SDP:n Mäkinen huolissaan Ilmavoimien alkeislento- ja harjoitushävittäjäkoulutuksen tulevaisuudesta

Vuonna 2016 Vinka-alkeiskoulutuskoneiden tilalle Iso-Britanniasta käytettyinä hankittujen Grob G 115-koneiden käyttöönotossa on ollut vaikeuksia. Saksalainen valmistaja ei ole sitoutunut konelaivueen ylläpitoon ja käytettävissä olevien koneiden määrä on huomattavasti alempi kuin ostettujen koneiden lukumäärä. Ongelmat johtivat Vinka-kaluston elinkaaren jatkamiseen vuoteen 2022 asti. Grob-koneiden elinkaareksi arvioitiin hankinnan yhteydessä 20-30 vuotta. Keuruulla toukokuussa tapahtuneen Hawk-harjoitushävittäjän onnettomuuden osalta osa Hawk-kalustosta on vieläkin lentokiellossa. Kesäkuussa vapautuivat käyttöön tuoreimpana vuonna 2007 Sveitsistä käytettyinä hankitut, uudemmat Mk 66-mallin Hawkit. Hawk-kalusto on ollut käytössä Suomessa vuodesta 1980 ja konetyypillä on tarkoitus lentää 2030-luvun lopulle.
-Olen huolissani alkeiskoneiden ja harjoitushävittäjien kunnosta, ne eivät tällä hetkellä vastaa Ilmavoimien koulutustarpeisiin, mikä aiheuttaa vaikeuksia koulutusohjelmien läpiviennille. Pystyykö kalusto selviämään tehtävistään 2030- ja 2040-luvuille asti, kuten on suunniteltu, pohtii kansanedustaja Riitta Mäkinen.
Suomalainen lentäjäkoulutus uran alusta lähtien ja siihen liittyvä lentotekninen osaaminen, ovat osa kansallista puolustuskykyämme. Nato-kumppaneiden kanssa tehtävä yhteistyö ei tulevaisuudessakaan korvaa omaa kalustoa ja osaamista.
- Toivottavasti lentokaluston kunto-ongelmien kasautuminen eivät johda koulutuksen ulkoistamiseen tulevaisuudessa. Tarvitsemme ehdottomasti omaa kansallista osaamista, pohtii Mäkinen.
Olemmekin jättäneet yhdessä Keskustan kansanedustajien Mikko Savola ja Hanna Huttusen kanssa hallitukselle kirjallisen kysymyksen koulutuksen järjestämisestä jatkossakin kansallisesti omalla kalustolla sekä osaamisella Nato-yhteistyössä ja miten nykyinen tilanne korjataan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Hallituksen tempoileva politiikka jarruttaa kasvua ja investointeja17.12.2025 12:07:09 EET | Tiedote
Hallituksen tempoileva elinkeino- ja veropolitiikka jarruttaa kasvua ja investointeja, kun nyt tulisi päinvastoin luoda vakautta ja ennustettavuutta sekä rohkaista yrityksiä investoimaan ja kasvamaan, sanovat talousvaliokunnan SDP:n jäsenet Matias Mäkynen, Lotta Hamari, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Perholehto: EU havahtuu asuntokriisiin – Orpon hallitus sulkee silmänsä17.12.2025 11:27:50 EET | Tiedote
EU-komissio on tarttunut tällä kaudella tosissaan Euroopassa ongelmaksi muodostuneeksi kohtuuhintaisten asuntojen pulaan. Unionin tasolla puututaan ensi kertaa suoraan asumisen ongelmiin ensimmäisellä laajalla koko EU:n asumisen strategialla. – Orpon hallitus johtaa Suomen asuntopolitiikkaa aivan toiseen suuntaan purkamalla rakenteita, jotka ovat mahdollistaneet meillä verrattain onnistuneen asuntopolitiikan, kritisoi ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Kymäläinen: Hallitus muuttaa sosiaaliturvan kylmäksi rangaistusjärjestelmäksi16.12.2025 16:10:45 EET | Tiedote
Hallituksen esitys muuttaa toimeentulotuen luonnetta perustavanlaatuisesti. Viimesijaisesta turvasta tehdään järjestelmä, jossa virheet, sairaus ja elämäntilanteet johtavat rangaistuksiin. Tuki korvataan sanktioilla, ja inhimillinen harkinta väistyy teknisen päätöksenteon tieltä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Nuorten asuminen ja järjestöjen työ eivät kestä uusia leikkauksia16.12.2025 15:25:05 EET | Tiedote
Eduskunnan asumisverkoston puheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.) kantaa vakavaa huolta nuorten asumisen tilanteesta ja järjestöjen toimintaedellytyksistä hallituksen suunnittelemien rahoitusleikkausten keskellä.
SDP:n Seppo Eskelinen: Liikenteen tasapuolisempi rahoitus hyödyttäisi useampia työssäkäyviä16.12.2025 14:25:23 EET | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan sekä liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.) huomauttaa, että valtion talousarvioehdotus vuodelle 2026 ei huomioi eri alueiden, käyttäjä- ja ikäryhmien erilaisia liikkumistarpeita: – Työllisyyden kasvua tuettaisiin laajemmin jakamalla liikenteen rahoitusta tasapuolisemmin eri liikkumismuodoille. Hallitus mielellään kehuu panostavansa yksityisautoiluun, mutta nostaa silti pitkää työmatkaa autoilevien kustannuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme