Vuoden vastuullisimmiksi digiteoiksi äänestettiin nuorten kesätyöseteli ja meriliikenteen tiedonhallintajärjestelmä
11.10.2023 18:05:33 EEST | Atea Finland Oy | Tiedote
Vuoden vastuullisimmat digiteot on valittu yleisöäänestyksessä. Julkishallinnon sarjassa voittajaksi nousi Helsingin kaupungin nuorisopalveluiden digitaalinen kesätyöseteli. Yrityssarjan voitti puolestaan Fintrafficin ja Siili Solutionsin meriliikenteen tiedonhallintajärjestelmä.

Vuoden vastuullisin digiteko 2023 -kilpailun finaalissa kilpailleille kolmelle julkishallinnon ja kolmelle yrityssarjan finalistille annettiin yhteensä 1 476 ääntä kaikille avoimessa verkkoäänestyksessä. Kilpailun voittajat julkistettiin Atea Focus -tapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa tänään keskiviikkona 11. lokakuuta.
Julkishallinnon sarjan voitti Helsingin kaupungin nuorisopalveluiden Kesäseteli, joka on helpottanut helsinkiläisten nuorten kesätöiden saantia vuodesta 2015 lähtien. Kesäseteliprosessi digitalisoitiin tänä vuonna, mikä innosti työnantajia palkkaamaan aiempaa enemmän kesäapua, helpotti nuorten kesätöiden hakua ja tehosti huomattavasti kaupungin omaa toimintaa.
”Tämän voiton merkitys on iso. Erityisen hyvältä tuntuu se, että ihmiset pitävät nuorten kesätyöpaikkoja merkityksellisinä. Meidän digitaalinen tekomme voi varmasti levitä Helsingistä muualle Suomeen, ja mielellämme autamme muitakin tässä asiassa eteenpäin. Samalla haastan yhä useamman työnantajan palkkaamaan ensi kesänä yhden nuoren töihin kesäsetelin avulla!” aluepäällikkö Tiina Hörkkö Helsingin kaupungin nuorisopalveluista sanoo.
Yrityssarjan voittaja, Fintrafficin ja Siili Solutionsin kehittämä NEMO-tiedonhallintajärjestelmä otetaan käyttöön Suomen satamissa vuonna 2025. Se sujuvoittaa meriliikennettä ja vähentää sen aiheuttamia päästöjä. NEMOn avulla laivojen päällystö voi optimoida aikataulun ja ajonopeuden niin, että polttoaineen kulutus ja päästöt ovat mahdollisimman pieniä. Tiedonjaon avulla myös laivalasteja odottavan rekkaliikenteen odotusajat lyhenevät.
”Tässä ajassa pieni prosessien viilailu ei enää riitä! Yhdessä Fintrafficin kanssa haemme isoa systeemistä muutosta, joka vaikuttaa useiden organisaatioiden toimintaan sekä yksityisellä että julkisella puolella. Suomen viennistä yli 90 prosenttia kulkee meriteitse, ja uskomme NEMOn voivan vähentää meriliikenteen hiilidioksidipäästöjä lähes neljänneksellä”, konseptin pääsuunnittelija ja Siili Solutionsin Head of Maritime Sanna Vainionpää sanoo.
Vuoden digitaalinen teko -kilpailuun osallistui 30 ehdokasta. Niiden joukosta yleisöäänestyksen kuusi finalistia valitsi tuomaristo, johon kuuluivat ympäristötieteiden opiskelija Heidi Färm Helsingin yliopistosta, Kuntien Tieran toimitusjohtaja Jyrki Halttunen, EK:n tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan johtaja Riikka Heikinheimo, IBM Finlandin toimitusjohtaja Antti Partanen, yhteiskunnallinen vaikuttaja ja Third Rock Finlandin toimitusjohtaja Leo Stranius sekä Atea Finlandin toimitusjohtaja Juha Sihvonen.
”Digitalisaatiolla on valtava potentiaali parantaa ihmisten elämää, yhteiskuntia ja maailmaa. Vuoden vastuullisin digiteko -kilpailumme nosti esiin hienon joukon toimivia ratkaisuja, joista muut voivat innostua ja ottaa mallia. On tärkeää nostaa esiin digitalisaation konkreettisia hyötyjä – ja myös sen kykyä luoda meille kaikille toivoa paremmasta huomisesta”, Atea Finlandin markkinointi- ja viestintäjohtaja Hanna Vesenterä sanoo.
Helsingin kaupungin nuorisopalveluiden digitaalinen kesätyöseteli
Tuomariston perustelut: Uusi ratkaisu tuo repun pohjalla ruttaantuneen kesätyösetelin suoraan digiaikaan. Digitaalinen seteli on helppoudessaan houkutteleva ratkaisu myös nuoria työllistäville yrityksille, ja tehostaa samalla kaupungin omaa toimintaa. Hankkeen vaikutukset ulottuvat kauas tulevaisuuteen, sillä nuorten pääsemisellä työelämään on suuri merkitys.
Fintrafficin ja Siili Solutionsin meriliikenteen tiedonhallintajärjestelmä NEMO
Tuomariston perustelut: Tiedonhallintajärjestelmä tarjoaa luovan ratkaisun meriliikenteen ongelmiin ja kokoaa yhteen monta toimijaa. Vastuullisuus on yksi hankkeen tärkeistä ulottuvuuksista, sillä ratkaisussa on otettu huomioon myös turvallisuus- ja ympäristönäkökulmat. Järjestelmä vähentää laivojen päästöjä ja voi parantaa esimerkiksi Suomenlahden meriliikenteen turvallisuutta.
Muut finalistit
Julkishallinnon sarja
- Jyväskylän ammattikorkeakoulun kyberturvallisuushanke ja pilottiharjoitus elintarvikealalle
- Rikosseuraamuslaitoksen älyvankilakonsepti
Yrityssarja
- Sitowisen vastuullisuustyökalu rakennusalalle
- Verkkokauppa.comin digitaalinen vaihtokauppapalvelu
Yhteyshenkilöt
Hanna VesenteräMarkkinointi- ja viestintäjohtajaAtea Finland Oy
Puh:+358 44 333 4422hanna.vesentera@atea.fiKuvat
Atea Finland on it-palvelutalo, joka auttaa asiakkaitaan luomaan tuottavamman ja mielekkäämmän työympäristön – rakennamme Suomea tietotekniikalla. Olemme toimineet Suomessa yli 30 vuotta, ja meillä on yli 600 ammattilaista luomassa joustavia ja tuottavia it-ympäristön ratkaisuja ja palveluja. Atea on Pohjoismaiden ja Baltian johtava it-infrastruktuuritoimittaja, jonka palveluksessa on lähes 8 000 työntekijää 85 paikkakunnalla Norjassa, Ruotsissa, Tanskassa, Suomessa, Liettuassa, Latviassa ja Virossa. Atea-konserni on listattu Oslon pörssissä. www.atea.fi - https://www.atea.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atea Finland Oy
Atea ja Tiera vahvistavat julkisen sektorin ICT-palveluiden jatkuvuutta uudella konesaliyhteistyöllä18.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Tiera Oy ja Atea Finland Oy ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jolla vahvistetaan julkisen sektorin kriittisten ICT-palveluiden toimintavarmuutta ja jatkuvuutta kaikissa olosuhteissa. Sopimus tuo Tieran asiakkaiden käyttöön Atean kotimaisen, korkean palveluvarmuuden konesali-infrastruktuurin. Toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen arvo on 10 miljoonaa euroa.
Atea rakensi Agenttitehtaan – 500 asiantuntijaa marssitti tekoälyagentit arjen tueksi3.3.2026 08:32:28 EET | Tiedote
Atea järjesti työntekijöilleen tekoälyagenttityöpajan, johon osallistui yhteensä 500 atealaista eri puolilta Suomea kaikista liiketoiminnoista. Työpajassa tutkittiin tapoja hyödyntää Copilotin agentteja IT-palveluyrityksen arkipäivässä. Kun AI-agentit ovat osa atealaisten arkea, niiden hyödyt on helppo osoittaa myös asiakkaille.
Atean vuosi 2025 Suomessa: Ennätysmäärä uusia sopimuksia ja kymmeniä rekrytointeja16.2.2026 13:26:03 EET | Tiedote
Atea Finland solmi viime vuonna ennätysmäärän uusia sopimuksia ja vahvisti asemiaan poikkeuksellisen epävarmassa markkinatilanteessa. Alkaneen vuoden näkymiä yhtiö pitää valoisina, vaikka tietotekniikkakomponenttien hintojen nousun lisäksi luvassa on myös saatavuushaasteita.
Atea ja Suomen Urheiluliitto yhdistävät voimansa tukeakseen lasten liikkumista5.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Nyt on helppo tehdä hyvää. Yrityksen tarvitsee vain laittaa IT-laitteensa kiertoon – Atea vastaa laitteiden uudesta elämästä. Samalla laitteiden jäännösarvolla tehdään jotain vielä merkityksellisempää: yhdessä Suomen Urheiluliiton kanssa Atea tukee lasten ja nuorten liikkumista ympäri Suomea.
Miten suunnitella IT-laitteiden hankinnat epävarmassa markkinassa? Näin vältät sudenkuopat vuonna 202626.1.2026 15:05:57 EET | Tiedote
Tietotekniikkakomponenttien hinnat ovat lähteneet jyrkkään kasvuun, eikä helpotusta tilanteeseen ole tiedossa pitkään aikaan. Hintojen nousun lisäksi luvassa on myös saatavuushaasteita, kun laadukkaimmat komponentit ostetaan rakenteilla oleviin tekoälytehtaisiin. Atean laitepalveluiden johtaja Martin Lönnberg kertoo, mitä nyt kannattaa ja ei kannata tehdä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

