Kirjamessujen päävierat Paolo Giordano (Italia), Annie Lyons (UK) ja Martin Österdahl (Ruotsi) – Aula & Co Helsingin kirjamessuilla
24.10.2023 12:10:03 EEST | Kustannusosakeyhtiö Aula & Co | Tiedote
Aula & Co:n ulkomaiset kirjailijavieraat Helsingin kirjamessuilla ovat italialainen Paolo Giordano (Tasmania, la 28.10. klo 11), brittikirjailija Annie Lyons (Pommisuojan lukupiiri, la klo ) ja Martin Österdahl (Uudenvuodenjuhlat). Muita teemoja ja aiheita ovat isän sairastuminen sydämen tuhoavaan sairauteen, suomalaisnero Eric Tigerstedt, rescuekissat, elintarvikkeiden historia, ihmisen elimistön toiminta, mainosmaailma, valta fantasiakirjallisuudessa ja Turun linnan Katariina -nimiset valtiattaret.

Helsingin kirjamessut pidetään Messukeskuksessa 26.-29.10.2023. Osastomme 6f48 on etualalla pääkäytävän varrella.
Vieraamme torstaina 26.10.
Heli Mäenpää kertoo rescuekissojen pelastustarinoita ja muotokuvia sisältävästä Arvon kissasta,Kustantaja Niko Aula ja kirjakauppias Pasi Vainio keskustelevat kirjakaupan perustamisesta ja kirjojen parantavasta voimasta Annie Lyonsin Pommisuojan lukupiirin ja Vinhan kirjakaupan kokemusten pohjalta.
Vieraamme perjantaina 27.10.
Jenna Kostet kertoo kiehtovasta tietokirjastaan Kuuden Katariinan jäljillä, jonka aiheena ovat Turun linnan valtiattaret. Iain M. Banks, maailman paras scifikirjailija -keskustelussa (Pelaaja, Muista Flebasta), mukana suomentaja Ville Keynäs ja toimittaja Iida Simes. Terhi Kuusisto kertoo romaanistaan Mehiläisten kaupungit, jonka lähtökohtana oli kirjailijan isän sairastuminen sydämen tuhoavaan sairauteen.
Vieraamme lauantaina 28.10.
Maailmantähti Paolo Giordano on Mia Halosen haastateltavana kello 11. Markus Hotakainen kertoo kirjoittamastaan suomalaiskeksijän elämäkerrasta Eric Tigerstedt – Suomen Tesla. Vehka Kurjenmiekka (Kellopelisydän) ja Niklas Ahnberg (Poika joka paransi haavat) keskustelevat vallasta ja lempeydestä fantasiakirjallisuudessa. Dekkaristit Tuire Malmstedt
(Lyijysydän) ja Kari Haakana (Tapa hänet ensin) keskustelevat uutuusdekkareistaan. Illan päättää Englannista saapuva Annie Lyons, jonka romaani Pommisuojan lukupiiri kertoo kirjojen parantavasta voimasta.
Sunnuntaina 29.10. vuorossa ovat ruotsalainen Martin Österdahl, jonka trilleri Uudenvuodenjuhlat vie lukijan menestyksen pimeälle puolelle, Leena Valmun ja Lasse Rantasen Serius ja ihmisen ilmastonmuutos ja entisen mainosmiehen Risto Miettinen trilleri mainosmaailmasta (Nopeat tappavat hitaat).
Päälavojen ohjelma:
To 26.10.
14.30 - 15.00 Töölönlahti, Niko Aula ja Pasi Vainio Oletko aina halunnut kirjakauppiaaksi? (keskustelu Vinhan kirjakaupan sekä Annie Lyonsin Pommisuojan lukupiirin pohjalta)
15.30 - 16.00 Töölönlahti, Terhi Kuusisto (Mehiläisten kaupungit) Meri Eskola, Annamari Marttinen
17.30 - 18.00 Kumpula, Heli Mäenpää, Elisa Aaltola: Arvon kissa – suomalaisten rescuekissojen tarinoita
19.00 - 19.30 Lonna, Rauno Sainio: Sanmao Tarinoita Saharasta
Pe 27.10.
15.30-16.00 Esplanadi, Jenna Kostet: Kuuden Katariinan jäljillä
18.30-19.00 Esplanadi, Niko Aula, Ville Keynäs, Iida Simes: Banks: Pelaaja
La 28.10.
11.00-11.30 Hakaniemi, Paolo Giordano: Tasmania
11.30-12.00 Suomenlinna, Markus Hotakainen: Eric Tigerstedt – Suomen Tesla
13.00-13.30 Lonna, Niklas Ahnberg & Vehka Kurjenmiekka: Valta fantasiakirjallisuudessa: Keskustelu Ahnbergin teoksen Poika joka paransi haavat ja Kurjenmiekan teoksen Kellopelisydän pohjalta
16.30-17.00 Kallio, Dekkaristit Tuire Malmstedt ja Kari Haakana: Lyijysydän sekä Tapa hänet ensin
17.30 - 18.00 Töölönlahti, Annie Lyons: Pommisuojan lukupiiri
Su 29.10.
13.30-14.00 Kumpula, Leena Valmu ja Lasse Rantanen: Serius ja ihmisen ilmastonmuutos
15.30-16.00 Lonna, Risto Miettinen ja Jussi Siirilä: Nopeat tappavat hitaat & Reklaamiprinssi
15.30-16 Esplanadi, Martin Österdahl Uudenvuodenjuhlat
Yhteyshenkilöt
Haastattelupyynnöt messuilla: Nora Varjama, puh. 050 547 6868
Tietoja julkaisijasta
Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo. Nuoren kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, Ison-Britannian tunnetuimman nykykirjailijan Matt Haigin teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja. Sami Tissarin romaani Krysa oli Finlandia-ehdokas vuonna 2022.
Aula & Co:n omistaa nykyään Storytel Books, mutta yhtiö on itsenäinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Ukrainalainen ex-sotilas ja kirjailija Illarion Pavljuk Helsingin kirjamessuille – Senaatintori-lavalla Ilmari Käihkön kanssa la 23.10.23.9.2026 09:17:00 EEST | Tiedote
Illarion Pavljukin teos Näen että teitä kiinnostaa pimeys on Kalevala-eepoksesta – romaanin joen nimikin on Tuoni. Puolustusministeriössä työskentelevä Pavljuk on saanut valtiolta matkustusluvan Suomeen. Pavljuk esiintyy perjantaina 23.10. Rosebudissa ja lauantaina 24.10. Helsingin kirjamessujen Senaatintori-lavalla Ilmari Käihkön haastateltavana.
Ennakkotiedote: pappi ja kirjailija Vehka Kurjenmiekka kirjoittaa feelgoodia, jossa käsitellään myös hyväksikäyttöä15.9.2026 16:02:19 EEST | Tiedote
Millaista on kirjoittaa feelgoodia, jossa käsitellään traumoja ja hyväksikäyttöä? Pappi ja kirjailija Vehka Kurjenmiekan maailma on kuin Gilmoren tyttöjä ja Bridget Jonesia yhdistettynä tummiin puoliin. Kirja julkaistaan 24.9. Rosebud-kirjakaupassa ja on esillä myös muun muassa 26.9. Idän kirjamessuilla sekä Helsingin kirjamessuilla. Kurjenmiekka on myös jälleen ehdolla Kuvastaja-palkinnon saajaksi.
Uusi teoria Lockerbien lento-onnettomuudesta Jan Stocklassan uutuuskirjassa7.9.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Jan Stocklassa, joka oli jo kerran vannonut jättävänsä salaliittoteoriat taakseen, esittää uutuuskirjassaan Mies joka putosi taivaalta uuden teorian Lockerbien vuoden 1988 suuronnettomuuden syistä. 34 vuotta iskun jälkeenkin moni suostui puhumaan.
Ennakkotiedote: Mary Kubican trillerillä yli 800 000 Goodreads-arviota28.8.2026 10:55:00 EEST | Tiedote
Mary Kubican trilleri Paikallinen nainen kadonnut on saanut lähes 850 000 arviota, enemmän kuin vaikkapa menestysromaani Nainen hytissä 10.
Kazuo Ishiguron tyttären romaani on animehenkinen sensaatio26.8.2026 12:59:49 EEST | Tiedote
Naomi Ishiguron Sadekatveen orvot aloittaa odotetun fantasiatrilogian. Kirja otti vaikutteita japanilaisesta kulttuurista, isän, Nobel-voittaja Kazuo Ishiguron kulttuuriperinnöstä. Se kertoo myyttisestä saaristosta täynnä lohikäärmeitä, aurinkohenkiä, teknologiaa, hakkereita ja kuplateetä. Kirja julkaistaan suomeksi samanlaisena upeana syrjävärjättynä erikoispainoksena kuin alkuteos, mutta sen rinnalle on otettu edullisempi pehmeäkantinen painos. Sille on jo merkittävä määrä ennakkotilauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme