S-ryhmän myynti kasvoi edellisvuodesta tammi–syyskuussa – hotellien ja ravintoloiden myynti lähes koronaa edeltävällä tasolla
S-ryhmän tammi–syyskuun veroton vähittäismyynti oli 10 566,8 miljoonaa euroa. Kasvua edelliseen vuoteen verrattuna oli 6,2 prosenttia. Suurimman kasvuloikan tekivät hotellit ja ravintolat, joiden myynti kasvoi 15,5 prosenttia edellisvuodesta. S-ryhmän päivittäistavarakaupassa ja Sokoksen muotikaupassa jatkui markkinaa parempi vire.

Marketkaupan veroton vähittäismyynti tammi–syyskuussa oli 7 724,8 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 8,5 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Vuoden kolmannella kvartaalilla mittaushistorian lämpimin syyskuu siivitti osaltaan myynnin kehitystä muun muassa juomien kysyntää kasvattamalla. Toisaalta poikkeuksellisen lämpimät kelit hidastivat syysvaatteiden ja jalkineiden hankintoja.
Prisman käyttötavarakaupassa kysyntä säilyi kesäkaudella ja alkusyksynä vakaana kuluttajien haastavasta taloustilanteesta huolimatta. S-ryhmän päivittäistavaramyynti on puolestaan kasvanut Suomessa tammi–syyskuussa joka kuukausi muuta alan markkinaa voimakkaammin.
– Kohtuuhintainen ja monipuolinen ostoskori on osuuskaupan peruslupaus, jonka merkitys on korostunut tiukassa taloustilanteessa. Siksi alensimme syyskuussa sadan Xtra-tuotteen hintaa jatkona maaliskuulle, jolloin laskimme lähes neljänsadan Xtra-tuotteen hintaa, SOK:n pääjohtaja Hannu Krook toteaa.
Marketkaupan hyvä vire näkyi myös verkossa. Ruoan verkkokaupan S-kaupat-palvelussa kasvu on parhaimmillaan ollut kuukausitasolla yli 20 prosenttia edellisvuotta ripeämpää, ja käyttötavarakaupassa Prisma.fi-verkkokaupan myynti kasvoi vuoden kolmannella kvartaalilla yli 30 prosenttia edellisvuodesta.
Myös S-ryhmän foodservice-yhtiön, Meira Nova Oy:n myynti kehittyi tammi–syyskuussa positiivisesti ja kasvoi markkinoita nopeammin.
Muodin kauppa kävi Sokoksella markkinaa vilkkaammin, 3+1 Päivää -kampanjassa myyntiennätys
S-ryhmän tavaratalo- ja erikoisliikekaupan myynti oli tammi–syyskuussa 190,7 miljoonaa euroa, jossa kasvua edellisvuoteen verrattuna oli 5,8 prosenttia. Tasainen palautuminen pandemia-ajasta jatkui Sokoksissa ja Emotion-ketjussa. Myynti on tänä vuonna kehittynyt suotuisasti etenkin kauneuden ja muodin tuoteryhmissä. Myös uudistunut Sokos.fi-verkkokauppa on otettu hyvin vastaan.
– Kivijalkamyymälöiden ja verkkokaupan onnistunut yhteispeli näkyi syksyllä perinteisessä 3+1 Päivää -kampanjassamme, jossa ylsimme kampanjan 30-vuotisen historian parhaaseen myyntiin, Hannu Krook kertoo.
Muotikaupassa myynti kehittyi Sokoksella tammi–syyskuussa markkinaa paremmin, vaikka vuoden kolmannella kvartaalilla syyskuun normaalia lämpimämmät kelit vaimensivat syysmuodin kysyntää. Sokos valittiin tänä vuonna jo toisen kerran peräkkäin Suomen arvostetuimmaksi vaateliikkeeksi Taloustutkimuksen Brändien arvostus -tutkimuksessa.
Hotelleissa ja ravintoloissa sekä ABC-ketjulla vilkas kesäkausi
S-ryhmän matkailu- ja ravitsemiskaupan tammi–syyskuun myynti oli 607,3 miljoonaan euroa. Kasvua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna oli 15,5 prosenttia. Kaikkiaan tammi–syyskuun myynti oli jo lähes koronaa edeltävän vuoden 2019 tasolla. Mainiosti sujuneen kesäsesongin veturi oli heinäkuu, jolloin kauppa kävi ravintoloissa ja hotelleissa ennätysvilkkaasti. Kysyntä säilyi hyvänä myös alkusyksyllä. Vapaa-ajan asioinnin lisäksi kokouksia ja muita työtilaisuuksia järjestetään taas aktiivisesti. Ravintoloissa etenkin nopean syömisen konseptit ovat kasvattaneet suosiotaan.
– Hotellien ja ravintoloiden hyvä kesäkausi ja palautuminen raskaista koronavuosista on todella hienoa ja pitkäjänteisen työn tulos. Suomen ja Viron osalta tammi–syyskuun myynti jopa ylitti vuoden 2019 tason. Onnistuneet uudistukset ja hyvä hinta-laatusuhde kiinnostavat niin henkilö- kuin yritysasiakkaita. Talouden epävarmuustekijöistä huolimatta näkymämme syksyyn ja pikkujoulukauteen onkin kohtuullisen positiivinen. Ihmisten kohtaamistarve ei ole kadonnut etätyön yleistymisen myötä, vaan päinvastoin yhdessäoloon halutaan panostaa, Hannu Krook sanoo.
S-ryhmän liikennekaupan kokonaismyynti tammi–syyskuussa oli 1 641,6 miljoonaa euroa. Myynti jäi 5,6 prosenttia edellisvuoden tasosta polttonesteiden maailmanmarkkinahintojen laskun vuoksi. Asiointi ABC-asemilla oli vilkasta vuoden kolmannella kvartaalilla. Suomalaiset liikkuivat kesällä hieman edellisvuotta enemmän, ja mökki- ja viikonloppumatkailu jatkui aktiivisena syyskuussa. Myös ryhmämatkailu on palautunut koronan jälkeen.
ABC-asemien ravintoloiden ja myymälöiden myynnin positiivinen kehitys jatkui vuoden kolmannella kvartaalilla, ja alkusyksyn aurinkoiset kelit vauhdittivat autopesukauppaa. Sähkölatausmyynnin kasvua siivittivät laajentunut ABC-latausverkosto ja sähköautojen määrän lisääntyminen. Heinäkuun lomaliikenteessä nähtiinkin kaikkien aikojen ennätyskuukausi latausmyynnissä.
S-ryhmän veroton vähittäismyynti 1–9/2023
(vertailtavuuden vuoksi mukana on myös koronakriisiä edeltävän vuoden 2019 muutosprosentit)
Liiketoiminta-alue | Myynti (milj. €, sis. koko S-ryhmä) | Muutos 1–9/2022 (%) | Muutos 1–9/2019 (%) |
Marketkauppa* | 7 724,8 | +8,5 | +24,7 |
Liikennekauppa | 1 641,6 | -5,6 | +26,4 |
Matkailu- ja ravitsemiskauppa* | 607,3 | +15,5 | -2,6 |
Tavaratalo- ja erikoistavarakauppa | 190,7 | +5,8 | -8,6 |
Muut | 402,5 | +5,1 | +6,5 |
S-ryhmä yhteensä | 10 566,8 | +6,2 | +21,4 |
Marketkauppa sisältää S-ryhmän päivittäistavarakaupan, Prisman käyttötavarakaupan sekä rautakaupan.
*Lukuun sisältyy myynnit Virossa ja Venäjällä. Liiketoiminta Venäjällä on päättynyt. Pietarin Prismojen ja hotellien liiketoiminnot myytiin kesäkuussa 2022.
Yhteyshenkilöt
Pääjohtaja Hannu Krook, SOK, p. 010 76 80200, hannu.krook(at)sok.fi
Johtaja, CFO, Jorma Vehviläinen, SOK, p. 010 76 80608, jorma.vehvilainen(at)sok.fi
SOK viestintä
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 8–16.
Kuvat

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäistavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä, rautakaupassa ja oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,7 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Sokos uskoo modernin tavaratalokaupan tulevaisuuteen – panostaa verkkoon ja avaa uuden myymälän Seinäjoelle24.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Sokos-ketju avaa uuden myymälän Seinäjoen Prismakeskukseen. Sokos Seinäjoen avaaminen on luonteva osa Sokoksen monikanavaisen tavaratalokaupan mallia, jossa investoinnit kohdistuvat niin verkkokauppaan kuin kivijalkamyymälöihinkin.
ABC:n data paljastaa: Näissä paikoissa suomalaiset liikkuvat juhannusliikenteessä – löytyykö sinun mökkireittisi varrelta?17.6.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Lähestyvä juhannus tarkoittaa satojen tuhansien suomalaisten lähtemistä tien päälle kohti mökkejään ja muita juhannuksenviettopaikkoja. Liikennemyymäläketju ABC julkaisee nyt juhannuksen kunniaksi tilastojaan siitä, missä suomalaiset yleisimmin matkoillaan asioivat ja mitkä ovat juhannusliikenteen suosituimmat ABC:t. Lisäksi asiantuntija tarjoaa 5 vinkkiä sähköautolla juhannuksen viettoon lähtijöille.
Grilli ja sauna kuumiksi: S-ryhmän kysely ja myyntidata kertovat juhannuksen kaavan16.6.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän toteuttama tuore asiakaskyselytutkimus sekä myyntidata valottavat, missä suomalaiset viettävät juhannuksen, mitä pöytään katetaan ja mistä perinteestä pidetään kiinni. Datan valossa ostokset noudetaan mökkimatkalla ja ruoan ohella kauppareissulla täydentyvät entistä sujuvammin myös juhannuksen juomahankinnat.
Jo joka neljäs S-Etukortin käyttäjä voi jättää lompakon kotiin ja luottaa puhelimeen10.6.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
S-Etukortti löytyy neljältä miljoonalta suomalaiselta, joista miljoona on lisännyt sen myös puhelimeensa. Näin Bonuksen kerryttäminen onnistuu helposti myös silloin, kun fyysinen kortti ei ole mukana matkassa.
S-ryhmä ja Åhléns hankintayhteistyöhön – ruotsalaistavaratalon omien merkkien suosikkituotteet täydentävät jatkossa Sokoksen ja Prisman valikoimaa28.5.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
SOK on solminut hankintayhteistyösopimuksen ruotsalaisen Åhléns-tavarataloketjun kanssa. Yhteistyö tuo Sokos-tavarataloihin, Prismoihin sekä sokos.fi- ja prisma.fi-verkkokauppoihin Åhlénsin suosittuja oma merkki -tuotteita naisten ja miesten muodin sekä kodin tuotealueilta. Ensimmäiset maistiaiset uudesta valikoimasta saapuvat myymälöihin kesän alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme