vuodessa valintajaksojen mukaan. Tämän syksyn kehittämishankkeiden valintajakso on 19.9. - 31.10.2023 ja sitä seuraava 1.11.2023 - 31.1.2024.
Rahoitusta haetaan sähköisellä hakemuksella Hyrrä-asiointipalvelussa (hyrra.ruokavirasto.fi).
Ennen tuen hakemista ota ensin yhteyttä ELY-keskukseen ja esitä asiantuntijalle ideasi. Etelä-Savon ELY-keskuksessa laajakaistahakkeiden ja muiden kehittämishankehakemuksen tekemisessä neuvoo maaseutuasiantuntija Kaija Siikavirta (kaija.siikavirta@ely-keskus.fi, p. 0295 024 087).
Kehittämishankkeella huippunopeat laajakaistayhteydet myös maaseudulle
Yksi ajankohtainen esimerkki kehittämishankkeesta on laajakaistahanke, jossa rakennetaan kyläverkko maaseudulle. Kyläverkolla tarkoitetaan tilaajayhteysverkon rakentamista tarvittavine yhteysverkkoineen kylään tai kyläryhmiin. Kyläverkkohankkeella ei voida rakentaa pitkiä runkoverkkoja, joten se edellyttää valmista ja kapasiteetiltaan riittävää runkoverkkoa tai yhteistyötä runkoverkkoa rakentavien hankkeiden tai toimijoiden kanssa.
Maaseudun laajakaistainvestointeihin on rahoituskaudelle 2023 - 2027 varattu koko valtakunnan alueelle noin 53 miljoonaa euroa.
– Uskomme kysynnän olevan suurta ja hankkeet kannattaakin suunnitella hyvin, jotta ne pärjäävät valintamenettelyssä ja saavat rahoitusta, sanoo erityisasiantuntija Merja Pahkasalo Ruokavirastosta.
Rahoitusta laajakaistainvestointeihin voivat saada maaseudun yhteisöt, esimerkiksi kyläyhdistykset tai muut yhdistykset, kunnat, osuuskunnat ja paikallisoperaattorit.
– Nyt on oiva ajankohta kartoittaa kiinnostusta laajakaistayhteyksien kehittämiseen Etelä-Savon maaseudun yhteisöissä. Mikäli nettiyhteyksien parantamiselle ilmenee tarvetta, me ELY-keskuksessa neuvomme laajakaistahankehakemuksen tekemisessä, Kaija Siikavirta kannustaa.
Tukea laajakaistahankkeeseen voi saada korkeintaan 65 prosenttia hyväksyttävistä kustannuksista, ja se maksetaan jälkikäteen. Hankkeeseen kuuluu omarahoitusosuus, joka voidaan kattaa talkootyöllä. Laajakaistainvestointeja rahoitetaan EU:n maaseuturahastosta ja kansallisista varoista. Rahoituspäätökset tehdään ELY-keskuksessa.
Yhteyshenkilöt
Kaija SiikavirtaMaaseutuasiantuntijaEtelä-Savon ELY-keskus
Puh:0295024087kaija.siikavirta@ely-keskus.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Etelä-Savon ELY-keskus tukee Etelä-Savon rakennusperinnön säilyttämistä 72 000 eurolla4.7.2025 08:11:36 EEST | Tiedote
Etelä-Savon ELY-keskus myönsi kesäkuussa noin 72 000 euroa tukea alueen rakennusperinnön ja saariston ympäristönhoidon kunnostustöihin. Hakemuksia saapui lähes 800 000 euron edestä, ja avustusta myönnettiin 21 kohteelle. Keskimääräinen avustussumma oli noin 3500 euroa, ja avustukset kohdistuivat erityisesti katon ja julkisivujen kunnostuksiin sekä hirsirunkojen korjauksiin.
Sinilevähavainnot lisääntyneet – kansalaishavaintoja tullut laajalti Etelä-Savon alueelta3.7.2025 13:10:49 EEST | Tiedote
Kuluvalla viikolla virallisilla havainnointipaikoilla sinilevää on ilmoitettu olevan viidessä paikassa. Sinilevää on ollut hieman Pieksämäen Heiniöllä ja Juvan Murtosella. Runsaasti levää on havaittu Mikkelin Ukonvedellä ja Pitkäjärvellä sekä Mäntyharjun Pyhävedellä. Edeltävään viikkoon verrattuna sinilevämäärät ovat lisääntyneet. Kansalaishavaintoja on tehty sinilevästä ympäri Etelä-Savoa. Levää on havainnoitu suurimmaksi osaksi olevan hieman tai runsaasti, mutta Puumalan Haapaselällä jopa erittäin runsaasti.
Lisko-järvelle valmistui talkoovoimin kosteikkolauttoja1.7.2025 13:45:46 EEST | Tiedote
Lisko-järven rannalla nähtiin viime lauantaina upea osoitus talkoohengestä, kun yli 40 vapaaehtoista kokoontui rakentamaan kosteikkolauttoja ja pesimälaatikoita. Tapahtuma keräsi osallistujia niin paikallisista vesiensuojeluyhdistyksistä kuin kauempaakin, ja päivän aikana syntyneet rakenteet ankkuroitiin järveen parantamaan sen tilaa ja monimuotoisuutta.
Etelä-Savon maaseudun kulttuuri vahvistuu EU:n maaseuturahoituksella30.6.2025 09:30:07 EEST | Tiedote
Etelä-Savossa on tuettu kulttuuria noin 1,3 miljoonalla eurolla EU:n maaseuturahoituksen rahoituskaudella 2023–2027.
Lomautukset vähenivät selvästi toukokuussa25.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli toukokuun lopussa noin 6 100 työtöntä eli 11 % enemmän kuin vuosi sitten. Työttömien naisten määrä on noussut viime vuoden toukokuusta 18 % ja miesten 7 %.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme