Fingrid Oyj

Sähkötehon riittävyysselvityksen palautteissa korostuu uusien ratkaisuiden tarve

Jaa

Fingrid keräsi sidosryhmien näkemyksiä kesäkuussa julkaisemaansa analyysiin sähkötehon riittävyyden kehittymisestä 2020-luvulla ja konsulttiyhtiö AFRYn selvitykseen sähkötehon riittävyyttä tukevista ratkaisuista. Vastaajat olivat pääosin yhtä mieltä tulevaisuuskuvasta ja uusien ratkaisujen tarpeellisuudesta, mutta näkemykset eri ratkaisujen toimivuudesta hajaantuivat. Työn odotetaan jatkuvan seuraavaksi työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) johdolla.

Kuvan lähteenä mainittava Fingrid Oyj.

Sidosryhmäkonsultaatio järjestettiin 9.6. - 18.8.2023. Vastaanotimme näkemyksiä 16 organisaatiolta, joihin lukeutui sähkön tuottajia, sähkön myyntiyhtiöitä, teollisia sähkön kuluttajia, etujärjestöjä, laitetoimittaja sekä jakeluverkkoyhtiöitä. Kiitämme sidosryhmiämme aktivisuudesta lausuntojen antamisessa. 

Fingridin ennustetta sähkön tuotannon ja kulutuksen kehityksestä 2020-luvulla pidettiin oikean suuntaisena. Vastaajat jakoivat näkemyksen sähkötehon riittävyyteen liittyvistä haasteista ja tarpeesta kehittää uusia sähkön riittävyyttä tukevia ratkaisuja. Mikään viidestä AFRYn raportissa esitetystä ratkaisumallista ei saa kuitenkaan varauksetonta tukea tai nouse yli muiden palautteen perusteella.  

Sidosryhmät odottavat TEM:in edistävän sähkötehon riittävyyttä tukevia ratkaisuja ripeästi. Tämä on nostettu esiin myös nykyisessä hallitusohjelmassa. Niin ikään vastaajat painottivat avointa ja osallistavaa valmisteluprosessia.  Konsultaatiopalautteista nousi vahvasti esiin huoli kaukolämpövoimalaitosten mahdollisista sulkemisista, mikä tulisi huomioida TEM:n jatkotyössä. Sidosryhmät myös tukivat nykyisen tehoreservijärjestelmän lakkauttamista sen tehottomuuden vuoksi. 

Liitteenä raportti sidosryhmäpalautteista. 

Lisätietoja:  

Mikko Heikkilä, päällikkö, strateginen verkkosuunnittelu, puh +358406374720  
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi 

Linkki aiempaan tiedotteeseemme ja selvitykseen > 

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Fingridin rajasiirtoyhteyshankkeet EU:n yhteisen ja keskinäisen edun hankkeiden listalle4.12.2025 16:08:25 EET | Tiedote

Fingridin kolme uutta rajasiirtoyhteyshanketta on nostettu Euroopan unionin yhteisen ja keskinäisen edun hankkeisiin. Listalle pääsevät hankkeet ovat keskeisiä EU:n energiajärjestelmien sisämarkkinoille sekä energia- ja ilmastopoliittisten tavoitteiden saavuttamiselle. Myönnetty status helpottaa hankkeiden edistämistä ja tarjoaa mm. mahdollisuuden hakea EU-rahoitusta.

Kantaverkon kehittämissuunnitelma päivitetty: kantaverkon vahvistaminen luo kasvun edellytyksiä koko maahan2.12.2025 10:36:08 EET | Tiedote

Fingrid on julkaissut kantaverkon kehittämissuunnitelman vuosille 2026–2035. Suunnitelmassa on esitetty erityisesti kantaverkon keskeisten runkoyhteyksien kehitystarpeet, jotka perustuvat Fingridin ennusteisiin sähkön tuotannon ja kulutuksen kehittymisestä. Investoinnit kantaverkkoon luovat edellytyksiä puhdasta sähköä hyödyntävien teollisten investointien toteutumiselle sekä Suomen ilmastotavoitteiden saavuttamiselle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye