Destia rakentaa Fingridille uutta Järvilinja-voimajohtoa Pohjois-Savossa
Destia on solminut Fingridin kanssa sopimuksen uuden voimajohtoyhteyden rakentamisesta osana Järvilinja-urakkaa, joka kasvattaa Suomen sähkönsiirtokapasiteettia pohjoisestä etelään ja mahdollistaa tärkeiden tuuli- ja aurinkovoimahankkeiden sekä teollisuusinvestointien liittämisen kantaverkkoon. Destia tulee toteuttamaan noin 82 kilometriä pitkän 400/110 kV:n voimajohdon, joka sijoittuu Lapinlahden, Siilinjärven ja Kuopion alueelle.

”Järvilinja ja siihen liittyvät sähköasemainvestoinnit mahdollistavat uusiutuvan energian tuotantohankkeiden liittämisen Suomen kantaverkkoon. Tämä edistää Suomen ilmastotavoitteiden saavuttamista ja sähkön omavaraisuutta Suomessa. Destia on rakentanut meille muitakin vaativia kohteita, joten voimme luottaa heidän kykyynsä toteuttaa myös Järvilinja-voimajohto laadukkaasti”, kertoo Fingridin omaisuuden hallinnan johtaja Timo Kiiveri.
Uusiutuvan sähköntuotannon lisääntyminen Pohjois-Suomessa ja Etelä-Suomen samanaikainen sähköntuotannon väheneminen sekä sähkönkulutuksen lisääntyminen ovat lisänneet tarvetta pohjois-eteläsuuntaiselle sähkön siirtokapasiteetille ja entistä vahvemmille siirtoyhteyksille. Voimajohtoyhteyden vahvistaminen ylläpitää kantaverkon korkeaa käyttövarmuutta, edistää paikallisten sähköverkkojen kehitystä ja mahdollistaa uusia investointeja. Samalla se tehostaa Suomen sähkömarkkinoiden toimintaa ja mahdollistaa sähkön hinnan säilymisen yhtenäisenä kaikkialla Suomessa.
Uusi voimalinja rakennetaan olemassa olevien voimajohtojen rinnalle. Työt alkavat perustustöillä Lapinlahdella syksyn aikana ja urakan arvioitu valmistumisaika on vuoden 2026 loppuun mennessä.
”Energiantuotannon murroksen myötä varmojen ja riittävän kapasiteetin omaavien sähköverkkojen merkitys kasvaa entisestään. Rakentamalla uutta ja vahvistamalla Järvilinjan kaltaisia tärkeitä sähkönsiirron reittejä kasvatamme Suomen kantaverkon siirtokykyä. Olemme viime vuosina panostaneet uusiutuvan energian ja sähköverkkojen rakentamiseen, ja onkin hienoa olla mukana rakentamassa jalansijaa tulevien vuosien kehitykselle ”, sanoo Energiaverkot-yksikön johtaja Tapio Leskinen Destiasta.
Fingrid
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää. Fingrid välittää. Varmasti. www.fingrid.fi
Destia
Destia on Suomen suurin infra-alan palveluyhtiö ja osa kansainvälistä Colas-konsernia. Luomme hyvän yhteiskunnan perustaa suunnittelemalla, rakentamalla ja ylläpitämällä huomisen liikenne- ja energiainfraa. Teemme sen noin 1 700 destialaisen ainutlaatuisella infran tajulla. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli noin 600 miljoonaa euroa. www.destia.fi
Lisätietoja:
Tapio Leskinen, yksikön johtaja, Destia, sähköposti: tapio.leskinen@destia.fi, puh. +358 40 120 9016
Teemu Palosaari, Voimajohdot-yksikön johtaja, Destia, sähköposti: teemu.palosaari@destia.fi, puh. +358 40 628 2232
Destian viestintä: tiedotus@destia.fi
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Destia Oy
Destia ja Oulun ammattikorkeakoulu julkaisevat infra-alalle suunnatun vastuullisuuden opintokokonaisuuden11.12.2025 10:00:07 EET | Tiedote
Destia ja Oulun ammattikorkeakoulu ovat toteuttaneet yhteistyössä infra-alan opiskelijoille ja ammattilaisille suunnatun vastuullisuuden verkko-opintokokonaisuuden. Vastaavia alalle räätälöityjä vastuullisuusopintoja ei ole aikaisemmin ollut saatavilla.
Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus – uusi raportti julkaistu2.12.2025 11:00:16 EET | Tiedote
Raskaan liikenteen merkitys Suomen yhteiskunnan toimivuudelle on kriittinen nyt ja tulevaisuudessa. Vastajulkaistu raportti "Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus" tarkastelee alan nykytilaa, merkitystä ja tulevaisuuden kehityssuuntia: miten raskas liikenne vaikuttaa talouteen, kilpailukykyyn ja toimintavarmuuteen ja miten kuljetamme vuonna 2040?
Vantaan ratikan toteutussopimus allekirjoitettu – rakentaminen pääsee vauhtiin joulukuussa27.11.2025 11:01:45 EET | Tiedote
Vantaan ratikan allianssiosapuolet allekirjoittivat toteutusvaiheen sopimuksen 26.11.2025, mikä mahdollistaa rakennustöiden aloittamisen suunnitellusti joulukuun alussa. Destian allianssin työt käynnistyvät Tikkurilasta, jossa on jo syksyn aikana tehty valmistelevia töitä.
Destia avaa infra-alan asiantuntijapalveluiden verkkokaupan5.11.2025 09:00:27 EET | Tiedote
Destia on avannut asiantuntijapalveluita tarjoavan Destia Insight -verkkokaupan, joka kokoaa yhteen erilaisia infra-alan asiantuntijapalveluita, raportteja sekä selvityksiä esimerkiksi kaupunkien ja yritysten tarpeisiin.
Destia parantaa rataa Kouvolan ja Luumäen välillä14.7.2025 09:00:17 EEST | Tiedote
Destia on voittanut Väylävirastolta radan päällysrakenneurakan Kouvolan ja Luumäen välillä. 8,5 miljoonan euron arvoinen urakka on osa laajempaa Karjalan radan parantamishanketta. Korjauksilla ylläpidetään rataosuuden toimintaedellytyksiä, täsmällisyyttä ja palvelutasoa ja jatketaan sen elinkaarta. Urakka alkaa heinäkuussa 2025 ja päättyy kesäkuussa 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme