Pulitzerilla Luotto-romaanistaan palkittu Hernan Diaz saapuu Helsingin kirjamessuille lokakuussa
Amerikkalaiskirjailija Hernan Diaz esiintyy Helsingin kirjamessuilla Senaatintori-lavalla sunnuntaina 29.10. klo 14. Hänelle myönnettiin keväällä kirjallisuuden Pulitzer-palkinto nerokkaasta romaanistaan Luotto (Gummerus), joka on ilmestynyt nyt suomeksi.

”Mestariteos” – Der Spiegel
Kaikki tietävät rikkaan pariskunnan Benjamin ja Helen Raskin, legendaarisen Wall Street -pohatan ja eksentrisen aristokraattiperheen tyttären. Mutta millä hinnalla Raskit ovat saavuttaneet omaisuutensa? Vuonna 1937 koko kaupunki on lukenut paljastusromaanin pörssikeinottelijan elämästä, mutta Benjamin Rask ei sulata teoksen tulkintaa tapahtumista. Hän palkkaa haamukirjoittajan muistelmilleen muokatakseen totuutta itselleen mieluisaksi. Kuka todella veteli Wall Streetin naruja vuoden 1929 suuren pörssiromahduksen alla?
Romaanin eri kertojat yrittäjät vuorollaan erottaa faktan fiktiosta, omista tarkoitusperistään käsin. Tuloksena on silmiä avaava, vastustamattoman jännitteinen kertomus rahasta ja vallasta. Se kattaa koko vuosisadan ja käy yhä riemastuttavammaksi paljastus paljastukselta.
“Eikö olekin kummallista, että vaikka rahalla on kulttuurissamme lähes uskonnollinen asema, se on suhteellisen näkymätön aihe kirjallisuudessamme?” - Hernan Diaz
Luotto on voittanut Yhdysvaltojen tärkeimmän kirjallisuuspalkinnon Pulitzerin lisäksi arvostetun Kirkus Prize –palkinnon, ja se äänestettiin viime vuonna vuoden parhaaksi romaaniksi Yhdysvalloissa. Luotosta on tekeillä Kate Winsletin tuottama TV-sarja HBO:lle. Romaanin on suomentanut Jaakko Kankaanpää.
”Amerikkalaisena eepoksena Luotto vetää vertoja Kultahatulle.” – Oprah Daily
”Ainoa asia, mistä saamme varmuuden, on Diazin nerokkuus… Toteutus on elegantti, vastustamaton palapeli.” – The Washington Post
”Täydellisesti muotoiltujen lauseiden ja oletusten taitavan kyseenalaistamisen avulla Luotto luo upean muotokuvan New Yorkista koko muutoksen vuosisadan ajalta.” – The Guardian
Argentiinalaissyntyinen Hernan Diaz (s. 1973) on kansainvälinen kirjailijatähti, joka kasvoi Ruotsissa, mutta on asunut suurimman osan elämästään Yhdysvalloissa. Diazin teoksia on käännetty 34 kielelle.
Hernan Diaz: Luotto
alkuteos Trust
suomentanut Jaakko Kankaanpää
436 sivua
Ilmestynyt myös e- ja äänikirjana, lukijat Anna Saksman, Mikko Leskelä, Hannamaija Nikander ja Markus Niemi
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Kylmäävä tositarina seksikultin sisäpiiristä ja yhä toimivan tantrakoulun pimeistä puolista3.7.2025 11:33:29 EEST | Tiedote
Beatrice Karinsdotterin omakohtainen esikoisteos Eksyneiden sielujen lahko (Gummerus) pureutuu syvällisesti siihen, miten tavallinen ruotsalaisnainen päätyi tantralahkon sisäpiiriin – ja kuinka lopulta irtautui siitä. Trillerin lailla otteessaan pitävä teos kuvaa taitavasti manipuloinnin ja henkisen väkivallan psykologisia mekanismeja, ja käsittelee laajemmin traumoja, niistä toipumista, ja nyky-yhteiskunnan pari- ja seksisuhdenormeja. Kirjassa käsiteltävä The New Tantra -liike jatkaa edelleen toimintaansa maailmanlaajuisesti. Ruotsissa äänikirjahitiksi nousseen teoksen käännösoikeudet on myyty Tanskaan.
ENNAKKOTIEDOTE: Palkitun kirjailijan uutuus on riipaiseva romaani ystävyydestä ja eutanasiasta – Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) ilmestyy 4.8.2.7.2025 09:29:03 EEST | Tiedote
Moninkertaisesti palkitun fantasiakirjailija Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) on koskettava yhdenpäivänromaani vimmaisesta elämänhalusta ja sen sammumisesta. Taidetta ja elämän värejä pursuilevassa uutuudessa tarkastellaan herkällä otteella ystävien välistä rakkautta, eutanasiaa ja ympäröivän luonnon tilaa. Mitä tapahtuu elämän aikana rakentamillemme suojakuorille, kun elämää on enää hetki jäljellä?
Sotakirjailija Esa Sirén: 20 vuotta kirjailijana, yli 400 000 myytyä kirjaa – Uutuusromaani julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä30.6.2025 11:23:37 EEST | Tiedote
Sukupolvensa parhaan sotakirjailijan Esa Sirénin tositapahtumiin pohjaava romaani Taisteluosasto Rasi (Gummerus) vie lukijan Syvärille vuoteen 1943. Yksi romaanin keskeisistä henkilöistä on ensimmäinen Mannerheim-ristin ritari Ruben Lagus. Taisteluosasto Rasi julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä Sodan ja rauhan keskus Muistissa 13.8. Samalla ilmestyy myös 20-vuotisjuhlapainos Sirénin esikoisromaanista Iskujoukkue (Gummerus 2005).
ENNAKKOTIEDOTE: Rohkea romaani naisen seksuaalisesta vapautumisesta 2020-luvun Tinder-Lapissa – Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) ilmestyy 27.8.26.6.2025 08:55:31 EEST | Tiedote
Millaiset ovat nykyajan deittimarkkinat pitkien välimatkojen Lapissa? Somevaikuttajana tunnetun Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) kertoo nelikymppisen naisen seksuaalisesta heräämisestä ja sukupolvilta toisille siirtyneen häpeän purkamisesta. Vapaus-romaani ilmestyy 27.8. ja aloittaa Lemmentulet-trilogian.
ENNAKKOTIEDOTE: Vihaatko liikuntavaatteita ja liikuntasomepäivityksiä? Erilainen liikuntakirja Antiliikkuja (Gummerus) ilmestyy 6.8.25.6.2025 09:20:04 EEST | Tiedote
Laura Pörstin esseistinen tietokirja tutkii, voiko liikuntapuhetta vierastava ihminen alkaa pitämään liikunnasta ja löytää sen osaksi elämää. Elokuussa ilmestyvä Antiliikkuja – Miten liikunnan vihaaja yritti oppia liikkumaan (Gummerus) herättelee lukijan niin sohvannurkassa kuin juoksumatolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme