Salaliiton tulevan Portaat-albumin uusi single ja video Tärkeä ihminen ilmestyy perjantaina 13.10. – videon ensinäyttö nyt Soundissa
12.10.2023 12:00:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote
Perjantaina suoratoistopalveluissa julkaistava Tärkeä ihminen on Salaliiton marraskuussa ilmestyvän Portaat-tuplalevyn toinen single. Biisissä Salaliiton melankoliset laulumelodiat, kitaroiden kuulas vuoropuhelu ja rumpujen ja basson tukeva liitto soivat bändille ominaisella harmonialla. Kappale soljuu The Curen ja The Smithsin hengessä ja rakastumista ja rakastettua kuvaava teksti avaavat kuulijalle oven Salaliiton omalakiseen maailmaan. Tärkeä ihminen on jo tänään kuultavissa ja nähtävissä uuden videon kera Soundin sivuilla.

Ossi Alisaaren sanoittama ja Alisaaren ja Timo Kuismasen yhdessä säveltämä Tärkeä ihminen voisi hyvin olla Salaliiton ”Matkustaja” – suoraan sydämiin käyvä avainbiisi, jota Suomi laulaa karaokessa tulevina vuosina. Kuten singlemaistiaisen kuuluukin, biisi on myös ovi Salaliiton neljänteen albumiin, 3. marraskuuta julkaistavaan tuplalevyyn Portaat.
15 uutta biisiä sisältävä albumi puolestaan on henkilökohtainen, erikoinen teos: biisit jakavat sen tunnelmallisesti ”Portaat ylös”- ja ”Portaat alas” -kappaleisiin. Levyllä on tarttuvia, Salaliitolle luontevia pop-biisejä, kuten Tärkeä ihminen -single, mutta myös uskaliaampia, melankolisia ja progressiivisia eepoksia, pieteetillä läpisävellettyä ja -sovitettua musiikkia. Biisien äärelle kannattaa malttaa asettua jo levyn pituuden vuoksi – aika palkitsee kuulijan. Portaat johtavat ihmismieleen ja maailman ihmeisiin, tarttuen jo ensikuuntelulla fragmentteina matkaan, vaikka heti ei edes muista mistä kappaleesta mikäkin ajatus on lähtöisin.
Salaliiton laulaja-kitaristin Ossi Alisaaren ihmiselämän outoutta ja ihmeellisyyttä käsittelevissä teksteissä sukelletaan arkeen, kuolemaan, rakkauteen, huoleen läheisestä, yhteiskunnallisiinkin teemoihin. Ja kaikessa kuuluu sekä eletty elämä että mieltä huuhtova lohdullinen huumori, Salaliiton oma juttu.
– Tärkeä ihminen -single edustaa Salaliiton popimpaa puolta, tässä kuuluvat selkeästi vaikutteina Cure ja Smiths. Tätä biisiä on tosi hauskaa soittaa, mahtava basson ja rumpujen tähdittämä intro luo heti kappaleen tunnelman ja ekassa kitarasoinnussa on jotain maagista. Portaat-levyn tekeminen kesti kauan, niin kauan, että siitä tuli osittain vahingossa tuplalevy. Bändinä olemme uuden äärellä ja Portaat tuo uusia sävyjä Salaliiton ilmaisuun. Onneks tässä on hetki aikaa ennen julkkarikeikkoja, on meinaan vielä hommaa opetella ja sovittaa levyn kitarakuviot keikkaversioiksi!, kitaristi Timo Kuismanen kiteyttää bändin tunnelmia singlen ja albumin julkaisujen kynnyksellä.
Salaliitto:
Ossi Alisaari – kitara ja laulu
Timo Kuismanen – kitara
Raine Hynninen – basso
Tommi Rantamäki – rummut ja taustalaulu
Tärkeä ihminen:
Äänitys: Matti Vasanen, Pekka Alisaari ja Salaliitto
Miksaus: Matti Vasanen
Masterointi: Jarno Alho / Alho Audio Mastering
Kuvat ja Tärkeä ihminen -singlen kannet: Noora Isoeskeli
Tärkeä ihminen -video:
kuvaus ja valaisu – Mikko Siipola
leikkaus ja kuvaus – Tommi Rantamäki
Katso Tärkeä ihminen -videon ensinäyttö Soundissa täältä.
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Uusi kirjallisuustapahtuma Vihdin Kirjaraitti avaa kirjasyksyn 2026 – tähtivieraina Monika Fagerholm, Rosa Liksom ja Maija Vilkkumaa14.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihdin Kirjaraitti on lauantaina 5. syyskuuta 2026 ensimmäistä kertaa järjestettävä kirjallisuustapahtuma Vihdin kirkonkylän keskustan historiallisella raitilla. Ensimmäisen Vihdin Kirjaraitin vieraina ovat kirjailijat Monika Fagerholm, Rosa Liksom ja Matti Rautaniemi, sukututkija Torsti Salonen ja tietokirjailija Anna Perälä. Kirjaraitin iltaklubilla Vihdin Kinon salissa esiintyy Maija Vilkkumaa – yksi maamme suosituimmista poptähdistä – harvinaisella soolokeikalla. Vilkkumaa kertoo myös vuonna 2013 julkaistusta romaanistaan Nainen katolla, joka on saanut uuden elämän kesäkuussa 2026 julkaistuna äänikirjana.
Konneveden Naisten viikko ja Jyväskylän taidemuseo pilottiyhteistyöhön – Galleria Kauppatie esittelee nykytaidetta konnevetisten yritysten tilossa8.7.2026 12:00:10 EEST | Tiedote
Jyväskylän taidemuseon tuottama, 1. heinäkuuta Konnevedelle avattu Galleria Kauppatie -taidenäyttely esittelee teoksia Jyväskylän kaupungin taidekokoelmista ja kutsuu kävijät tutustumaan samanaikaisest nykytaiteeseen, Konneveden Naisten viikkoon ja konnevetiseen kyläelämään. Näyttely on toteutettu yhteistyössä Naisten viikon kanssa, jota vietetään 18.–20.7.2026.
Kuukausi Konneveden Naisten viikko -festivaaliin – mukana ohjelmassa muun muassa Verneri Pohjola, Tommi Korpela, Eija Ahvo ja Suomen ensimmäinen K-Market Galleria18.6.2026 12:17:00 EEST | Tiedote
Konneveden Naisten viikko lähestyy! Heinäkuun puolivälissä järjestettävä poikkitaiteellinen festivaali tuo yhteen tulkitsijoita, esiintyjiä ja ajattelijoita arkkitehtuurista filosofiaan ja runoudesta kulinariaan. Henkeä, taidetta ja tulevaisuutta -pääteema lävistää koko festivaalin ja tapahtumat nivoutuvat yhteen lyriikan punaisella langalla. Maksullisten tapahtumien, kuten Verneri Pohjolan ja Mika Kallion Fallen Trees -konsertin, näyttelijä Tommi Korpelan ja Pami Karvosen tähdittämän Johanneksen matkassa -konsertin ja näyttelijä Eija Ahvon tulkitseman Rakas Eeva Kilpi! -esityksen lisäksi luvassa on runsaasti maksutonta pop-up-ohjelmaa. Naisten viikko on tunnettu myös yllätyksistään: Missä muualla kuin Naisten viikolla vaikkapa harmonikkataiteilija Kimmo Pohjonen voi putkahtaa haitareineen pakastimesta? Liput maksullisiin tapahtumiin ovat myynnissä Tiketissä.
Kesähitti puun takaa kaataa genrerajoja – Palovaara: Mustelmilla kuultavissa suoratoistoissa juhannusaattona18.6.2026 12:07:39 EEST | Tiedote
Juuri kun Suomi on menossa kiinni ja hiljentymässä juhannuksen viettoon, alkaa tapahtua: Palovaara-yhtye julkaisee ennalta varoittamatta ensimmäisen singlensä Mustelmilla. Singlen ensisoitto on käynnissä yksinoikeudella Rumba-lehden verkkosivuilla.
Käsien pesusta tuli vertauskuva vastuun pakoilusta – Eternal Erection julkaisi uuden singlen Wash Your Hands12.6.2026 08:43:02 EEST | Tiedote
Tänään perjantaina 12. kesäkuuta julkaistu Eternal Erectionin uusi single Wash Your Hands tarkastelee arkista rutiinia, käsien pesemistä, ja sen muuttuvia merkityksiä eri yhteyksissä. Sanoitus on saanut innoituksensa Pontius Pilatuksen kuuluisasta eleestä, mutta voidaan myös nähdä viittauksena pandemian käsidesihysteriaan, tai poliitiikan häilyvään moraaliin. Vahva groove ja gospel-vaikutteiset lauluharmoniat yhdistyvät popahtavaksi bileanthemiksi. Käsien peseminen ei tässä yhteydessä tarkoita vain hygieniasta huolehtimista, vaan myös moraalista puhdistautumista, yritystä vapautua syyllisyydestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

