Suuren valiokunnan sd-jäsenet: Tekoälyn sääntelyn täytyy ennaltaehkäistä riskejä ja turvata perusoikeudet
28.9.2023 17:51:30 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Suuri valiokunta on saanut valmiiksi eduskunnan kannan EU-neuvotteluihin tekoälyn sääntelyä koskevaan asetusehdotukseen (Artificial Intelligence Act). Valmistelussa ovat olleet tiiviisti mukana suuren valiokunnan demariryhmän jäsenet: Elisa Gebhard, Maria Guzenina, Timo Harakka, Kimmo Kiljunen, Jani Kokko, Helena Marttila, Matias Mäkynen ja Ville Skinnari.

Valiokunnan keskustellessa Suomen kannasta, sd-jäsenet korostivat keskustelussa erityisesti perus- ja ihmisoikeuksien suojaamista, kun lainvalvontaviranomaiset saavat käyttöönsä uusia työkaluja.
– Kuten suuri valiokunta lausunnossaan toteaa, on erittäin tärkeää, että valtioneuvosto edistää neuvotteluissa sellaista ratkaisua, joka turvaa sekä lainvalvontaviranomaisten toimintaedellytykset että korkean ihmis- ja perusoikeuksien suojan. Suomi on perinteisesti korostanut kansalaisoikeuksien turvaamista ja oikeusvaltioperiaatetta. Neuvottelujen aikana on mielestämme tärkeää varmistaa, ettei näiden yli kävellä tekoälynkään avulla, Gebhard toteaa.
– Mielestämme Suomen tulee neuvotteluissa edistää sitä, että valvonnan ja tarkkailun, liikkeiden ja tunteiden tunnistamisen tekniikoiden käytössä huomioidaan kansalaisoikeudet ja oikeusvaltioperiaate, Gebhard korostaa.
Tekoälyn sääntely vaikuttaa jokaisen maailman kansalaisten arkeen, sillä esimerkiksi internet-alustojen suosittelualgoritmit (recommenders) näkyvät meille konkreettisesti some-alustojen etusivuilla ja syötteissä.
– Tekoäly manipuloi jo nyt sosiaalisen median käyttäjien mieltä ja tunteita. Suuren valiokunnan ja sivistysvaliokunnan kantojen mukaisesti Suomi suhtautuu avoimin mielin sosiaalisen median suosittelualgoritmien luokittelemiseen korkean riskin menetelmiksi. Lasten ja nuorten suojelu on tärkeämpää kuin koskaan, Harakka painottaa.
Valiokunta linjasi Sd-jäsenten ehdotusten myötä esimerkiksi, että lasten ja nuorten suojelu huomioidaan, kun arvioidaan mihin riskikategorioihin järjestelmät luokitellaan. Valiokunta peräänkuulutti myös tasapainoa riskikategorioiden osalta valvonnan, tarkkailun, liikkeiden ja tunteiden tunnistamiseen liittyviin tekniikoihin.
– Tällä viikolla myös tulevaisuusvaliokuntien maailmankongressi oli yksimielinen siitä, että nopeasti kehittyvän tekoälyn monet vakavat riskit vaativat kattavaa kansainvälistä säätelyä, Harakka päättää.
Tekoälyä koskevan sääntelyn käsittely jatkuu EU:n jäsenmaiden pysyvien edustajien komitea Coreperissä syyskuussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Maria GuzeninaKansanedustaja
Puh:050 512 2282Elisa GebhardKansanedustaja
Puh:09 432 3092elisa.gebhard@eduskunta.fiHelena MarttilaKansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiJani KokkoKansanedustaja
Puh:09 432 3172jani.kokko@eduskunta.fiMatias MäkynenKansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:040 509 4409Timo HarakkaKansanedustaja
Puh:050 3869292timo.harakka@eduskunta.fiVille SkinnariKansanedustaja
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen talouspuheet kumisevat tyhjyyttään27.2.2026 14:29:53 EET | Tiedote
-Kun hallituksen omat taloustavoitteet velkaantumisen taittamisesta ja julkisen talouden vahvistamisesta ovat epäonnistuneet surkeasti, haluaa kokoomus epätoivoisesti kääntää huomion pois hallituksen epäonnistumisesta, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Paula Werning: Palosuojelurahaston linjaukset näkyvät suoraan suomalaisten arjen turvallisuudessa – tukiperusteet on säilytettävä27.2.2026 08:31:50 EET | Tiedote
Palosuojelurahaston uusi hallitus aloittaa työnsä 1.3.2026 tilanteessa, jossa sisäinen turvallisuus, varautuminen ja julkisen talouden paineet ovat samanaikaisesti keskiössä. Kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen ja Suomen Sopimuspalokuntien Liiton puheenjohtaja Werning muistuttaa, että rahaston ratkaisuilla on suora ja konkreettinen vaikutus suomalaisten arjen turvallisuuteen eri puolilla maata.
SDP:n Karlsson & Kymäläinen: Ovatko vanhuspalvelut leikkausuhan alla vai ei?26.2.2026 19:24:21 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Rydman totesi kyselytunnilla, että leikkaukset vanhuksilta eivät ole “kärkipäässä”, mutta ei suostunut kertomaan, miten sosiaalihuoltoon kaavailtu 100 miljoonan euron leikkaus kohdistuu.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Ministeri Rydman ei luvannut, etteivät sote-säästöt osu vanhustenhoivaan26.2.2026 17:08:08 EET | Tiedote
SDP tenttasi eduskunnan kyselytunnilla uutta sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania vanhustenhoivan tilasta ja tulevista sote-säästöistä. Ministeri ei pystynyt lupaamaan, ettei enää euroakaan leikkauksista kohdisteta vanhustenhoivaan.
SDP:n Seppo Eskelinen: Taksilaki vihdoin ulos!26.2.2026 16:48:36 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Seppo Eskelinen on tyytyväinen, että hallitus on vihdoin saanut valmiiksi esityksen taksilain korjaamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme