Osuuskauppa Arina

Arinalta 185 000 € pohjoisen lasten ja nuorten toimintaan

16.10.2023 11:12:46 EEST | Osuuskauppa Arina | Tiedote

Jaa

Osuuskauppa Arina on jakanut vuodesta 2013 alkaen vuosittain tukea lasten ja nuorten toimintaan, yhteensä n. 800 000 euroa. Tukea on jaettu pohjoissuomalaisille lasten ja nuorten liikuntaseuroille, avustus- ja hyväntekeväisyysjärjestöille sekä muille yhteisöille, jotka ovat kohdentaneet tuen lasten ja nuorten toimintaan.

Euro jokaista Arinan asiakasomistajaa kohden

Arinan vuoden toisella tukikierroksella lahjoitetaan ennätykselliset 185 000 euroa pohjoissuomalaisten lasten ja nuorten hyväksi. Lahjoitus kohdentuu monipuolisesti eri harrastustoimintoihin, koulutukseen ja nuorisotyöhön, asiakasomistajien toiveiden mukaisesti.

Arinan 185 000 € tuesta 50 % kohdistetaan lasten ja nuorten harrastusyhteisöille ja 50 % hyväntekeväisyyskohteille lasten ja nuorten hyväksi. Tukea tulee loppuvuonna saamaan vähintään 50 yhteisöä ja tuki on vähintään 1 000 € ja enintään 10 000 € yhteisöä kohden.

– Olemme ylpeitä, että voimme tukea yhteisöjä, jotka tekevät arvokasta työtä lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja harrastustoiminnan eteen. On tärkeää, että mahdollisimman moni lapsi ja nuori saa mahdollisuuden osallistua harrastuksiin ja kehittää itseään omien kiinnostuksenkohteidensa mukaan. Uskomme vahvasti, että lahjoituksilla voimme edistää alueellamme lasten hyvinvointia ja tulevaisuuden mahdollisuuksia, Arinan viestintäjohtaja Pasi Ruuskanen toteaa.

Elinkustannusten nousu haastaa lapsiperheitä myös Arinan asiakasomistajatalouksissa. Lahjoituksellamme tuomme toivottavasti helpotusta esimerkiksi harrastuskustannuksiin ja autamme välillisesti erilaisissa elämäntilanteissa olevia perheitä.

– Arina kohdistaa sponsorointinsa tässä ajassa erityisesti lasten ja nuorten toimintaan. Osaltamme mahdollistamme matalan kynnyksen harrastus- ja hyväntekeväisyystoimintaa, joilla tuetaan lasten ja nuorten kehittymistä esimerkiksi tutussa ja turvallisessa harrastusporukassa. Toiveemme on, että yhdenkään lapsen ei pitäisi joutua luopumaan harrastuksesta, josta nauttii, Ruuskanen sanoo.

Tukihaku avoinna yhteisöille – Asiakasomistajat päättävät tuensaajat

Arinan lasten ja nuorten toiminnan haku on avattu ja se on avoinna 16.10.-5.11.2023. Yhteisöt voivat hakea mukaan arina.fi/sponsorointi -sivustolla. Tukea voivat hakea Arinan toimialueen harrastusyhteisöt ja hyväntekeväisyyskohteet, jotka kohdistavat saamansa tuen lasten ja nuorten toimintaan.

– Nyt on se hetki, kun yhteisöjen kannattaa aktivoitua ja täyttää hakulomake tukikierrokselle! Koska Arinalla ei ole kattavasti jokaisen paikallisen lasten ja nuorten toimintaa järjestävän yhteisön yhteystietoja, emme voi suoraan informoida kaikkia tukihausta. Niinpä pyydämmekin apua, että levittäisitte sanaa tutuillenne, Ruuskanen pyytää.

– Arinassa tarkistamme, että hakijat täyttävät hakuehdot, mutta lopullisen päätöksen tuensaajista tekevät Arinan asiakasomistajat marras-joulukuussa toteutettavalla sähköpostiäänestyksellä. Jotta pääsee äänestämään, kannattaa käydä tarkistamassa ja varmistamassa osoitteessa s-kayttajatili.fi, että on ilmoittanut oman sähköpostiosoitteensa, eikä ole kieltänyt tutkimuskyselyitä, Ruuskanen vinkkaa.

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Osuuskauppa Arinan omistavat tasavertaisesti yli 180 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. Noin 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, ABC-liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Omistajat saavat palveluja käyttämällä omistajahyötyjä keskimäärin yli 500 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina

​​Osuuskauppa Arinan edustajiston vaalien ehdokasasettelu alkaa 29.1.2026​28.1.2026 07:55:00 EET | Tiedote

Osuuskauppa Arina on merkittävä osa pohjoissuomalaisten arkea ja myötävaikuttaa koko Pohjois-Suomen elinvoimaan palveluntarjoajana, työllistäjänä ja investoijana. Mutta mitä Arina voisi tehdä entistä paremmin helpottaakseen asiakasomistajan arkea joka päivä? Osuuskaupan tehtävää ja toimintaa tukevaan edustajistoon haetaan nyt uusia jäseniä. Vaalien ehdokasasettelu alkaa torstaina 29.1. ja jatkuu 16.2.2026 klo 16 saakka. Arinan asiakasomistajat pääsevät äänestämään omia ehdokkaitaan 30.3.-14.4.2026.

Korkein hallinto-oikeus ei myöntänyt valituslupaa – Oulun Solo Sokos Hotel -hanke pääsee etenemään26.1.2026 13:41:24 EET | Tiedote

Korkein hallinto-oikeus päätti tänään olla myöntämättä valituslupaa asiassa, joka koski Oulun Vänmanninsaareen suunnitellun Solo Sokos Hotelin asemakaavan muutosta. Päätöksen myötä Osuuskauppa Arinan tavoitteena on päästä aloittamaan tornihotellin rakentaminen syksyllä 2026. Arinan tavoitteena on toteuttaa vaikuttava hotellikokonaisuus, johon kuuluu 246 huonetta, ruokaravintola, kokous- ja juhlatilat, saunamaailma sekä ylimmän kerroksen Skybar. Kokonaisuus on suunniteltu vastaamaan kaupungin tavoitteita ja liiketoiminnallisia edellytyksiä sekä oululaisten ja matkailijoiden toiveita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye