Gummerus

Pulitzerilla Luotto-romaanistaan palkittu Hernan Diaz saapuu Helsingin kirjamessuille lokakuussa

27.9.2023 11:18:43 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa

Amerikkalaiskirjailija Hernan Diaz esiintyy Helsingin kirjamessuilla Senaatintori-lavalla sunnuntaina 29.10. klo 14. Hänelle myönnettiin keväällä kirjallisuuden Pulitzer-palkinto nerokkaasta romaanistaan Luotto (Gummerus), joka on ilmestynyt nyt suomeksi.

Mestariteos” – Der Spiegel

Kaikki tietävät rikkaan pariskunnan Benjamin ja Helen Raskin, legendaarisen Wall Street -pohatan ja eksentrisen aristokraattiperheen tyttären. Mutta millä hinnalla Raskit ovat saavuttaneet omaisuutensa? Vuonna 1937 koko kaupunki on lukenut paljastusromaanin pörssikeinottelijan elämästä, mutta Benjamin Rask ei sulata teoksen tulkintaa tapahtumista. Hän palkkaa haamukirjoittajan muistelmilleen muokatakseen totuutta itselleen mieluisaksi. Kuka todella veteli Wall Streetin naruja vuoden 1929 suuren pörssiromahduksen alla?

Romaanin eri kertojat yrittäjät vuorollaan erottaa faktan fiktiosta, omista tarkoitusperistään käsin. Tuloksena on silmiä avaava, vastustamattoman jännitteinen kertomus rahasta ja vallasta. Se kattaa koko vuosisadan ja käy yhä riemastuttavammaksi paljastus paljastukselta. 

“Eikö olekin kummallista, että vaikka rahalla on kulttuurissamme lähes uskonnollinen asema, se on suhteellisen näkymätön aihe kirjallisuudessamme?” - Hernan Diaz

Luotto on voittanut Yhdysvaltojen tärkeimmän kirjallisuuspalkinnon Pulitzerin lisäksi arvostetun Kirkus Prize –palkinnon, ja se äänestettiin viime vuonna vuoden parhaaksi romaaniksi Yhdysvalloissa. Luotosta on tekeillä Kate Winsletin tuottama TV-sarja HBO:lle. Romaanin on suomentanut Jaakko Kankaanpää.

Amerikkalaisena eepoksena Luotto vetää vertoja Kultahatulle.” – Oprah Daily

Ainoa asia, mistä saamme varmuuden, on Diazin nerokkuus… Toteutus on elegantti, vastustamaton palapeli.” – The Washington Post

Täydellisesti muotoiltujen lauseiden ja oletusten taitavan kyseenalaistamisen avulla Luotto luo upean muotokuvan New Yorkista koko muutoksen vuosisadan ajalta.” – The Guardian

Argentiinalaissyntyinen Hernan Diaz (s. 1973) on kansainvälinen kirjailijatähti, joka kasvoi Ruotsissa, mutta on asunut suurimman osan elämästään Yhdysvalloissa. Diazin teoksia on käännetty 34 kielelle. 

Hernan Diaz: Luotto
alkuteos Trust
suomentanut Jaakko Kankaanpää
436 sivua
Ilmestynyt myös e- ja äänikirjana, lukijat Anna Saksman, Mikko Leskelä, Hannamaija Nikander ja Markus Niemi
 
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Kirjailija Hernan Diaz. Kuvaaja: Pascal Perich
Kirjailija Hernan Diaz. Kuvaaja: Pascal Perich
Pascal Perich
Lataa
Lataa

Gummerus

Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Yhteensä 713 tuntia ja 15 minuuttia – Kalle Päätalon Iijoki-sarja Toni Kamulan lukemina äänikirjoina on valmistunut2.9.2026 13:53:50 EEST | Tiedote

Kalle Päätalon klassikko, omaelämäkerrallinen Iijoki-sarja, on nyt kokonaisuudessaan myös äänikirjayleisön kuunneltavissa näyttelijä-ohjaaja Toni Kamulan lukemana. 26-osaisen sarjan kokonaiskesto äänikirjoina on 713 tuntia ja 15 minuuttia. Äänikirjojen kuuntelijat ovat löytäneet klassikon; sarjaa on kuunneltu tähän mennessä äänikirjoina jo yli 6 miljoonaa tuntia.

ENNAKKOTIEDOTE: Eeppinen meno, kirjalliset naiset vai hiukset ja karvat? – Uutuuskirja tarjoaa yleistiedon lisäksi teemavisoja laidasta laitaan28.8.2026 12:26:28 EEST | Tiedote

Tunnistatko klassikkoelokuvien alkukohtaukset ja kirjojen avauslauseet? Muistatko kaupungit ja karaokehitit? Hallitsetko symbolit, sodat ja salaliittoteoriat? Tiedätkö drinkkien, diivojen, diktaattorien ja Disney-hahmojen nimet? Pitkän linjan pubivisaemäntä Lotta Dufva on koonnut parhaat visailukysymyksensä yksiin kansiin. Tietäjät tietää – 2000 visakysymystä (Gummerus) sekoittaa popkulttuuria, tämän päivän ilmiöitä ja klassista yleistietoa pieni vino hymynkare huulessa. Kirja ilmestyy 23.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Inari Fernándezin puheenaiheromaani Vapaus saa jatkoa – Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) ilmestyy 24.9.26.8.2026 09:43:10 EEST | Tiedote

Vuoden 2025 kirjatapaus Vapaus (Gummerus) saa jatkoa syyskuussa. Inari Fernándezin Lappiin sijoittuva, Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) on täynnä yllätyskäänteitä ja tutkii muun muassa sitä, millaiset pelisäännöt polyamoria asettaa suhteelle pienessä kylässä ja miten somessa leviävä tradwife-trendi koettelee äidin ja aikuistuvan tyttären suhdetta. Samalla romaani pohtii rakkauden olemusta ja anteeksiantoa. Mitä on hyvää tekevä rakkaus? Entä millaista on luottamuksen menettäminen ystävyyssuhteessa ja voiko luottamusta saada takaisin?

ENNAKKOTIEDOTE: Säyseimmilläänkin suurta draamaa – Laura Frimanin Uusi perhe eli miten päädyin elämäni hulluimpaan sekkailuun (Gummerus) ilmestyy Kansainvälisenä uusperheiden päivänä 16.9.25.8.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Kun toimittaja, kirjailija Laura Friman erosi lastensa isästä seitsemän vuotta sitten, aikeena ei todellakaan ollut salamarakastuminen ja nelilapsisen uusperheen perustaminen pikavauhdilla. Niin siinä kuitenkin kävi. Tuli äkkinäisiä muuttoja ja omaperäisiä tilanjakoratkaisuja, tuli kriisitilanteita ja kasvatusperiaateneuvotteluja, tuli sisäpiirin huumoria ja uusia perinteitä. Ennen kaikkea tuli uusi perhe, jolla on ikioma dynamiikkansa ja oma tapansa rakastaa ja välittää. Uusi perhe eli miten päädyin elämäni hulluimpaan seikkailuun (Gummerus) ilmestyy Kansainvälisenä uusperheiden päivänä 16.9.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye