Kysely: suomalaisten varautumisessa mökkitapaturmiin on parantamisen varaa – mökkireissusta saa turvallisemman yksinkertaisilla keinoilla
10.10.2023 08:10:00 EEST | Suomen Punainen Risti SPR | Tiedote
Suomalaiset pelkäävät mökkeillessään onnettomuuksia ja tapaturmia sekä yllättäviä kohtaamisia eläinten kanssa. Tapaturmien ehkäisyverkoston teettämä kyselytutkimus kertoo, että mökkeilijä voi parantaa turvallisuuttaan helposti huolehtimalla perusasiat kuntoon: tällä hetkellä joka kolmas ei käytä veneillessään pelastusliivejä, ja vain joka toisella on mökillään sammutusvälineet.

Suomessa on yli puoli miljoonaa kesämökkiä, ja niitä käytetään säännöllisesti. Eniten mökillä pelätään mahdollisia tapaturmia tai onnettomuuksia - näin kertoi joka neljäs kyselyyn vastannut. Pelko korostuu naisten keskuudessa: heistä joka kolmas (30 %) pelkää mökillä tapahtuvia tapaturmia.
Suomalaiset kuitenkin varautuvat mahdollisiin mökkielämän tapaturmiin vaihtelevasti. Sammutusvälineitä, kuten sammutuspeite tai vaahtosammutin, löytyy vain joka toiselta mökiltä (54 %). Myös ensiapulaukku löytyy vastaajista vain joka toiselta (49 %).
Vain joka kolmas vastaaja (39 %) kertoo olevansa ensiaputaitoinen. Nuorten kohdalla tilanne on parempi, sillä 18–24-vuotiaista vastaajista yli puolella (53 %) ensiaputaidot ovat hallussa.
Tapaturmien ehkäisyverkoston kyselytutkimuksen toteutti Kantar Public online-kyselynä Kantarin viikkopaneelissa 1.–5. syyskuuta 2023, ja siihen vastasi 1018 suomalaista.
Ensiaputaidot ja 112 Suomi -sovellus vievät pitkälle
– Mökillä tapahtuvat tapaturmat olisivat vältettävissä, kunhan osattaisiin varautua vähän paremmin. Onnettomuuden sattuessa olisi hyvä, että mökiltä löytyisi ensiapuvälineet ja taito käyttää niitä. Taidosta on hyötyä, sillä kysely paljastaa myös, että melkein puolet vastaajista ei tiedä mökin osoitetta. Silloin hälytysajoneuvojenkin on vaikea löytää paikalle, kertoo suunnittelija Saara Aakko Suomen Punaisesta Rististä.
Naiset ovat varautuneet miehiä paremmin mahdollisten tapaturmien varalle. Heistä kaksi kolmesta (67 %) on kertonut läheisilleen olevansa mökillä, ja joka toinen on tallentanut puhelimeensa läheisensä yhteystiedot ICE-merkinnällä.
- 112 Suomi -sovellus on helpoin ja halvin tapa pitää itsensä kartalla. Kyselyn mukaan se kuitenkin puuttuu lähes joka toiselta suomalaiselta, Aakko jatkaa.
Ennakoimalla varmistat mökin syystöiden turvallisuuden
Mökin syystöiden tekeminen on turvallisempaa, kun välineet ovat kunnossa. Yli 50-vuotiaista joka toinen (54 %) tarkastaa työvälineiden, kuten tikkaiden, kirveen ja sahan kunnon ennen niiden käyttöä. Nuoremmista, 18–24-vuotiaista vastaajista näin toimii vain joka kolmas (37 %).
Toisinaan mökkeillessä sattuu ja tapahtuu, mutta monet tapaturmat voidaan välttää ennakoimalla. Tapaturmapäivää vietetään perjantaina 13.10. Sen tavoitteena on saada ihmiset pohtimaan, miten vähentää tapaturmien riskiä sekä kotona että vapaa-ajalla, niin töissä kuin liikenteessä. Tapaturmien ehkäisyn puolesta kampanjoidaan viranomaisten ja järjestöjen yhteistyönä jokaisena perjantaina, joka osuu kuukauden 13. päivälle.
Lisätiedot:
Terveyden edistämisen suunnittelija Saara Aakko, Suomen Punainen Risti, p. 040 480 6973, saara.aakko@punainenristi.fi
Vesiturvallisuudesta:
Viestintäasiantuntija Niko Nieminen, Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto, p. 010 340 7332, niko.nieminen@suh.fi
Paloturvallisuudesta:
Turvallisuusviestinnän asiantuntija Juha Hassila, Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö, p. 040 758 7846, juha.hassila@spek.fi
Liukastumis- ja kaatumistapaturmat:
Erikoistutkija Hanna Kettunen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, p. 029 524 7582, hanna.kettunen@thl.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen Punainen Risti on yksi Suomen suurimmista kansalaisjärjestöistä. Punaisen Ristin tehtävänä on auttaa apua eniten tarvitsevia kotimaassa ja ulkomailla.
Punainen Risti auttaa ihmisiä katastrofien ja onnettomuuksien sattuessa ja kouluttaa heitä varautumaan niihin. Järjestö kannustaa ihmisiä hoitamaan terveyttään ja pitämään huolta toisistaan. Inhimillisyyden puolustaminen on yksi järjestön päätavoitteista.
Finlands Röda Kors är en av de största frivilligorganisationerna i Finland. Röda Korset har i uppgift att hjälpa dem som mest är i behov av hjälp såväl i hemlandet som utomlands.
Röda Korset hjälper människor i samband med katastrofer och olyckor och ger utbildning i beredskap. Organisationen uppmuntrar människor att sköta sin hälsa och ta hand om varandra. Att försvara humanitet är en av Röda Korsets huvudmål.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Punainen Risti SPR
Stöd från Finlands Röda Kors för att hjälpa civila i Iran18.3.2026 05:45:00 EET | Pressmeddelande
Finlands Röda Kors ger ur sin katastroffond 300 000 euro till biståndsarbetet i Iran. Civilbefolkningens situation försvåras från dag till dag då anfallen fortsätter.
Suomen Punaiselta Ristiltä tukea siviilien auttamiseen Iranissa18.3.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Suomen Punainen Risti antaa katastrofirahastostaan 300 000 euroa avustustyöhön Iranissa. Siviilien tilanne vaikeutuu päivä päivältä iskujen jatkuessa.
Undersökning av Röda Korset: Majoriteten av invånarna i Finland anser att rasism försämrar säkerheten i samhället16.3.2026 07:00:00 EET | Pressmeddelande
Av dem som svarade på Röda Korsets undersökning anser 86 procent att rasismen försämrar säkerheten i samhället. Majoriteten är av den åsikten att man genom att ingripa i rasism ökar tryggheten i det finländska samhället.
Punaisen Ristin tutkimus: Valtaosa Suomessa asuvista kokee rasismin heikentävän yhteiskunnan turvallisuutta16.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Punaisen Ristin teettämään tutkimukseen vastanneista 86 prosenttia kokee, että rasismi heikentää yhteiskunnan turvallisuutta. Valtaosa on sitä mieltä, että puuttumalla rasismiin lisätään turvallisuutta suomalaisessa yhteiskunnassa.
Fallolyckor är ett folkhälsoproblem – en stor del av fallolyckor kan förhindras11.3.2026 07:03:00 EET | Pressmeddelande
Fallolyckor är den vanligaste typen av olycksfall i Finland, och särskilt för äldre är följderna ofta allvarliga. Olycksfallsdagen, som ordnas fredagen den 13 mars, påminner om olika sätt med hjälp av vilka personer i olika åldrar kan förebygga fallolyckor.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme