Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EK:n dataikkuna: Vihreän siirtymän investointiaikeet nousseet yli 200 miljardiin euroon

12.10.2023 14:00:00 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote

Jaa

Energiamurrokseen liittyvien investointiaikomusten aalto on saavuttanut Suomessa yli 200 miljardin euron mittakaavan, ilmenee EK:n vihreiden investointien dataikkunan tuoreimmista luvuista. Kyse on kuitenkin hyvin varhaisen vaiheen investointiaikeista. Varsinaisia investointipäätöksiä on tehty vasta vähän. Toimintaympäristöön tarvitaan nyt kasvu- ja investointimyönteisiä uudistuksia, jotta yritysten olisi helpompi saada liikkeelle energiahankkeiden ohella myös teollisuuden tuotantoinvestointeja. Teolliset investoinnit tarvitsevat tuekseen mittavasti palveluita.

EK:n dataikkunan (www.ek.fi/dataikkuna) tuoreimpien päivitysten myötä vihreän siirtymän investointisuunnitelmien yhteenlaskettu summa on jo yli 203 miljardia euroa. Hankeaihioiden määrä eri puolilla Suomea on lähes 280.

Dataikkunan lukujen kasvun takana on sekä uusia hankkeita että laskentaperiaatteiden kertaluonteinen muutos: EK ilmoittaa tästä alkaen kaikkien investointihankkeiden euroluvut täysimääräisinä. Aikaisemmin maatuulivoiman investointisumma oli painotettu kertoimilla, jotka pohjautuivat eri vaiheessa olevien hankkeiden toteutumisen todennäköisyyteen. Muutos nostaa investointiaikeiden volyymin noin 40 miljardia euroa korkeammaksi, yli 200 miljardiin euroon. Uudella laskentatavalla maatuulivoiman osuus dataikkunan hankkeista on lähes puolet (95 miljardia euroa).

Maiden välinen investointikilpailu on kiihtymässä


Dataikkunan luvuissa on kyse hyvin varhaisen vaiheen investointiaikomuksista. Lienee selvää, että kaikki hankkeet eivät etene toteutukseen, arvioi EK:n johtava ilmastoasiantuntija Janne Peljo:

”Jos maatuulivoimaa ei huomioida, niin varsinaisia investointipäätöksiä on tehty vasta 4,1 miljardin euron edestä. Käynnistysvaiheeseen edenneitä hankkeita on 3,9 miljardin euron arvosta.”

”Kyse on vaativista ja pääomaintensiivisistä hankkeista, joiden suunnittelujänne on lähtökohtaisesti pitkä. Nyt investointien toteutumista vaikeuttaa vielä inflaation ja korkotason nousu, epävarma taloustilanne sekä kansainvälinen valtiontukikilpailu. Suomi saa tehdä hartiavoimin töitä, jotta hankkeet todella saataisiin sijoittumaan juuri tänne. Maiden välinen kilpajuoksu investoinneista on kiihtymisvaiheessa”.

Suurinta kasvua aurinko- ja merituulihankkeissa sekä vedyssä


EK:n dataikkunan seuranta kokoaa julkistetut hankkeet kattavasti tammikuusta 2021 eteenpäin. Uusien investointijulkistusten tahti on dataikkunassa jatkuvasti kiihtynyt, vaikkakin kuukausittainen vaihtelu on voimakasta. Tämän vuoden tammi-syyskuussa dataikkunaan lisättiin uusia investointi-ilmoituksia lähes 52 miljardin euron edestä, kun edeltävänä vuonna vastaavalla ajanjaksolla luku oli vajaat 24 miljardia euroa. 

Viimeisen 12 kuukauden aikana voimakas buumi on nähty aurinkovoimassa ja vedyssä. Aurinkovoimahankkeita ja vetyhankkeita on molempia nyt vireillä lähes kuusinkertaisesti vuodentakaiseen verrattuna. Merituulivoimasuunnitelmat ovat 3,5-kertaistuneet yli 60 miljardin euron tasolle.

Myös energiakriisin vaikutukset näkyvät dataikkunassa. Lämmityksen sähköistymiseen liittyvien hankkeiden summa on kasvanut 9-kertaiseksi, hukkalämmön hyödyntämiseen liittyvien 2,5-kertaiseksi ja lämpöpumppuhankkeiden määrä lähes 2-kertaiseksi vuoden kuluessa.

Energian ohella tarvitaan investointeja teollisuuteen


Vihreiden investointien dataikkuna osoittaa Suomen haasteen uudessa tilanteessa, arvioi EK:n johtaja Ulla Heinonen:

”Puhtaan sähköntuotannon rinnalla täytyisi saada liikkeelle merkittävästi lisää teollisia tuotanto- ja teknologiahankkeita. Jotta puhdasta sähköntuotantoa uskalletaan Suomeen rakentaa vauhdilla tulevaisuudessakin, pitäisi investointipäätöksiä saada vastaavasti myös sähköä käyttävän teollisuuden puolelta. Kestävän talouskasvun läpimurto onnistuu vain, jos koko vähähiilinen arvoketju saadaan Suomessa lentoon. Toimintaympäristön uudistusten on tuettava tätä. Teolliset investoinnit tarvitsevat tuekseen mittavasti palveluita, mikä on huomioitava myös elinkeinopolitiikassa”.

EK:n vihreiden investointien dataikkuna:
www.ek.fi/dataikkuna


Lisätiedot:
vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen, puh. 040 550 6982
johtava ilmastoasiantuntija Janne Peljo, puh. 040 528 5754
sähköpostit etunimi.sukunimi@ek.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EK:n yrityskysely: Joka toinen työnantaja tähtää nyt yli 10 prosentin kasvuun; vientiyritysten määrä noussut tuhannella15.6.2026 07:30:00 EEST | Tiedote

Viidennes Suomen pk-sektorin työnantajista on onnistunut kasvattamaan yritystoimintaansa yli 10 prosenttia edellisen 12 kuukauden aikana. Lähes puolet asettaa tulevalle liikevaihdolle yli 10 prosentin kasvutavoitteita. Suomi on myös saanut vuoden aikana noin tuhat uutta vientiyritystä, mikä tarkoittaa positiivista haastetta vientipalveluiden tarjoajille. Lisäksi jopa 6.000 uutta yritystä harkitsee kansainvälistymistä. EK:n kasvuyrityskatsauksen kyselyyn vastasi lähes 1000 työnantajayritystä, jotka edustavat valtaosin pk-sektoria: Tulosten mukaan 19 prosenttia työnantajayrityksistä on kyennyt kasvattamaan liikevaihtoaan yli 10 prosenttia edellisen 12 kuukauden aikana (17 prosenttia vuosi sitten). 48 prosenttia tavoittelee jatkossa vähintään 10 prosentin vuotuista kasvua (43 prosenttia vuosi sitten). 16 prosenttia Suomen työnantajayrityksistä täyttää kasvuyrityksen molemmat kriteerit: ne ovat onnistuneet kasvattamaan liikevaihtoa vähintään 10 prosenttia edellisen 12 kuukauden aikana ja a

EK:n yrittäjien vaalitavoitteet: Suomi pohjoismaiseen kasvuvauhtiin12.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

EK:n yrittäjät esittävät Suomen seuraavalle hallitukselle keinoja kasvuyritysten osuuden tuplaamiseen, yrittäjävetoisten mittelstand-yritysten määrän kaksinkertaistamiseen sekä vientiyritysten määrän merkittävään kasvattamiseen vuoteen 2031 mennessä. Tehdään Suomesta yrittäjähenkisten osaajien, vahvojen pääomamarkkinoiden ja sujuvan sääntelyn Pohjoismaa, jossa pk-sektorin yritykset skaalautuvat kasvuun, luovat työpaikkoja ja laajentuvat kansainvälistymällä. Tarve Suomen kasvukäänteelle on akuutti, korostaa yrittäjyydestä ja kansainvälistymisestä vastaava johtaja Petri Vuorio: ”Suomen hiipuessa keskeisimmät verrokit Ruotsi ja Tanska ovat ajaneet kasvussa kauas ohitsemme. Kasvun potentiaali on kuitenkin huomattava: meillä on jopa 70 000 pk-yritystä enemmän kuin Tanskassa mutta 40 prosenttia vähemmän yli 10 hengen yrityksiä. Suomen pk-yritysvetoinen kasvuaalto vaatii paitsi rohkeutta ja riskinottoa, myös Pohjoismaiden parasta toimintaympäristöä yrittää, investoida ja kasvaa. Vastineeksi S

Uusi selvitys: Sairauspoissaolot maksavat Suomelle miljardeja11.6.2026 11:32:48 EEST | Tiedote

Sairauspoissaolot aiheuttavat Suomelle noin 5 miljardin euron vuosittaiset kustannukset menetettynä työpanoksena. Poissaoloja kertyy vuosittain noin 25 miljoonaa työpäivää. Yhden poissaolopäivän hinta on työnantajalle keskimäärin 257 – 420 euroa. Esimerkiksi rokotusohjelmissa ja ehkäisevissä toimissa tulisi huomioida terveyshyötyjen lisäksi myös työpanos- ja verovaikutukset, ei vain terveydenhuollon kustannuksia. Raportin mukaan pelkästään leikkausjonojen vuoksi Suomessa menetetään vuosittain noin 3300 henkilötyövuotta ja noin 257 miljoonaa euroa työpanoksena.

KUTSU: EK:n Investointitiedustelun teams-julkistus 11.6. klo 108.6.2026 12:55:00 EEST | Tiedote

Elinkeinoelämän keskusliitto EK julkistaa Investointitiedustelun tulokset teams-tilaisuudessa torstaina 11.6.2026 klo 10. Miten taloudessa näkyvät piristymisen merkit vaikuttavat yritysten investointihalukkuuteen? Miten investoinnit eroavat eri toimialoilla? Millainen usko yrityksillä on tulevaisuuteen? Tilaisuudessa taustoitetaan suomalaisten yritysten investointikehitystä sekä esitellään teollisuuden ja energia-alan arviot vuoden 2026 investointikehityksestä. Tuloksissa ovat mukana sekä kiinteät investoinnit että tutkimus- ja tuotekehityspanokset. Lisäksi arvioimme palvelualojen investointikehitystä. Investointitiedustelun tuloksia esittelee pääekonomisti Penna Urrila. Linkki teams-yhteydellä pidettävään tilaisuuteen lähetetään ilmoittautuneille. Ilmoittautumiset 10.6. mennessä teemu.lindfors@ek.fi Tervetuloa! Lisätietoja: Teemu Lindfors, viestinnän asiantuntija, p. 0400 284 764

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye