Hattelmalan risteyssillan korjaustyöt jatkuvat Hämeenlinnassa
ELY-keskus korjauttaa Hattelmalan risteyssiltaa A (U-2819) Hämeenlinnassa syksyn 2023 aikana.

Silta sijaitsee Hämeenlinnassa kohdassa, missä Valtatie 3 ylittää Valtatie 10:n. Korjattava kohde on silta Helsingistä Tampereen suuntaan.
Liikenne Helsingistä Tampereen suuntaan ohjataan sekä Kolmostien että Turun ramppisillan kautta, liikenne palautuu Turun ramppisillan jälkeen takaisin Kolmostielle. Pyydämme autoilijoita ryhmittäytymään valitsemalleen kaistalleen hyvissä ajoin ennen työnaikaista sulkuviivaa.
Työt valmistuvat syksyn 2023 aikana.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tilaajana toimii:
Terhi Siltanen, ELY-keskus,
0295 021 348
Pääurakoitsijana toimii:
MPV-Infrarakenne Oy
Kalle Keskinen, 0400 565 537
Kuvat

Tietoa julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Hämeen vesitilanne jatkuu runsaana21.11.2023 10:48:57 EET | Tiedote
Sateinen sää on jatkunut marraskuussa, mikä näkyy järvien vedenkorkeuksissa sekä jokien virtaamissa.
Lomautukset lisäsivät työttömien määrää Hämeessä lokakuussa21.11.2023 08:06:54 EET | Tiedote
Kanta- ja Päijät-Hämeessä oli lokakuun lopussa 17 900 työtöntä työnhakijaa, joista 1900 oli kokoaikaisesti lomautettuja. Työttömien määrä nousi seitsemän prosenttia viime vuodesta, mikä johtui lähes kokonaan lomautettujen määrän kasvusta. Sekä lomautettujen että muiden työttömien määrä kasvoi syyskuusta lokakuuhun. Tiedot tulevat esiin Hämeen ELY-keskuksen työllisyyskatsauksesta.
Hausjärven Ansionjärvellä tehtiin syksyllä mittava lintuvesikunnostus15.11.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Hausjärven Ansionjärven lintuvesikunnostusten ruoppaukset valmistuivat. Ruoppaamalla alueelle avattiin vesi- ja rantalinnustolle monipuolisempaa elin- ja pesimäympäristöä. Työ valmistui juuri ennen järven jäätymistä lokakuun lopulla. Hanke rahoitettiin Hämeen ELY-keskuksen HELMI-ohjelmasta.
Lomautukset käänsivät työttömyyden kasvuun24.10.2023 08:03:51 EEST | Tiedote
Hämeen ELY-keskuksen alueella eli Kanta- ja Päijät-Hämeessä oli syyskuun lopussa 17 104 työtöntä työnhakijaa, joista 1314 oli kokoaikaisesti lomautettuja. Tämä on 229 enemmän (1 %) kuin vuosi sitten. Kasvu johtui lomautettujen määrän lisääntymisestä. Myös elokuusta syyskuuhun työttömien työnhakijoiden määrä TE-toimistossa ja kuntakokeiluissa kasvoi johtuen lomautettujen määrän kasvusta. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen työllisyyskatsauksesta.
Hämeen ELY-keskus on lausunut Nordic Ren-Gas Oy:n Lahden Power-to-Gas-tuotantolaitoksen ympäristövaikutuksista20.10.2023 07:21:32 EEST | Tiedote
Nordic Ren-Gas Oy suunnittelee puhtaiden kaasupolttoaineiden ja CO₂-vapaan kaukolämmön yhteistuotantolaitosta Lahteen. Hankkeessa on ollut käynnissä ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA), jonka aikana on selvitetty tuotantolaitoshankkeen ympäristövaikutuksia. Hämeen ELY-keskus katsoo, ettei hankkeella ole toteutuessaan todennäköisesti merkittäviä haitallisia ympäristövaikutuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme